חמש הבעיות הנפוצות ביותר של הורים טריים

אך בעיקר אצל הורים לראשונה
אחריות הטיפול ביילוד מעלה את רמות הלחץ והחרדה אצל כל ההורים, אך בעיקר אצל הורים לראשונה.
ללדת ילד ראשון זה מאתגר. למעשה, הורים רבים מרגישים מוצפים מדאגות ובעיות שלא התמודדו איתם מעולם. האסטרטגיות הבאות יכולות לעזור.

הורים בפעם הראשונה עשויים להרגיש שהם עושים הכל לא בסדר. הם לא לבד. למעשה, הורים רבים נתקלים בקשיים כאשר חבר חדש מגיע למשפחה. אחרי הכל, אין מדריך להורים בפעם הראשונה, והם צריכים להתמודד עם אתגרים רבים ללא מדריך הוראות להתייחס אליהם. לכן, נפוץ שבעיות מופיעות.

הם עשויים לחשוב שהם היחידים עם ספקות מסוג זה. עם זאת, חיפוש פשוט באינטרנט יגרום להם להבין שזה לא המקרה. יתר על כן, רוב השאלות בנושא הורות נשאלו פעמים רבות בעבר.

החיים של הורים טריים

לעתים קרובות, אלה שעומדים ללדת או כבר להביא ילד ראשון, חווים הפרעות רגשיות חמורות. בית החולים קליניק דה ברצלונה (ספרד) ערך מחקר שהצביע על כך שאחת מכל חמש אמהות תסבול מהפרעה פסיכולוגית סביב הלידה. באופן דומה, מחקרים אחרים הראו שהורים טריים נוטים לסבול מרמות גבוהות של חרדה ומתח.

כל זאת מכיוון שהגעתו של תינוק מייצגת שינוי דרסטי וקבוע בחייהם. במובן זה, כל זוג שונה, וכך גם הילדים, ולכן כולם מתמודדים עם אתגרים שונים. עם זאת, ישנם מצבים נפוצים מסוימים שכולם עוברים שהופכים את ההורות למסובכת למדי.

למרבה המזל, מכיוון שמדובר באירועים תכופים, הם כבר נחקרו היטב ונמצאו פתרונות במקרים רבים. במאמר זה, נבחן את הבעיות הללו קצת יותר ביסודיות וניתן לך כמה רעיונות לפתור אותן.

בעיות נפוצות של הורים טריים

לעתים קרובות החברה מטפחת אידיאל: שבהורות הכל הוא שמחה. זה יוצר בעיה להורים מכיוון שבמציאות, גידול ילדים יוצר דאגות, מתח ורגשות אחרים בעלי ערכיות שלילית. כתוצאה מכך, הורים טריים עשויים להרגיש אשמה על תחושת המום או עייפות.

עם זאת, זה לא קובע את היכולות שלהם כהורים. למעשה, חשוב להם לזכור שהם בני אדם, לא מכונות בלתי נלאות שלא צריכות לישון או לאכול. למען האמת, הם הרבה יותר גמישים ממכונה מכיוון שהם לא תכנתו. יתרה מכך, לרגשותיהם ולצרכים שלהם מגיע מקום בתהליך ההורות.

1. בעיות שינה

חוסר שינה הוא אחת הבעיות השכיחות ביותר בקרב אלו שזה עתה נולדו להם ילד ראשון. Richter et al (2019) פיתחו מחקר לחקר משך השינה והסיפוק לפני, במהלך ואחרי ההריון. הם הגיעו למסקנה שההורים לא חוזרים לרמות השינה הרגילות שלהם עד שש שנים לאחר הלידה.

לפעמים, המחסור בשינה קשור להצטברות של אחריות ולפעמים עם חרדה. כך או כך, ללידת התינוק הראשון יש השפעה משמעותית על איכות השינה.

2. חוסר אינטימיות כזוג

בגלל כל האחריות הנלווית לילד, הורים טריים לרוב שמים את הפרטיות שלהם בצד. עם זאת, לאורך זמן, זה יכול לייצר חיכוך מסוים אצל בני הזוג. מסיבה זו, צריך לטפל בזה.

הצעד הנפוץ ביותר הוא לבקש עזרה מבני משפחה
הצעד הנפוץ ביותר הוא לבקש עזרה מבני משפחה, כגון סבא וסבתא או דודים.

בשנת 2019 ערכה חברת Leesa סקר להערכת איכות הקשרים המיניים בהורים. הם גילו כי 46 אחוז מהנסקרים דיווחו על ירידה בשביעות הרצון מחיי המין שלהם לאחר לידת תינוקם.

3. אי שוויון בחלוקת האחריות

כשילד מגיע, המשימות והאחריות מתרבות. למרבה הצער, לזוגות יש לעתים קרובות בעיות לחלוק את חובותיהם באופן שווה. יתר על כן, לעתים קרובות זה המצב שלאחד מבני הזוג אין מספיק זמן לראות מה השני באמת צריך לעשות במהלך היום. זה יכול להסתיים בחילופי דברים סוערים כאשר כל אחד מבני הזוג מרגיש שיש לו את העסקה הגרועה יותר.

יש לציין כי מדובר במצב שכיח בקרב הורים לראשונה. זה נובע בעיקר מחוסר ניסיון. לכן, לאורך זמן, רבים מהקונפליקטים הללו נוטים להיפתר.

4. פחד להיכשל או לעשות את זה לא נכון

האחריות לטיפול ביילוד מעלה את רמות הלחץ והחרדה אצל כל ההורים, אך במיוחד אצל הורים בפעם הראשונה. בשל כך, רבים מפתחים פחד מתמיד מלבצע טעויות ואף להיכשל בהיותם הורים. כתוצאה מכך, ההערכה העצמית שלהם יורדת.

במקרים מסוימים, סוגים אלה של מחשבות קשורים לציפיות שווא לגבי הורות. למען האמת, לפעמים, הורים טריים מאמינים שכל טעות קלה שהם עושים עלולה להזיק לתינוקם באופן חמור.

5. הבדלים בסגנונות הורות

לעתים קרובות הורים אינם מסכימים כיצד יש לגדל ילדים. ואכן, לכל אחד יכול להיות רעיונות שונים לגבי מה צריך או לא צריך לעשות וזה יכול ליצור ויכוחים. באותה צורה, המצב עלול להחמיר עוד יותר כאשר צדדים שלישיים כגון סבים וסבתות מתערבים.

כלים להורים טריים

כפי שאמרנו בהתחלה, אין נוסחת קסם להיות הורים מושלמים. למעשה, הורים מושלמים לא קיימים.

הדבר הראשון שהם צריכים לעשות הוא להיות סבלניים ואדיבים לעצמם, בדיוק כפי שהם לתינוק שלהם. לאחר מכן, עליהם להתמודד עם בעיה אחת בכל פעם, במקום לנסות לכסות הכל בבת אחת. האסטרטגיות הבאות יכולות להיות מועילות בהפחתת ההשפעה השלילית של הורות.

בקש עזרה מבן משפחה או אדם מהימן

קבלת תמיכה של אחר היא כלי שימושי בהימנעות מהבלאי הפיזי והרגשי של הורות. הצעד הנפוץ ביותר הוא לבקש עזרה מבני משפחה, כגון סבא וסבתא או דודים. המטרה היא לקבל זמן לנוח ולטפל באחריות אחרת או אפילו לבלות עם בן הזוג.

השתתפו בסדנאות בנושאי משפחה והורות

ישנם מוסדות שיש להם תוכניות שימושיות המוקדשות לנושאי הורות ומשפחה. השתתפות באלה עשויה לעזור להורים חדשים לפתח כלים חדשים להתמודדות עם אותן בעיות חדשות לחלוטין עבורם.

לך לתמיכה פסיכולוגית

לאורך המאמר הזה ראינו שללידת הילד הראשון יש השלכות הן ברמה הפיזית והן ברמה הפסיכולוגית. בעוד שרובם מוצאים את הדרכים שלהם להתמודד עם מתח וחרדה, אחרים עשויים למצוא את עצמם מאבדים שליטה או מרגישים מוצפים לחלוטין מהנסיבות. אם זה המקרה, הליווי של פסיכולוג או פסיכותרפיסט הוא המפתח.

למען האמת, הפרעות כמו דיכאון לאחר לידה, חרדה כללית או מתח כרוני שכיחות יותר ממה שנדמה לך. בנוסף, הם משפיעים על גברים ונשים כאחד.

מסיבה זו, תמיד מומלץ להורים טריים לפנות לטיפול פסיכולוגי אם הם מרגישים מוצפים. זה לא אומר שהם נכשלים או לא מוכשרים בהורות. להיפך, הכרה במגבלותיהם ופנייה לעזרה בסופו של דבר יועילו גם לילדיהם.