סימטריה בין הורים לילדים

כאשר יש סימטריה בין הורים לילדיהם
כאשר יש סימטריה בין הורים לילדיהם, ילדים מאמינים שהם בני גילם של הוריהם.
כאשר יש סימטריה בין הורים לילדיהם, ילדים מאמינים שהם בני גילם של הוריהם. להורים אין סמכות על ילדיהם, והילדים מתקשים לפתח את הזהות שלהם. במקום זאת, הם מעתיקים את מה שהם רואים בהוריהם, כולל טראומה וחרדה.

אנחנו חיים בעולם שבו ילדים מתנהגים יותר ויותר כמו מבוגרים, ומבוגרים מתנהגים יותר ויותר כמו ילדים. בקצרה, על כך דנה הפסיכולוגית הארגנטינאית קלאודיה מסינג בספרה סימטריה בין הורים וילדים.

הממצאים הקליניים של מסינג הובילו אותה לפתח תיאוריה זו של סימטריה, או שיקוף, בילדים. היא מדגישה את העובדה שילדים הופכים יותר ויותר קשים לניהול, יש להם יותר בעיות ממה שהיו בעבר, ויש להם פחות משאבים פסיכולוגיים להשלים את תהליך האינדיבידואציה שלהם. במקביל, הם חוזרים על דפוסים לא מתפקדים שהם רואים אצל הוריהם.

"יש רק שתי עזבונות מתמשכים שאנחנו יכולים לקוות לתת לילדינו. אחד מהם הוא שורשים... השני, כנפיים".

-הדינג קרטר-

מסינג מאמין שתופעה זו של סימטריה בין הורים לילדים נטועה בסגנונות הורות מודרניים. הורים הנוקטים בסגנונות אלו אינם מפעילים את סמכותם בצורה קוהרנטית. כמו כן, התפקידים במשפחה (אבא, אמא, ילד) אינם מוגדרים היטב. במקום זאת, הם הוחלפו בסוג של דמוקרטיה חסרת פרופורציות שמוחקת היררכיות משפחתיות. במבנים המשפחתיים האלה, כולם רואים בכולם עמיתים, אבל הם לא כאלה וגם לא צריכים להיות.

מאפייני סימטריה בין הורים לילדים

כאשר ילדים משקפים את הוריהם, הם הופכים קשים לניהול. הם מאמינים שהם צודקים כל הזמן, הם מרגישים מאוד בטוחים במה שהם רוצים, והם שונאים כשמבוגרים מציבים גבולות.

"ילד סימטרי" לא נותן למבוגרים הרבה קרדיט כי הם לא מרגישים שיש להם מה להציע. הם לא רואים בהם יותר בקיאים או מנוסים. ילדים אלה מאמינים שמבוגרים הם שווים להם, לא יותר.

ילדים שגדלו עם מערכת היחסים הסימטרית הזו עם הוריהם למעשה מתקשים מאוד להיפרד מהוריהם כשהם מגיעים לבגרות. זה לא בגלל שהם קשורים יתר על המידה להוריהם, אלא בגלל שהם לא יודעים איך לחיות באופן עצמאי. הם לא מאוד מסתגלים והם מעדיפים לדבוק במה שהם יודעים.

ארבעת המימדים של יחסי הורה-ילד סימטריים

והילדים מתקשים לפתח את הזהות שלהם
להורים אין סמכות על ילדיהם, והילדים מתקשים לפתח את הזהות שלהם.

מסינג טוען שיש ארבעה מימדים של תופעת "ילד סימטרי" זו: חיקוי, זוגיות, פנטזיה של שלמות וחוסר אינדיבידואציה. בואו נראה תסתכל מקרוב על כל אחד מהם.

חיקוי מתייחס לאפקט המראה שחווים ילדים אלה עם הוריהם. הם מעתיקים לחלוטין את כל מה שהם עושים. אז למה זו בעיה? ובכן, ילדים בסופו של דבר מעתיקים גם את הטראומות והבעיות של הוריהם.

הממד השני הוא זוגיות. זה אומר שהילד רואה את המבוגר כשווה לו. כתוצאה מכך, למבוגר אין סמכות על הילד.

עד לאחרונה יחסית, ילדים שמרו על מרחק מסוים ממבוגרים. הם הבינו שהם לא יכולים לעשות כל מה שהמבוגרים עשו בגלל שהם ילדים. במשפחות רבות בימינו, המרחק הזה לא קיים. ילדים מרגישים שהם מזדהים לחלוטין עם הוריהם.

הפנטזיה של שלמות וחוסר אינדיבידואציה

כשילד מרגיש שווה למבוגר, הוא גם חושב שהוא יכול לעשות הכל. לעתים קרובות הם מנסים לקחת על עצמם את התפקיד ההורי, לתת עצות ואפילו להזמין אנשים בבית.

"ילד סימטרי" עשוי לנסות לקחת על עצמו גם את תפקיד המורה, ולומר להם מה ללמד וכיצד ללמד זאת. אולם במוקדם או במאוחר, ילדים אלה צריכים להתמודד עם המציאות שאין להם את הכלים או המשאבים לפעול בדרך זו. ההבנה הזו מפחידה ומבלבלת אותם.

זו הפנטזיה של השלמות. הילד מרגיש עצמאי, למרות שכמובן לא. הם לא מאמינים שהם צריכים ללמוד משהו וגם לא שהם בתהליך למידה וצמיחה. הילדים האלה לא מקשיבים להוריהם או למורים שלהם. כתוצאה מכך, הם לא משלימים את תהליך האינדיבידואציה שלהם. מכיוון שהילדים האלה יודעים רק לחקות, הם לא מפתחים את אישיותם האישית במלואה.

לדברי ד"ר מסינג, משפחות יכולות לתקן בעיה זו רק אם הן משחזרות את תפקידי הורה-ילד. על ההורים להבהיר שהם אינם שווים לילדיהם וכי יש להם הסמכות במשק הבית. זה לא שם נרדף לסמכותיות. במקום זאת, זה אישור שהם המדריכים והמודלים לחיקוי.