12 הכללים של משפחה נרקיסיסטית לא מתפקדת

הכללים של משפחה נרקיסיסטית לא מתפקדת
הכללים של משפחה נרקיסיסטית לא מתפקדת.
במשפחות נרקיסיסטיות ובלתי מתפקדות, ילדים ממלאים תפקיד יחיד: זה של סיפוק הוריהם. ואכן, במשפחות אלו חשובים רק צרכי ההורים. כתוצאה מכך נוצר מצב של סבל פסיכולוגי אינסופי.

ישנן מספר דינמיקות הבונות את היסודות של משפחה נרקיסיסטית לא מתפקדת. הן מסוג ההתנהגויות שבהן ההורים מייצגים את מרכז הכוח והתשומת לב היחיד. למעשה, חינוך וגידול הילדים מכוונים באופן בלעדי באופן שיספק רק את צורכי ההורים. בדרך זו נוצרת בהדרגה סביבה המבוססת על מניפולציות, אומללות וגם רשלנות.

תרחישים אלו הם מצבים של סבל רגשי קיצוני. יתר על כן, יש היבט אחד שפשוט אי אפשר להתעלם ממנו. זוהי העובדה שלגדול בסביבה לא מתפקדת המתוזמרת על ידי התנהגויות המבוססות על כניעה ותשישות פסיכולוגית יש השפעה פסיכולוגית רבה. למעשה, רבים מהקטנים האלה גדלים בצל טראומה מאורגנת.

למען האמת, זה נפוץ ביותר שמשפחות נרקיסיסטיות מוגדרות ככתות קטנות. קבוצות שמצמצמות פסיכולוגית את חבריהן במשך שנים. זה משאיר השלכות חמורות הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך...

לשים משפחה נרקיסיסטית בצד זה לא קל. הקשרים שקושרים ילדים הם חזקים. מסיבה זו, אי אפשר פשוט לחתוך אותם פתאום.

הכללים של משפחה נרקיסיסטית לא מתפקדת

אנשים רבים הולכים לטיפול פסיכולוגי רק כדי לגלות שהדיכאון, הפרעת החרדה המוכללת או הלחץ הפוסט טראומטי שלהם נובעים מכך שגדלו במשפחה נרקיסיסטית לא מתפקדת. כי האמת היא שאם אתה גדל בסביבה משפחתית מזיקה, אתה לא תמיד מודע לכך שההורים שלך מתאימים לדפוס התנהגות נרקיסיסטי.

הדבר היחיד שאתה כן קולט הוא ההפרה המתמדת, חוסר החיבה, הניתוק הרגשי וההשפעה של ביקורת שגם מגבילה וגם הורסת אותך. יש הרבה מאוד מחקרים מדעיים שמספרים לנו על הנושא הזה. למשל, עבודות מחקר כמו אלו שבוצעו באוניברסיטת בהאודין בפקיסטן.

בדרך כלל, במשפחות מסוג זה, הדמות הנרקיסיסטית נוטה להיות האב. ואכן, כל הדינמיקה של מניפולציה, שליטה וכניעה פסיכולוגית נופלת על הדמות הזו. מסיבה זו, שאר בני המשפחה פועלים על פי צרכיו ודרישותיו של האב. למעשה, הם מזניחים את עצמם לחלוטין.

בואו נסתכל על הכללים של משפחה נרקיסיסטית לא מתפקדת.

1. נניח וקבל הכל (פחד מפסילה)

בואו נסתכל על הכללים של משפחה נרקיסיסטית לא מתפקדת
בואו נסתכל על הכללים של משפחה נרקיסיסטית לא מתפקדת.

המנוע שמניע את התרחישים הללו הוא הפחד והכניעה. הנרקיסיסט (או הנרקיסיסטים, אם שני ההורים) קובעים את הכללים וההנחיות. אף אחד לא יכול לברוח מהם. הם פשוט צריכים לקבל את כל מה שנאמר, דורש או מוצע. למשל, חובה להיות עם אותן דעות, אותם ערכים, ולהתאים ב-200 אחוז לנרטיב המשפחתי...

לכן, ילדים במצבים אלו מוגדרים על ידי הפחד מחוסר הסכמה, וממא לא להיות כפי שהנרקיסיסט רוצה שהם יהיו.

2. סוגדים לנרקיסיסט (אף אחד אחר לא משנה)

עבודות מחקר כמו אלה שנערכו על ידי אוניברסיטת וולונגונג באוסטרליה מצביעות על כך שהאישיות הנרקיסיסטית מוגדרת על ידי תכונות מאוד ספציפיות. מחקר זה קובע כי נרקיסיסטים מראים הוד פתולוגי בשילוב עם פגיעות רבה. משמעות הדבר היא שהם זקוקים לחיזוק מתמשך בדרך של אימות והערכה מתמדת.

לכן, בסביבה של משפחה נרקיסיסטית לא מתפקדת, רק הצרכים של הנרקיסיסט יהיו חשובים. אלו מהאחרים תופסים את המקום השני.

3. אל תפגין חולשה או רגשות

אל תטעו, במשפחה נרקיסיסטית אסור לילד להראות כשל. והכי חשוב, אסור להם להראות את רגשותיהם. הסיבה לכך היא שהוריהם הנרקיסיסטים לא יהססו ללעוג ולבייש אותם על כל דמעה שהם מזילים וכל טעות שהם עושים. למעשה, הם מחרימים מיומנים של הערכה עצמית.

4. אתה לוקח את האשמה על הכל

אחת התכונות של המשפחה הנרקיסיסטית הלא מתפקדת היא השלכה של אשמה. לדוגמה, בכל פעם שהדמות (או הדמויות) הנרקיסיסטיות מתפקדות בצורה גרועה בהיבט מסוים, כגון עבודה, הן תמיד יעבירו את האחריות על אחרים במשפחה. מדובר בהתנהגות מזיקה והרסנית בעליל שמותירה אחריה השלכות חמורות.

5. המשפחה הנרקיסיסטית הלא מתפקדת והונאה עצמית

"המשפחה שלנו היא הטובה ביותר, כל השאר חסרי אחריות, לא מוכשרים או טועים" הצהרות מסוג זה הן קבועות בסביבות הנשלטות על ידי נרקיסיסט. הם נוטים להבליט את המעלות (השקריות) שמגדירות אותם. כך הורים אלו מצליחים לשכנע את ילדיהם שהבית שלהם הוא הטוב בעולם.

6. אין אהבה לכולם, אז יש "מועדפים"

הדמות הנרקיסיסטית היא המוקד שאליו יש להפנות את כל תשומת הלב. למעשה, הצרכים, הרצונות והדעות של אחרים אינם רלוונטיים. רק הדמות שמחזיקה בכוח במשפחה היא שחשובה. כתוצאה מכך, גורם נוסף שחוזר על עצמו הוא חוסר חיבה, התקשרות בריאה, אימות והכרה של רבים מבני הבית.

אף על פי כן, לרוב יהיה לנרקיסיסט מועדף: ילד הזהב. לילדים אלו נותנים ויתורים ומחמאות ובכך מפלים את אחיהם. עם זאת, ילד הזהב נושא על כתפיהם את החובה למלא את כל הציפיות של הנרקיסיסט. זה גורם לסבל משלו.

7. שמירה על המראה של משפחה מאושרת

אף אחד לא יודע מה קורה בבית הפונה פנימה. ישנן משפחות שנראות מאושרות ודוגמא ברורה להרמוניה. עם זאת, אותו דבר קורה עם המשפחה הנרקיסיסטית הלא מתפקדת. למען האמת, מעטים היו מנחשים את הדינמיקה הפנימית של בלאי הקיימת במשפחות מסוג זה.

8. כעס (מוחוץ או מודחק) הוא קבוע

נרקיסיסט הוא אדם מתוסכל שזקוק לתשומת לב של אחרים כדי לחזק את תדמיתו. עם זאת, לעתים רחוקות הם מרוצים. תחושת הכעס הזו מוקרנת בסופו של דבר על שאר בני המשפחה.

המשפחה הנרקיסיסטית הלא מתפקדת פועלת עם אותם מנגנונים פסיכולוגיים כמו כת
המשפחה הנרקיסיסטית הלא מתפקדת פועלת עם אותם מנגנונים פסיכולוגיים כמו כת.

מצד שני, ילדים גם צוברים בשקט את אותו הכעס. ואכן, האומללות והזעם שהם חשים עקב כל ניסיון וכניעה מצטברים. למעשה, לעתים קרובות הם מייצרים את הרגשות הללו.

9. הכחשה: שום דבר שקורה לא נתפס כבעייתי

אחת הסיבות לכך שמישהו שחי במשפחה נרקיסיסטית לא מתפקדת בסופו של דבר זקוק לעזרה פסיכולוגית היא בגלל סיבה מסוימת אחת. זו העובדה שלאורך השנים הם קיבלו כמובן מאליו שכל מה שחוו היה נורמלי. אכן, ההתעללות, הביקורת, ההשפלה, המניפולציות הרגשיות ואווירת הפחד שחלחלה בכל פינה בבית, נתפסו כסטנדרט. זה היה משהו שהם הסתירו, שתקו לגביו ואפילו הכחישו.

הכחשת סבל כמנגנון הישרדותי הוא משאב נפוץ שמיושם על ידי קורבנות של נרקיסיסטים. עד שיגיע הזמן שהם לא יכולים לסבול את זה יותר...

10. ללא זהות או יוזמה

במשפחה נרקיסיסטית מונעים מילדים לקבל רעיונות וערכים משלהם. יתר על כן, הם מוצאים את זה באמת כדי לבנות את הזהות שלהם. הם גם נוטים לחוסר יוזמה. הסיבה לכך היא שמשפחות נרקיסיסטיות הן בתי כלא פסיכולוגיים המבוססים על כניעה וביטול.

11. חלק מבני המשפחה יירשו את האישיות הנרקיסיסטית

לעתים קרובות, חלק מהילדים שגדלו על ידי הורים נרקיסיסטים בסופו של דבר יורשים (או מדגמנים) את אותה אישיות. מנגד, יש מי שבבוא העת ינסו בכל דרך להתרחק מהמשפחה.

12. לצאת ממשפחה נרקיסיסטית לא מתפקדת זה לא קל, אבל זה אפשרי

המשפחה הנרקיסיסטית הלא מתפקדת פועלת עם אותם מנגנונים פסיכולוגיים כמו כת. הם משתלטים מנטלית על אנשים וגורמים להם להאמין שהם כלום בלעדיהם. תלות נפשית, פחד וחוסר החלטיות במקרים רבים מקשים על ילדים אלו להפוך לעצמאיים.

עם זאת, חיוני לחלוטין עבורם להפריד את עצמם מקשרים מזיקים שאינם מאפשרים להם לגדול ולהכניע ולבטל את אישיותם. מסיבה זו, אם אתה מוצא את עצמך במצב כזה, אל תהסס לבקש עזרה. ישנם אנשי מקצוע טובים שיכולים לייעץ לך ולהציע לך משאבים, תמיכה ומנגנוני פעולה.