הפצע הרגשי של בריונות בנפגע ובמשפחתו

לעזור לילד שהיה קורבן לבריונות להתמודד עם הפצע הרגשי שההתעללות יצרה זה לא קל למשפחות
לעזור לילד שהיה קורבן לבריונות להתמודד עם הפצע הרגשי שההתעללות יצרה זה לא קל למשפחות.

הטקסט הבא מנסה לבטא את סבלו של ילד שנפל קורבן לבריונות. זה מראה שהייסורים צורכים אנשים וגם מראה את ההשלכות המיידיות ביותר של הייסורים האלה.

"אנחנו לא יודעים מה לא בסדר, הוא כל הזמן מתלונן על כאבי בטן וכאבי ראש. הוא לא נרדם כמו פעם, הוא מתעורר במצוקה בלילה ומטפס במיטה שלנו. אנחנו יכולים לראות שהוא דואג מדברים שעשו את זה. אפילו לא עניין אותו קודם.

יש לו שינויים פתאומיים במצב הרוח . רגע אחד, נראה שהוא רגוע וברגע הבא הוא מתעצבן מאוד או מתחיל להתייפח ללא שליטה. לפעמים, הוא אפילו מתנהג בצורה מרדנית כשאנחנו אומרים לו להפסיק לכסוס ציפורניים או למשוך את שיערו, התנהגויות שלא ראינו בו בעבר.

משהו מפריע לו, אבל אנחנו לא יודעים מה זה כי הוא לא ידבר איתנו. אנחנו חושדים שמשהו קורה בבית הספר. אולי יש לו יותר מדי לחץ או אולי ילד מקשה עליו. אנחנו ממשיכים לחפור בסביבתו. אפילו שאלנו את המורה שלו, את האחים שלו, את ההורים של החברים שלו. אבל אף אחד לא אומר לנו כלום.

לפעמים, הוא מתלטף מאוד, ולמרות שהוא ילד רגשי, התלות שלו מדאיגה. לפעמים, הוא דורש את תשומת הלב שלנו בצורה בלתי ניתנת למדידה. מכיוון שאיננו יודעים מה מקור השינויים הללו, אנו מנסים לדבר איתו ולהבין מה קורה.

לפעמים הוא מסתגר ואומר שהוא לא רוצה לדבר, שהוא נבוך. אבל פעמים אחרות הוא אומר לנו שהוא לא רוצה ללכת לבית הספר, שמשהו רע קורה. לבסוף הוא מגלה שילדים בבית הספר מתעסקים איתו, שחלק מהילדים העליבו אותו ואחרים אפילו היכו אותו.

העולם שלנו מתפרק. זה עתה ציינתי את מקור הכאב שלו, הייסורים שלו ואי הנוחות שלו. זו בריונות.

אנחנו עושים את הצעד הראשון מיד: אנחנו מדברים עם בית הספר. הם צריכים לפתור את זה. ילדים אלה צריכים להתמודד עם ההשלכות של מעשיהם. הילד שלנו לא יכול לעבור את זה שוב. לא שלנו, לא אף ילד אחר.

הפצע הרגשי שהבריונות עוררה בילדנו עדיין קיים
הפצע הרגשי שהבריונות עוררה בילדנו עדיין קיים.

הגיע הזמן לארגן את הרעיונות שלנו ולראות מה אנחנו יכולים לעשות, איך אנחנו יכולים לפעול. כשזה קורה, קשה שלא להעליב את הבריונים ובני משפחותיהם. עם זאת, אנו יודעים שעדיף לילד שלנו להימנע מלהיות חלק מקונפליקטים ועימותים ישירים.

לכן, כרגע אנחנו מחכים ומבלים את הרגשות הבלתי נשלטים שלנו. הרגשות המבעבעים האלה לא נותנים לנו לחשוב בבהירות, אבל לקחת קצת זמן ולהימנע מהמצב חייב לפייס אותם.

הדבר החשוב ביותר הוא ליצור סביבה בטוחה עבור הילד שלנו. אנחנו כבר עובדים על זה, אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים. בית הספר פועל. מורים וחברים הולכים להיות מודעים לכל תנועה ולכל מחווה שהבריונים עושים כלפי בנו.

עם זאת, זה לא הכל. הפצע הרגשי שהבריונות עוררה בילדנו עדיין קיים. למרות שהוא כבר סיפר לנו, הוא עדיין מפחד ומיוסר. הוא מסרב ללכת לבית הספר. מה אנחנו יכולים לעשות?"

עזרו לילד להתמודד עם הפצע הרגשי של בריונות

לעזור לילד שהיה קורבן לבריונות להתמודד עם הפצע הרגשי שההתעללות יצרה זה לא קל למשפחות.

  • צור מרחב בטוח וסביבה אמינה. חיוני להרגיע אותם שהאנשים סביבם ידאגו ששום דבר לא יקרה. אמור להם שהסביבה שלהם לצדם ושהתוקפים יצטרכו להתמודד עם ההשלכות של התנהגותם. למרות שזה עשוי להיות קשה, הורים חייבים להימנע מהגנה יתרה על ילדם מכיוון שזה יכול לגרום לתוצאות שליליות.

הערה: גם אם בית הספר יקבע את הבקרות הנדרשות כדי למנוע בריונות, הסירוב של הילד ללכת לבית הספר עלול להימשך. מסיבה זו, חשוב ליידע אותם שהסביבה בטוחה, שהיציאה לבית הספר חיובית, ושחזרה לשיעורים שלהם תעזור להם להרגיש טוב יותר לאט לאט. אנו יכולים להקל על תהליך ההתאגדות מחדש על ידי חשיפה איטית של הילד לסביבת בית הספר על ידי קיום פגישות עם חברים, הליכה ליד בית הספר או אפילו התאגדות מחדש במשך כמה שעות בכל פעם עד שהילד יבין שאין סכנה.

  • שוחח עם הילד בבירור על הסבל שלו. יש למנות אי נוחות וייתכן שהילד לא יוכל לבטא במילים את רגשות החרדה, העצב או הכעס שלו. מודעות רגשית היא הצעד הראשון שהילד צריך לעשות כדי להיות מסוגל לפרט על מה שקורה או קרה לו. מונחי שימוש מתאימים לגילם ולרמת ההתפתחות שלהם כדי לעזור להם להבין. עשו את כל זה בלי ללחוץ עליהם ובלי לגרום להם להרגיש אחראים למה שהם מרגישים.
  • למד אותם טכניקות הרפיה ומשאבים אחרים להקלה רגשית. חיוני שהילד יפתח משאבים שיאפשרו לו להפיג מתחים. הרפיה תעזור להרגיע כל מתח פיזיולוגי שהם עלולים לחוות ואת הרגשות שפולשים אליהם. זה יאפשר להם לארגן את דעתם ולחשוב על דברים מנחמים וחיוביים.
  • מלאו את ימיהם בחוויות חיוביות. זה יאפשר להם להתמודד עם הסבל שנוצר מהמצבים המסובכים שהם חוו. רגעים אלו הם עוצמתיים מאוד ויעזרו לילד למשוך מחשבות וזיכרונות נוחים המאפשרים לו להחליף את אלו שיוצרים אי נוחות.
  • קבע תוכנית פעולה למצבי עימות אפשריים עתידיים. נוכל לדבר איתם כיצד לפעול במצב שבו הם מרגישים מאוימים. היזהר לא להשתמש בטרמינולוגיה או בביטויים שמבזים את מעשיהם בעבר, בהווה או בעתיד.
  • לחזק את הכישורים החברתיים שלהם. יש לאמן את הילד במיומנויות ניהול קונפליקטים כבסיס לחוזק ההתנהגותי שלו. תקשורת אסרטיבית היא הדרך הטובה ביותר לפתור מצבי קונפליקט. מכאן, שהדבר עשוי למנוע מהילד "להיות קטן" בנוכחות אחרים ולעזור להם לדעת לקבל החלטות חיוביות מבלי להיסגר.
  • דברו על החשיבות של בקשת עזרה. בקשת עזרה לא הופכת אותך לחלש או פחות מסוגל מבחינה חברתית ואישית. חשוב להעביר את המסר הזה לילד, בין אם הוא היה קורבן להטרדה ובין אם לאו.
  • לחזק את ההערכה העצמית שלהם בצורה מקבילה וקבועה. קורבנות של בריונות הופשטו מזהותם. מסיבה זו, חשוב לחזק את התפיסה שיש להם על עצמם מדי יום מבלי ליפול לשבחים מוגזמים.

כפי שאולי ראית, ילדים ומשפחות שנפגעו בבריונות סובלים מאוד. לכן, חיוני שהאנשים סביב המשפחות הללו יפגינו הבנה והזדהות עם הכאב שהמצב הזה מייצר. חיוני באותה מידה לחנך ילדים לערכים של כבוד ו"אפס סובלנות" לאלימות ואכזריות. אין ספק, הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לדבר על זה איתם מגיל צעיר ולהוות דוגמה.