האם אהבה והתאהבות הם שני צדדים של אותו מטבע?

אהבה ארוכת טווח מתחילה כאשר שלב ההתאהבות מסתיים המפתח להבנת אהבה ארוכת טווח הוא בהסתכלות עליה כעל מעבר
אהבה ארוכת טווח מתחילה כאשר שלב ההתאהבות מסתיים המפתח להבנת אהבה ארוכת טווח הוא בהסתכלות עליה כעל מעבר.

והעניין הוא שהרבה אנשים חושבים שאהבה והתאהבות זהים. אבל האמת היא שהרבה מומחים חושבים שזה לא נכון. ישנם הבדלים חשובים שנבדוק כעת.

הבדלים בין אהבה להתאהבות

אחד ההבדלים הקלאסיים בין אהבה להתאהבות עולה כשאנחנו חושבים על החוש ה"רומנטי". הנה שאלה כדי להסביר את זה טוב יותר. האם אתה אוהב את האחים, ההורים, החברים, חיות המחמד שלך...? אתה יודע שאתה לא מאוהב בהם, נכון?

אובססיה ותשוקה

כי התאהבות, במונחים נוירוכימיים, יוצרת תשוקה עצומה, אובססיה ענקית. אולי אפילו נקרא לזה התמכרות. תשומת הלב שלנו מתרכזת סביב האדם שאנו אוהבים.

כעת הפעילויות הבדידות שהיינו נהנות מהן נראות קטנות בהשוואה לכל דבר שעשוי להיות זמן איתם.

לכימיה יש גם הרבה מה לומר על התאהבות. בזמן שאנו נמצאים ב"קסם", נוירוטרנסמיטורים רבי עוצמה כמו סרוטונין ודופמין נכנסים למוח שלנו. ההשפעה הנוירוכימית של התאהבות על המוח שלנו לא כל כך שונה מתרופות מסוימות.

אולי נרגיש שזה מפוצץ את הבועה המסתורית והקסומה של ההתאהבות, בדיבורים מדעיים, אבל זו האמת. הנוירוטרנסמיטורים הללו הם אלו שגורמים לנו לתפוס את הרגשות שלנו בצורה כה אינטנסיבית.

אנחנו עושים אידיאליזציה של השותף שלנו. הם ממלאים אותנו באנרגיה וגורמים לנו לחיות במעין בועה. אם אתה יכול לגרום לזה להימשך לנצח, זה יהיה נפלא, לא?

האהבה היא מאוד מגוונת

כפי שהצענו בהתחלה, אנחנו יכולים לאהוב הרבה אנשים, אבל ההתאהבות נוטה להתרכז סביב אדם אחד. זה כאילו הכל מסתכם רק בהם.

כל מה שצריך זה שהאדם השני ירמז על משהו שהוא רוצה כדי שננסה מיד להבין איך לגרום לזה לקרות. אם אנחנו מוצאים דרך, אנחנו בדרך כלל מזלזלים בעלויות - בין אם זמן, כסף, מערכות יחסים אחרות וכו' - זה אומר עבורנו.

למעשה, במקרים רבים התאהבות היא נקודת המוצא לאהבה. דרכו אנשים מגיעים לנקודה שבה הם מתחילים להתחבר. הם קשרים שיהיו חלק ממה שמחזיק את בני הזוג ביחד במשבר.

מצד שני, יש לך אהבה עצמית? האם אתה אוהב את בן הזוג שלך? האם אתה מרגיש הרבה אהבה להוריך? האם אתה אוהב את החברים הקרובים והיקרים ביותר שלך?

כמובן שכן, אבל לא כולם באותה מידה או באותם תנאים. כפי שאתה יכול לראות, כבר ראינו כמה הבדלים בין אהבה להתאהבות.

אהבה היא יותר רציונלית

נקודה זו קשורה ישירות לשניים הקודמים. כלומר, אהבה היא רציונלית, או לפחות היא פחות לא רציונלית מהתאהבות. אנחנו לא מרגישים את אותה עוצמה רגשית כלפי חבר או אח כמו כלפי האדם שאנחנו מאוהבים בו.

ולהרגיש אחריות כלפי האהבה הזו"
זה משהו אחר להרגיש שמישהו אחר מתאהב בך, ולהרגיש אחריות כלפי האהבה הזו".

כי ההתאהבות פירושה עליה עצומה של הנוירוטרנסמיטורים הכימיים שנותנים לרגשות עוצמה מוגברת. אבל, לאט לאט זה ייעלם, ויפנה מקום לאהבה רגועה ורציונלית יותר. לפחות ברוב המקרים (תמיד יש יוצאים מן הכלל).

הזמן זז לכולם

קשה לגרום לשלב ההתאהבות להימשך זמן רב יותר. זה בעיקר בגלל שזה באמת מנצל את המשאבים של האדם המאוהב. למרות שבשלב ההתאהבות עצמו אולי הם לא ירגישו כך, זה נכון. אז, בסופו של דבר, הלהבה המתפצחת של ההתאהבות הופכת למאופקת יותר.

בתחילת מערכת יחסים הציפיות גבוהות. יש משיכה עזה והרבה מתח על מה שעלול לקרות. אבל הזמן ממשיך הלאה. ואיתו מגיעות ביטחון, יציבות, חיבה, דרכים משותפות לתקשר...

אנחנו יורדים מהענן

בזמן שאנחנו לגמרי בתהליך ההתאהבות, אנחנו חיים בענן. זה כאילו זה מרים אותנו לשמיים, כי האדם שאנחנו אוהבים נמצא שם. אנחנו אפילו מאבדים שינה בגלל תמונת השלמות הזו.

אבל זה לא משנה כמה גבוה הענן לוקח אותנו לעבר הכן של אותו אדם. תמיד יש זמן שבו עלינו לרדת, לגעת באדמה ולהפסיק לעוף בצורה עיוורת.

זה המקום שבו האהבה מופיעה (עבור אנשים מסוימים היא אפילו הופכת). ואז האדם מראה את הפגמים שלו, אבל גם את האינטימיות שלו, את ההבנה שלו ואת הטיפול שלו.

אהבה היא הדדית

זוגות שזה עתה הכירו זה את זה נוטים לקיים הרמוניה מעוררת קנאה. האמפתיה קלה יותר כי אחד מאוד קשוב לשני, ולהיפך.

אבל, ידע והבנה הדדית הם סיר מתבשל לאט, בדיוק כמו אמון. למעשה, לעולם לא נפסיק לגלות את האדם האחר. זה בין השאר בגלל שהם דינמיים והם משתנים. גם אם הם משנים את ההרגלים שלהם, את המעגל החברתי שלהם או את אישיותם.

אבל אנו מבחינים בהם גרעין מוצק. אנחנו רואים סוג של יציבות במצבם שגורמת לנו להרגיש שאנחנו מכירים אותם.

אנחנו מכירים את ההבעות שלהם, את הפנים שהם עושים שאומרים לנו שהם אהבו או לא אהבו משהו. אנשים אחרים לא ישימו לב, גם אם היו שמים לב יותר, אבל לא היינו מתגעגעים לזה.

ואז כשההתאהבות מסתיימת, לפעמים התשוקה גועשת וחולשות צצות. אבל ברגע שנעבור את המעבר, נחזק חלקים אחרים.

כבר דיברנו על אמון, הבנה הדדית ואינטימיות. אבל אם יש סימן אחד טוב להמשך אהבה, זה שההערצה ההדדית נשארת יציבה.

ההבדלים שהסברנו בין אהבה להתאהבות הם רק קווי מתאר. כמו תמיד, החיים האמיתיים הרבה יותר מעניינים.

יש אנשים שאומרים שהם מאוהבים בחבר. יש אחרים שמתחילים באהבת בן הזוג ומתאהבים מאוחר יותר, או לעולם לא עושים זאת. ויש זוגות שטוענים שהם בילו את כל חייהם מאוהבים.

ללא קשר להבדלים בין אהבה להתאהבות, הדבר החשוב הוא שלכל מערכת יחסים עלינו להיות הרפתקה חיובית.