סבתא שלי עם אלצהיימר נהנתה מאוד

סבתא שלי עם אלצהיימר נהנתה מאוד
סבתא שלי עם אלצהיימר נהנתה מאוד.
סבתא שלי עם אלצהיימר נהנתה מאוד. היא לימדה אותי איך לחיות בהווה.

סבתא שלי חלתה באלצהיימר, והיא נהנתה מאוד. כשהייתה בת 90, התחילו לה פגמים בזיכרון, בדרך כלל על דברים טריוויאליים. בגיל 92 היא התחילה לשכוח את הדבר האחרון שעשתה, אבל היא זכרה שהיא הייתה שקועה במשימה שנהנתה ממנה פחות או יותר. היא מתה בגיל 96, ואלצהיימר שלה לא התקדם הרבה בארבע השנים האלה. מספיק לשאול אותך את אותה שאלה ארבע או חמש פעמים.

היא הייתה בשלנית נפלאה כשעוד יכלה לדאוג לעצמה. בשנות חייה האחרונות, היא נאלצה להשתמש בהליכון כדי להתנייד. מספר ניתוחים בברכיים וירכיים הגבילו את ניידותה, אך זה לא מנע ממנה לצאת החוצה. האנרגיה שלה הדהימה את כולנו. כל מי שהכיר אותה העריץ אותה. סבתא שלי, אחרי הכל, הייתה לוחמת כל חייה, עם ובלי אלצהיימר.

סבתא שלי אהבה ורמוט

כשהיא התחילה להראות סימני מחלתה, כבר היה לי רישיון נהיגה ומכונית משלי. היא גרה לבד, אבל אלצהיימר לא מנע ממנה לחיות חיים נורמליים למדי. אחות חברה לה בביתה, והיא הייתה יחסית עצמאית. למרות זאת, היא אהבה לבוא לאכול איתי ועם ההורים שלי בבית שלנו. בסביבות 12:30 בצהריים, הייתי הולך לאסוף אותה. המסורת שלנו הייתה להסתובב כשעה במכונית.

היא אהבה להביט מהחלון ולצפות בנוף, במיוחד בנוף הים תיכוני. היינו עוברים חלק ממיורקה בכל פעם שיצאנו. אפילו הלכנו למסעדה האהובה עליה כדי "לשתות ורמוט". ואחרי הסיור ברחבי האי, היינו חוזרים לבית הוריי לאכול. "איפה היית?", היה שואל אותה אבי (בנה). "אני לא יודעת, אבל אהבתי את זה מאוד," היא הייתה מגיבה, מחייכת ושמחה. " בואי נראה, מה עשינו?", הייתי שואל אותה. "ראינו הרבה מהארץ... אבל אני לא זוכרת, אני חושבת שהלכנו די רחוק", הייתה מגיבה.

"אני לא יודע מה עשינו, אבל היה לנו כיף".

סבתא שלי עם אלצהיימר צחקה מהכל

השיחות שניהלתי עם סבתא שלי היו קלות, יכולנו לדבר על כל דבר ועניין, אבל הזיכרון לטווח הקצר שלה כשל בה לא פעם. למרות זאת, כשהיינו חוזרים על אותה פעולה מספר פעמים, היא הייתה זוכרת לאט לאט. פסיכולוגיה הייתה אחד הנושאים שהיו קשים עבורה כי היא מעולם לא יכלה לזכור למה זה נועד. הבנתי שיותר פגוע הזיכרון שלה מאשר הקושי של נושא מסוים הוא שהקשה עליה לשמור מידע. אבל לא היה לה אכפת, היא צחקה והייתה ספורט טוב בנושא.

סבתא שלי חלתה באלצהיימר, והיא נהנתה מאוד
סבתא שלי חלתה באלצהיימר, והיא נהנתה מאוד.

עד כמה שאנסה, אני לא זוכר רגעים שבהם היא כעסה על כך שהזיכרון שלה אכזב אותה. להיפך, היא חשבה שזה מצחיק. היא אמרה לי לעתים קרובות, "ראית איך אנשים נהיים כשאנחנו זקנים? אנחנו לא זוכרים כלום." היא הייתה צוחקת על עצמה. היא לקחה הכל בקלות, וכך גם אני עשיתי.

אני זוכר מאמר מדעי מאת Niu and alvarez-alvarez (2016) שמצא שבקרב אירופאים מעל גיל 65, לפחות 4.4% סובלים מאלצהיימר. איך זה מרגיש לשכוח את מה שאתה יודע, לאט לאט? איך יכולים להיות חיים ללא זיכרונות אחרונים?

מאמר זה הוביל אותי לחפש מידע נוסף על הטיפול בחולי אלצהיימר בספרד. מצאתי אחד שדיבר על משאבים זמינים. במאמר משנת 2016 מהצוות של Martinez-Lage, נראה כי ספרד, בשנים האחרונות, שיפרה את האבחון והמעקב שלה עבור אנשים עם ירידה קוגניטיבית ודמנציה. עם זאת, הם גם הדגישו את הצורך באבחון מהיר יותר ובגישה טובה יותר לטיפול מוקדם.

כשנכדים דואגים לסבא וסבתא שלהם

הטיפול בסבתא שלי עם אלצהיימר לימד אותי שיעור חשוב מאוד: למרות שהיא לא זכרה מה עשתה, היא זכרה שנהנתה מזה. האושר הזה, בתורו, העביר אותה חלק ניכר מהיום. נראה לי שהרבה אנשים מאמינים שמבוגרים הסובלים מאלצהיימר לא ירגישו הנאה כשהם משתתפים בפעילות. או שהם שואלים את עצמם מה הטעם אם הם לא יזכרו את זה בכל מקרה.

נקודה זו היא קריטית. הדבר החשוב הוא לא אם הם זוכרים את זה או לא; זה אם הם מאושרים ברגע הנוכחי. סבתא שלי, בין אם היא אהבה את זה ובין אם לא, בעצם חיה בהווה. זה משהו שרבים מאיתנו מנסים ולא מצליחים לנהל. היא זכרה את עברה הרחוק, אבל היא לא זכרה מה עשתה יום קודם והיא ידעה שהיא לא תזכור מה היא עושה. היא יכלה ליהנות רק ממה שהיא עושה בהווה, בלי שום התחשבות לעבר או לעתיד.

"סבתא שלי עם אלצהיימר החליטה להפסיק להתעצבן כשמלאו לה 90. היא תמיד הייתה אישה עם אישיות חזקה. אבל מאותו רגע היא חייכה אל החיים וצחקה לעתים קרובות. זה עזר לה להתמודד עם המחלה שלה. עם חיוך על הפנים".

השיעור הזה עזר לי כששנים מאוחר יותר עשיתי את התמחותי בפסיכולוגיה בבית אבות. למעשה, הדיירים האהובים עליי היו אלה עם אלצהיימר ושלא דאגו לכלום. ידעתי שהם לא יזכרו כלום למחרת, אבל הם באמת נהנו מההווה. כתוצאה מכך, החלטתי שבזמן שאני עושה את ההתמחות שלי, כל התושבים יהיו הסבתות והסבים שלי. הם יהנו מהרגע. אחרי הכל, זה הדבר היחיד שבטוח.