חשיבות השגרה לילדים

ברור שחינוך ילדים ללא אחריות ובטחון בגיל הרך ייצור מבוגרים עתידיים עם בעיות התנהגות חמורות
ברור שחינוך ילדים ללא אחריות ובטחון בגיל הרך ייצור מבוגרים עתידיים עם בעיות התנהגות חמורות.

המחנך והפסיכיאטר האוסטרי המהולל רודולף דרייקורס טען כי "השגרה היא עבור ילד מהן קירות לבית; היא נותנת גבולות וממדים לחייו. אף ילד לא מרגיש בנוח במצב שבו הוא לא יודע בדיוק למה לצפות. השגרה נותנת תחושת בטחון. שגרה מבוססת מעניקה גם תחושת סדר שממנה צומח החופש".

דרייקורס הצליח לפתח שיטת הבנה וחינוך ילדים, המראה כיצד ניתן לעורר את יכולותיהם של ילדים באמצעות התנהגות שיתופית ללא צורך בעונשים או פרסים.

"מה שנעשה לילדים, הם יעשו לחברה".

-קרל א. מנינגר-

לפי סביבות, התנהגות רעה נובעת מחוסר כבוד לקבוצה החברתית שאליה משתייכים. כאשר זה מתרחש בנפשו של ילד מתפתח, זה מביא למטרות שגויות, כגון חוסר התאמה, כוח, נקמה ותשומת לב.

שגרה והרגלים אצל ילדים

נמשיך באותם קווים של דרייקורס. ברור שחינוך ילדים ללא אחריות ובטחון בגיל הרך ייצור מבוגרים עתידיים עם בעיות התנהגות חמורות.

אבל איך אפשר להכיר לילדים את עולם הביטחון, הגבולות והידע על הסביבה שלהם? דרך שגרה והרגלים. זוהי דרך להציע לילדים סביבה יציבה בשלווה שבה הם יכולים ללמוד בצורה בונה ולפתח אישיות בטוחה ומודעת.

מה זה הרגל?

הרגל הוא מנגנון של יציבות המאפשר פיתוח מיומנויות של אדם. הכוונה היא לעמדות, התנהגויות ומנהגים המובילים להיווצרות דפוסי למידה במצבים שונים, החל מקשירת נעליים ועד לארגון זמן הלימוד.

מהי שגרה?

הארגון שהורים מקימים לילד מאפשר לילד לפתח סכמה משלו
הארגון שהורים מקימים לילד מאפשר לילד לפתח סכמה משלו.

שגרה מתייחסת למנהג אישי שנוצר מכיוון שהוא באמת נוח, ללא צורך בשינויים או גמישות. זה יכול להיות פשוט כמו צחצוח שיניים לאחר האוכל.

היתרונות של שגרות והרגלים

גם הרגלים וגם שגרות חשובים מאוד לילדים. נוסף על סביבה יציבה ושלווה בה הילד מרגיש בטוח, הם גם מספקים תחושה של סדירות, יציבות והתמדה במוחו של הילד, מה שמועיל להתפתחותו לחיים בוגרים.

לעשות משהו שהם יודעים היטב איך לעשות יוצר מצב של שלווה שיכול לגרום להם להרגיש מסוגלים. חשוב גם לשים לב שתינוקות אינם מכירים את העולם סביבם כאשר הם נולדים. החודשים הראשונים לחייהם הם גילוי מוחלט של סביבתם. הורים ואפוטרופוסים הם המדריכים הראשונים שלהם בחיים. יש צורך לארגן סביבה יציבה עם לוחות זמנים, שגרות, הרגלים ופעילויות שחוזרות על עצמן עד שהילד יפנים את המיומנות ויכול לעשות אותה בצורה בטוחה וכמעט לא במודע.

הארגון שהורים מקימים לילד מאפשר לילד לפתח סכמה משלו. כך, כל ילד יכיר את עולמו לאט לאט ויהפוך אותו למקום צפוי ולכן בטוח ויציב.

השגרה חיונית להתפתחות הפיזית והפסיכולוגית של הילד. לוחות זמנים לאכילה, שינה, היגיינה וכל ההרגלים הקשורים לתפקודים בסיסיים אלו נחוצים לילד.

"כשאגדל אני רוצה להיות ילד קטן."

-ג'וזף הלר-

דרך עקבית להימנע מבעיות התנהגות עתידיות אצל ילדים היא להקיף אותם בעולם בטוח המאפשר להם לחקור בבטחה. כך הם יוכלו לגלות ולפתח את כישוריהם, בזכות היציבות שההרגלים יכולים להביא לחייהם.