אהבה ריקה: כאשר מערכות יחסים מבוססות רק על מחויבות

כאשר מערכת יחסים מבוססת רק על מחויבות
עם זאת, כאשר מערכת יחסים מבוססת רק על מחויבות, היא כרוכה באהבה ריקה.
מחויבות נחוצה כדי שמערכת יחסים תימשך. עם זאת, לעתים רחוקות זה מספיק לבד כדי שמערכת יחסים תהיה משביעת רצון. גלה אילו מרכיבים חשובים בסוגים אלה של קשרים רגשיים.

לכולנו יש מושג שונה לגבי רעיון האהבה. יתר על כן, הדינמיקה של מערכת יחסים משתנה מאוד מזוג לזוג. למשל, יש כאלה שמתעדפים לחלוק את זמנם ביחד וכאלה שמעריכים את החופש שלהם. ואז יש כאלה שעבורם מיניות היא נדבך מרכזי ואחרים שעבורם זה לא יותר מתוספת. עם זאת, כאשר מערכת יחסים מבוססת רק על מחויבות, היא כרוכה באהבה ריקה.

באופן פרדוקסלי, זהו מצב שעומד בפני אנשים רבים שהיו יחד במשך שנים. למעשה, לחלוף הזמן יש נטייה להרחיק רגשית את בני הזוג. השגרה שוחקת את הקשר ביניהם, ומערכת היחסים שלהם מתבססת אך ורק על חיי היום-יום ועל המחויבות שלהם זה לזה.

למען האמת, זה כל כך נפוץ שזה קורה עד שזה הפך לנורמליזציה. ואכן, לעתים קרובות, אתה משלים את עצמך לחיות עם אהבה ריקה, בהנחה שזה פשוט בלתי נמנע ושאין מה לעשות בקשר לזה. עם זאת, להיות זוג זה הרבה יותר מאשר לחיות יחד ולחלוק מחויבויות. למעשה, לא משנה כמה זמן יעבור, בכוחכם לטפח קשר שלם ומעשיר יותר.

תורת האהבה המשולשת של שטרנברג

הרעיון של אהבה ריקה נובע מתאוריית המשולשים המפורסמת של שטרנברג. פסיכולוג אירופאי זה תרם תרומה רלוונטית להבנת יחסים בין אישיים ורגשיים. למעשה, הוא פיתח תיאוריה שעדיין משמשת כאסמכתא כיום.

עבור שטרנברג, אהבה היא כמו פירמידה עם שלושה קודקודים. בכל אחד מהם, יש מרכיב חיוני שמעצב את האהבה:

תשוקה

זה מתייחס למשיכה פיזית, התרגשות, והדחף או הצורך להיות קרוב לבן/בת הזוג שלך. הוא כולל את כל היקף המיניות אך אינו מוגבל אליו. למעשה, זה גם מקיף את הרצון הרומנטי העז שלך לחפש איחוד פיזי ורגשי עם בן הזוג שלך. זה תמיד מאוד נוכח בתחילת מערכת יחסים אבל נוטה להצטמצם עם הזמן.

אינטימיות

אינטימיות היא הקשר, השיתוף והאמון שקיימים בין שניכם. זה מציין את הרגשות האלה של חברות, חיבה וקרבה הדדית. האינטימיות מאפשרת לכם להכיר אחד את השני, ובכך לטפח את האמון שיש לכם אחד בשני.

אלמנט זה שולט בשלבים מתקדמים יותר של מערכת היחסים שלך כאשר התשוקה מתייצבת ואתה מגלה את עצמך מחדש בשינוי הזה.

החלטה ומחויבות

היבט אחרון זה מתייחס להחלטה שלך להמשיך במערכת היחסים ארוכת הטווח שלך. זה הרצון להישאר בקשר למרות הקשיים שלכם, לטובת ההיסטוריה המשותפת והחיים המשותפים שלכם.

אהבה ריקה: תוצאה של חוסר זהירות

הוא יכול לספק כלים והנחיות תקשורת כדי לעורר מחדש את אהבת השינה ביניכם
למעשה, הוא יכול לספק כלים והנחיות תקשורת כדי לעורר מחדש את אהבת השינה ביניכם.

שילובים שונים של שלושת האלמנטים שהציע שטרנברג יכולים להתרחש. זה מוליד שבעה סוגים שונים של אהבה. לדוגמה, התאהבות מתעוררת כאשר יש רק תשוקה. מצד שני, אהבה מלווה מתרחשת כאשר אינטימיות ומחויבות משולבות. עם זאת, במקרה של אהבה ריקה, רק הרצון להמשיך קיים. עם זאת, אין שותפות או תשוקה מינית או רומנטית.

סוג זה של אהבה אופייני למערכות יחסים של נוחות, אך גם, כפי שהזכרנו קודם, בזוגות ארוכי טווח. לדוגמה, אחד מבני הזוג עשוי להישאר במערכת היחסים עבור הילדים, עבור חבריהם המשותפים או עבור הבית שהם חולקים. אף על פי כן, במציאות, הם כמעט זרים זה לזה.

נכון שחלוף הזמן עצמו גורם למערכות יחסים להשתנות. ואכן, חומרים, כמו דופמין, סרוטונין, אוקסיטוצין או אנדורפינים, שנמצאים מאוד בתחילת מערכת יחסים, פוחתים לאחר השנים הראשונות. המשמעות היא שהתחושות שהם גורמים גם מפחיתות את עוצמתן. עם זאת, אהבה אינה נקבעת על ידי ביולוגיה אלא תלויה במידת הטיפוח והדאגה למערכת היחסים שלך.

מחקרים מצביעים על כך שישנם זוגות שלאחר 20 שנה במערכת יחסים, יש את אותה הפעלה מוחית כשהם רואים את בני הזוג שלהם כאנשים בזוגות שרק זה עתה נפגשו. במילים אחרות, הם חשים את אותה תשוקה, אינטימיות ורצון לקרבה כמו בשנים הראשונות. זה נובע מכך שהם שמרו על הרגלים והתנהגויות מסוימות על מנת לדאוג לזוגיות שלהם.

מאהבה ריקה לאהבה גמורה

עבור שטרנברג, אהבה שלמה היא השאיפה הגבוהה ביותר של מערכת יחסים רגשית, מכיוון שהיא כוללת את כל שלושת מרכיבי הפירמידה. אין להכחיש שמחויבות חיונית כדי שזוג יחזיק מעמד, כי בלעדיה, שום אהבה לא יכולה להיות גמישה ואינטנסיבית מספיק כדי לשרוד את השינויים שנכפים על ידי החיים. עם זאת, אפשר לעבוד על שחזור התשוקה והאינטימיות שאבדו.

לשם כך, יש להתייחס לתחומים המובילים לאהבה ריקה. לדוגמה:

  • הזנחת המראה הפיזי. זה יכול לגרום להפחתה ברגשות המשיכה שלכם אחד כלפי השני.
  • בעלי עודף מחויבויות, שגרות ומחויבויות שמונעות מכם לבלות זמן איכות ביחד.
  • מעט חשיפה עצמית. לא לחלוק את הדאגות, הקשיים, החלומות והרצונות שלך זה עם זה.
  • שגרה מונוטונית וחוזרת על עצמה שמובילה לאובדן תמריצים עבור שניכם.
  • לחץ מנוהל בצורה לא טובה. זה מוביל להתלהמות ולדינמיקת אינטראקציה שלילית ביניכם.
  • הזנחת הקשר ולוקח אותו כמובן מאליו. למשל, נטישת אלמנטים חיוניים כמו טוב לב, הכרת תודה וגילויי חיבה יומיומיים.

בסופו של יום, תמיד אפשר לטפל בהיבטים כושלים במערכת היחסים שלכם. עם זאת, עליך להבין את הסיבות ולעבוד כצוות כדי להחיות את מערכת היחסים שלך. טיפול זוגי יכול להיות שימושי ביותר מבחינה זו. למעשה, הוא יכול לספק כלים והנחיות תקשורת כדי לעורר מחדש את אהבת השינה ביניכם.

לבסוף, תמיד כדאי לזכור שתשוקה ואינטימיות יכולות להשתנות בזמנים שונים בזוגיות. עם זאת, לעולם לא תצטרך להסתפק באהבה ריקה.