ציורי ילדים: צוהר לעולמם הפנימי

ליקויים קוגניטיביים נוטים להיות קשורים לציורים גרועים או ברמה נמוכה יותר
מצד שני, ליקויים קוגניטיביים נוטים להיות קשורים לציורים גרועים או ברמה נמוכה יותר, תלוי בגיל הילד.
הבנת ילדים מעבר למילים.

ציור הוא כלי רב עוצמה וציורי ילדים מבטאים את רגשותיהם. ציור הוא מעשה משחרר. אף אחד לא מלמד אותך לצייר כי זה פשוט לא הכרחי. אתה פשוט מתחיל לעשות את זה באופן טבעי.

ילדים מוקסמים מציור והם נוטים למקד בו את כל תשומת הלב שלהם. זו פעילות שמניעה אותם, מגרה אותם ונותנת להם מרחב משלהם.

השפה עדיין לא מפותחת אצל צעירים מאוד וציור הוא כלי תקשורת חיוני עבורם. לכן, ציור, מלבד היותו פעילות בעלת ערך, הוא דרך מצוינת עבורם להבין את רגשותיהם ולהתייחס אליהם.

מסיבה זו, חשוב מאוד שלא תגביל או תגביל ילדים בציור שלהם. אל תגיד להם איך הם צריכים או לא צריכים לעשות את זה. חיוני לתת להם את החופש ליהנות. כך תוכלו גם ללמוד קצת יותר על עולמם הפנימי.

"ילדים שומרים את החלומות שלהם בקופסאות עפרונות."

-רמון גומז דה לה סרנה-

איך מתפתחת יכולת הציור?

כשילד מתחיל לצייר, אולי תחשוב שאין לזה דפוס או סדר מסוים, אבל אתה טועה. ציורי ילדים מאורגנים על פי חוקי יסוד, כמו אחידות או המשכיות.

השרבוטים והצורות של הילד משקפים את החוויות שעברו בחייו. לאחר שארגנו אותם בראש, הם הופכים אותם ליצירות אישיות משלהם על הנייר. בדרך זו, ילדים מסנתזים את מה שהם רואים. לאחר מכן הם מייצגים את המודל שהם יצרו בתוכם, המודל שמאפשר להם לארגן את תפיסות הסביבה שלהם.

הניתוח של ציורי ילדים מתבצע בדרך כלל משלושה היבטים מרכזיים: המבנה שלהם, הנושא והאופן שבו הם מתפתחים במהלך הילדות. ישנם שלבים שונים של התפתחות אמנותית. עם זאת, מכל תרבות או ארץ שהם מגיעים ממנה, ילדים כולם מתחילים באותו אופן, בשרבוט.

שלבי ההתפתחות האמנותית

בגילאי שנתיים עד ארבע ילדים מתחילים לצייר על ידי שרבוט וציור קווים. כבר מההתחלה, רובם אוהבים את הפעילות הזו. ואז עם הזמן, השבץ שלהם נעשה נשלט יותר והם מתחילים לזהות את היצירות שלהם כדברים בעולם האמיתי. בעוד שתיאוריהם אינם דומים לאובייקטים בפועל עצמם, התפתחות זו למעשה מראה התקדמות אמיתית ביכולותיהם.

בסביבות גיל שלוש, הם מתחילים לצייר צורות מתאימות. שמשות, עיגולים, משולשים - צורות בסיסיות שישלבו אחר כך ליצירת מספר רב של עיצובים. ואז, מגיל ארבע עד שבע, הם עושים את הניסיונות הראשונים שלהם לייצוג.

הציורים יכולים להיות מאוד ברורים, בהתאם לגיל הילד
הציורים יכולים להיות מאוד ברורים, בהתאם לגיל הילד.

מעתה ואילך, התמונות שלהם מתחילות להיות ניתנות לזיהוי וניתן להבחין בין הנושאים שלהן. הם נהנים לצייר דברים כמו אנשים, בתים ועצים. עם זאת, הדמות האנושית היא תמיד הנושא האהוב עליהם. יתר על כן, בשלב זה, הם עושים מאמצים רבים לחבר את הייצוג הפנימי שלהם עם העולם האמיתי. אכן, הציורים שלהם מכילים את מה שמשמעותי עבורם וגם משקפים את האופן שבו הם מתייחסים לסביבתם.

בסביבות גיל שבע, יש שינויים באופן שבו ילדים מתבטאים בציורים שלהם. מעתה הם מפגינים סגנון אישי ברור. יתר על כן, השימוש שלהם בצבע ובצורה מתבסס. הציורים שלהם מתחילים להפגין סדר מרחבי. דמויות ואלמנטים מכוונים. לדוגמה, קווי השמיים או הקרקע מופיעים.

מעתה ואילך, יהיה מספר הולך וגדל של פרטים, סמלים ותכנים חברתיים. כתוצאה מכך, התמונות שלהם יהפכו לעשירות יותר, במיוחד אם הן ימשיכו לפתח את הצד האמנותי שלהן. ואז, בגיל ההתבגרות, יכול להיות פיצוץ אמיתי ביצירתיות שלהם.

"אם נותנים לנפשם, ילדים יכולים לתרגל בהצלחה כל דרך עבודה שונה מאוד מזו שאנו רואים".

-ג'קלין ג'ארט גודנו-

ציורי ילדים מעבירים את רגשותיהם

לציור בדרך כלל תפקיד חשוב מאוד במקרים של ילדים הסובלים מטראומה או הפרעות אחרות. במקרים אלה , ציור הוא דרך עבורם לבטא את המהומה הפנימית שלהם.

עבור פסיכולוג מיומן כראוי, ציור יכול להיות שימושי מאוד. הם יכולים להשתמש בו כדי ליצור השערות לאבחון של ילד, או פשוט כדי להבין את אישיותו של הילד. לדוגמה, הם עשויים לארגן פעילות ציור בפגישת ייעוץ. בדרך זו, הילד אינו חש בלחץ לדבר ויכול להירגע, למרות שהם נמצאים בסביבה מוזרה לחלוטין.

ציור עוזר לשחרר מתחים ומאפשר לילד להיפתח. לכן, באמצעות נייר וצבע, הם יכולים לתקשר על עולמם ללא צורך לדבר ממש. זה בגלל שסוג זה של ביטוי אמנותי חופשי מקדם סביבה שובבה. יתר על כן, הוא מספק מידע על מצב ההתפתחות הנפשית של הילד.

תהליך הטיפול באמנות

פעולת הציור עצמה מעבירה מידע חשוב. איש המקצוע, באמצעות טכניקת התבוננות, מסוגל לנתח כיצד הילד מתבטא. הסיבה לכך היא שאישיותו של הילד תבוא לידי ביטוי בהיבטים שונים: תנועותיו, טווח הקשב שלו, משיכותיו על הנייר, האופן שבו הם מסדרים דמויות, האלמנטים שהם בוחרים, הצבעים שבהם הם משתמשים וכו'.

הסביבה הרגועה מעודדת ילדים ליצור יצירות משלהם. לחלופין, אם הפסיכולוג צריך ללמוד משהו מסוים, הוא עשוי להציע לילד נושא ספציפי.

ילדים החשופים ללחץ גבוה או טראומה משקפים את המצוקה שלהם בציורים שלהם. בציורים האלה הם מייצגים את מה שהם חיו. הציורים יכולים להיות מאוד ברורים, בהתאם לגיל הילד.

במפגשים אלו הילד הוא זה שמוביל את הציור בכל עת. לכן, פעולת הציור פועלת כמו מראה, המשקפת את מה שצריך לבטא.

"אני מעדיף ציור על פני דיבור. ציור מהיר יותר, ומאפשר פחות מקום לשקרים".

- לה קורבוזיה-

אילו מסרים מעבירים לנו ציורי ילדים?

כאשר ילד מצייר, אתה יכול להבין הרבה על ההתפתחות שלו, כמו יכולת הקשב שלו, למשל.

ילדים בדרך כלל נהנים מציור ונבלעים בו מאוד. עם זאת, אם ילד אינו מסוגל לשמור על תשומת הלב שלו בעת ציור, יכול להיות שתשומת הלב שלו למשימות אחרות גרועה עוד יותר. במקרה זה, זה יהיה רעיון טוב לגלות אם זה יכול להיות בגלל הפרעת קשב וריכוז.

על ידי התבוננות ביצירותיהם, ניתן גם להעריך את מידת מורכבות המחשבה של הילד. זה גם אומר לך אם הם מתקדמים לגילם או לא. ילדים אינטליגנטים מאוד מציירים בדרך כלל ציורים מורכבים יותר. מצד שני, ליקויים קוגניטיביים נוטים להיות קשורים לציורים גרועים או ברמה נמוכה יותר, תלוי בגיל הילד.

במקביל, ציורים של ילד פותחים את הדלת לאישיותו ולרגשותיו. ציור הוא כלי המאפשר לילד לתקשר. הם יכולים להסביר את האופן שבו הם מתייחסים לסביבתם, וגם כיצד הם נוטים להקרין את משפחתם, ביתם וחבריהם.

ניתוח ציורי ילדים

יש שינויים באופן שבו ילדים מתבטאים בציורים שלהם
בסביבות גיל שבע, יש שינויים באופן שבו ילדים מתבטאים בציורים שלהם.

ילדים שסבלו מאסון או מלחמות נוטים לצייר סצנות של עימות. בכך הם מנסים להטמיע את מה שקרה, לשמוע את זה במוחם, לתת לזה איזושהי משמעות ולקבל את זה. במקביל, הם מתרחקים ומעבירים חלק מהרגשות שלהם על הנייר. למעשה, זה כאילו, דרך הציור, הם משחררים חלק מהנטלים שהם נושאים.

מצד שני, אתה יכול גם לנתח היבטים אחרים. אלה עשויים להיות גודל הדמויות, התפלגותן, מיקומן, הצבעים והסימנים והסמלים. אלה יכולים לחשוף משמעויות בסיסיות רבות.

אילו צבעים בולטים? האם השבץ רגוע, תוקפני או עצבני? האם יש חוסר עקביות במיקום הדמויות? האם הדמויות לא גמורות? איך מחלקים את החללים?

אתה יכול לדבר עם הילד כדי לקבל סיפור משלו מאחורי הציור, וכך ללמוד כיצד הם מפרשים אותו בעצמם. במקרים אחרים, איש המקצוע חייב לחקור היבטים סותרים שאולי הילד לא יחשוף ישירות או שהם עשויים לשחק דרך איזושהי פנטזיה.

ילד שסבל מהתעללות מינית עשוי לצייר תמונה שלו במיטה עם אביו, עם ידו של האב על גופו. לחלופין, ילדה שיש לה סכסוך עם אמה עלולה למשוך את האם רחוק מעצמה, או אפילו לא לצייר אותה בכלל. ייתכן שהיא תשתמש בצבעים כהים ובמשיכות לא שלמות ואולי לא תצייר תווי פנים או גוף. לדוגמה, לאם יכול להיות שאין פה.

פרשנות של ציורי ילדים

כמובן שכל ההיבטים הללו חייבים להילמד על ידי איש מקצוע. הפרשנויות שלהם לציורים יהוו השערות שיצטרכו לאשש על ידי בדיקה פסיכולוגית יסודית. מטבע הדברים, על איש המקצוע לנתח כל מקרה באופן סובייקטיבי.

ישנן וריאציות רבות, ואי אפשר לבצע אבחנה על בסיס ציור פשוט. לכן, יש לערוך סוגים אחרים של מבחנים וראיונות.

עם זאת, ציורים נשארים כלי בעל ערך רב בתקשורת עם ילדים. שרטוטים יכולים לסייע גם בתקשורת עם קשישים במקרים בהם תקשורת ישירה אינה מספקת או נסגרה.

"כל ילד הוא אמן. הבעיה היא איך להישאר אמן ברגע שהוא גדל".

-פאבלו פיקאסו-