איך לעזור לילד להתאושש מטראומה?

איך עוזרים לילד להתאושש מטראומה
איך עוזרים לילד להתאושש מטראומה?
האם אתה יכול לעזור לילד להתאושש מטראומה? כן, כל עוד יש לך עזרה ונעזר בכלים זמינים. להלן חמישה קווים מנחים מרכזיים.

איך עוזרים לילד להתאושש מטראומה? לפני שנענה על שאלה זו, הבה נבחן את ההגדרה של טראומה. לפי מקאן ופרלמן (1990), "חוויה נחשבת לטראומה אם היא פתאומית, בלתי צפויה או לא נורמטיבית, עולה על היכולת הנתפסת של הפרט לעמוד בדרישותיו, ומשבשת את מסגרת ההתייחסות של הפרט וצרכים פסיכולוגיים מרכזיים אחרים. סכימות קשורות ".

לכן, טראומה יכולה ללבוש צורות שונות בילדות ובבגרות. בבגרות, טראומה נוטה להיות קשורה למצבים של אלימות קיצונית כמו פיגועים או מוות, בין היתר. עם זאת, בילדות, טראומות קשורות לעתים קרובות יותר למקרים של בריונות, התעללות, מוות או ניכור של אדם אהוב, פחד מדחייה, והשפלה וכו'.

מאמר זה מתייחס לטראומה באופן כללי. עם זאת, עליך לזכור שטראומה יכולה להשתנות ממקרה למקרה.

הנה כמה רעיונות שיעזרו לילד להתאושש מטראומה. מובן מאליו ששקול עזרה מקצועי צריך תמיד להיות הצעד הראשון. עם זאת, כל מקרה הוא שונה ויש לשקול אותו בנפרד. והכי חשוב, וודאו שאתם עם הילד בכל שלב.

בקשו עזרה מקצועית

הצעד הראשון בסיוע לילד להתגבר על טראומה הוא לפנות לעזרה מקצועית. פסיכולוג ילדים יכול לעזור לילד להתמקד בבעיה. חשוב מכך, הם יכולים לעזור להם לשלב את החוויה הטראומטית שחוו.

ואכן, במקום להתגבר על החוויה הטראומטית, הילד לומד לשלב אותה כחלק מהחוויה החיה שלו. עם זאת, ניתן להשיג זאת רק בעזרת איש מקצוע המתמחה בתחום המסוים הזה. זה מאוד חשוב, שכן בריאות הנפש היא בעיה רצינית.

בהתאם לטראומה עצמה ולהשפעה שהייתה לה על הילד, אולי תרצה להעריך אם אתה באמת צריך להתייעץ עם איש מקצוע. לדוגמה, אם הטראומה הייתה קלה ולא השפיעה על חיי הילד או על רווחתו, ייתכן שלא יהיה צורך בעזרה. מצד שני, אם חייהם ורווחתם הושפעו, עליך לפנות לסיוע מקצועי.

עזרו לילד לבטא את עצמו

הצעד הראשון בעזרה לילד להתגבר על טראומה הוא לעודד אותו לבטא את עצמו. זה לא אומר שהם צריכים לדבר על זה מתי ואיך שתרצו. למעשה, עליכם לאמץ אסטרטגיות מסוימות על מנת לעזור לילד לבטא את רגשותיו. יתר על כן, עליך ליצור עבורם מרחב נוח כדי לגרום להם להרגיש בטוחים ורגועים.

כלי טוב הוא ציור, מכיוון שילדים מסוגלים לבטא את עולמם הפנימי באמצעות ציור בצורה שאינה חודרנית מדי עבורם. זה מאפשר להם לבטא, לא רק את מה שהם מרגישים, אלא גם מה הייתה הטראומה עבורם. ואכן, היזכרות בטראומה יכולה לעתים קרובות לעזור. זה תמיד יכול להיעשות בליווי מקצועי במידת הצורך.

האם אתה יכול לעזור לילד להתאושש מטראומה
האם אתה יכול לעזור לילד להתאושש מטראומה?

ביטוי מה שהם חוו יעזור לך להבין איך הם מרגישים וכיצד הטראומה השפיעה על חייהם. הם יכולים לבטא זאת באמצעות מילים, ציורים, סרטים, ספרים או מחוות, מה שהם מרגישים איתו הכי נוח. בנוסף, למרות שהוא עשוי להיות מוגבל למדי, כל מידע שהם מצליחים לחלוק איתך יכול להתגלות כבעל ערך רב.

שמירה על שגרה תעזור לילד להתאושש מטראומה

השגרה עוזרת לילדים להרגיש בטוחים. לגבי טראומה, הם יכולים לעזור להם להחזיר לעצמם את התחושות הללו של חיים בסביבה מבוקרת שבה הם מוגנים. רגשות כאלה גם עוזרים להם לבטא את עצמם.

כתוצאה מכך, לוחות זמנים וכללים משפחתיים יכולים להיות מועילים בסיוע לילד לחזור לרגע הנוכחי ובו בזמן לעבד את האירוע הטראומטי. אתה יכול לבקש עזרה מקצועית אם אתה צריך את זה.

תתאמן איתם על נשימה

תרגילי נשימה עוזרים להפחית חרדה ותסמינים אחרים של היפראקטיביות בגוף. למעשה, לאחר חוויה טראומטית, נפוץ שהגוף והנפש סובלים מתסמינים מסוג זה. לדוגמה, הילד עשוי להיות בכוננות מתמדת, "מחכה" לטראומה הבאה, או שהוא עלול להרגיש עצבני, מודאג וחרדה.

במקרים אלה, נשימה מודעת יכולה להועיל. יתר על כן, אם תעשו את זה ביחד, הילד לא ירגיש לבד. עם זאת, זה גם עשוי להיות משהו שהם יכולים בסופו של דבר לתרגל בעצמם.

השתמש בחיזוקים

כשזה מגיע לעזור לילד להתגבר על טראומה, חשוב לו להרגיש אהוב ומוערך יותר מאי פעם. הסיבה לכך היא שזה נורמלי שמצב טראומטי משפיע על ההערכה העצמית. מסיבה זו, חשוב שתקשיבו לילד, תבלו איתו, ובעיקר תגרמו לו להרגיש אהוב ומוערך מתמיד.

כדאי לנצל את הפעמים שהם עושים משהו נכון כדי לחזק ולתגמל את ההתנהגויות שלהם. זה לא חייב להיות עם דברים חומריים. חיזוק הוא מעשה של אהבה. זה יכול להיות חיבוק, נשיקה, "אנחנו הולכים לבלות את אחר הצהריים ביחד" וכו'. מצד שני, חיזוק יכול להיות כרוך גם בהערכת הכישורים, היכולות והמאמצים שלהם. כך הם לא תמיד יצטרכו לעשות משהו "נכון" כדי לדעת שמעריכים אותם ושהכל בסדר.

הערה אחרונה על איך לעזור לילד להתאושש מטראומה

תמיד חשוב לאנשים לדבר על הטראומה ואיך היא גרמה להם להרגיש. זה מאפשר להם לעבוד מחדש את החוויה ולשלב אותה כחלק מהחיים שלהם. עם זאת, זה לא קל לילדים. אם אתה מבחין שחייו ורווחתו של ילדך הושפעו, עליך לבקש עזרה מקצועית.

בנוסף לאמור לעיל, יישום חלק מההנחיות שחלקנו יכול לעזור לילד לעבד את החוויה הטראומטית ולחזור בהדרגה לשגרה. יתר על כן, הם ישיגו את השליטה בחייהם וישפרו את רווחתם. הם צריכים להיות מסוגלים להביע את הספקות והפחדים שלהם ולהבין שהם לא לבד. זה יאפשר להם להרגיש מוגנים ולהחזיר את תחושת הביטחון שלהם.