אפקט גנצפלד: מבט מרתק לתוך המוח שלך

כאשר הנסיבות הללו מתרחשות יכולה להתרחש אפקט מוזר המכונה אפקט גנזפלד
למעשה, כאשר הנסיבות הללו מתרחשות יכולה להתרחש אפקט מוזר המכונה אפקט גנזפלד.
מה קורה כאשר המוח שלך מגורה באופן שווה? האם תפיסת העולם שלך השתנתה? גלה במאמר זה.

המוח שלך בונה את המציאות שלך. זה גם אחראי לפרש את זה. למעשה, הוא מקבל מידע חשמלי וכימי שנשלח על ידי החושים שלך. אותות סביבתיים אלה משתנים בדרך כלל. עם זאת, בכמה נסיבות, הם הומוגניים. למעשה, כאשר הנסיבות הללו מתרחשות יכולה להתרחש אפקט מוזר המכונה אפקט גנזפלד.

לכל מה שאתה קולט בעולם יש מבנה. כולם שונים והם מייצרים גירוי חושי שונה בקצבים שונים.

יתר על כן, בטבע, שינוי הוא הכלל. למעשה, המוח שלך הסתגל לשינוי כדי לבנות את התפיסות שלך, את עולמך וליצור את מה שנשאר בזיכרון שלך כחוויה. עם זאת, מה יקרה אם נתקלת בחריג? מצב יציב, בלתי משתנה ולא מובנה? אילו השפעות יהיו לזה עליך?

אפקט גנצפלד

ב-1930 הציג וולפגנג מצגר (חוקר תורת הגשטאלט) את המושג "גנספלד". מונח זה מורכב מהביטוי הגרמני גנץ (מתורגם כ'שלם, שלם') ומפלד (מתורגם כ'שדה'). לפיכך, יחד זה אומר 'שדה שלם' או 'שדה שלם'.

מונח זה מתייחס למרחב אחיד ולא מובנה המעורר את החושים. זה ידוע גם בתור "שדה הומוגנית". הסיבה לכך היא שהוא זהה בכל מרכיביו. דוגמה אחת היא שמיים כחולים צלולים ומונוכרומטיים. אחר, החושך של חדר שבו לא ניתן לראות דבר כלל.

כדי שמצבים אלו יסווגו בתוך אפקט גנזפלד, עליהם להיות הומוגניים, ולא מנוגדים לגירויים אחרים. אכן, אותו הדבר צריך להיתפס בכל כיוון או בכל נקודה שתסתכל. בהיעדר מבנה אובייקטיבי, תנאים אלו מעוררים בדרך כלל תפיסות. במילים אחרות, הם מעדיפים או מעוררים הזיות.

המחקרים שבוצעו בתחום זה נעשו, לרוב, ברמת הקלט החושי של האוזניים והעיניים. תופעה נוספת הנצפית מדי פעם במצבים אלו היא פרקים של "היעלמות מוחלטת של חוש הראייה לפרקי זמן קצרים". הם נקראים גם "בלאק-אאוט" (Wackermann, Pütz & Allefeld, 2008).

הפסקות אלו נגרמות על ידי התרגלות של קולטנים תחושתיים ונוירונים. הם הסיבה לכך שכשאתה עונד שעון בפעם הראשונה אתה מרגיש אותו מיד על פרק היד שלך. עם זאת, אז אתה מפסיק לשים לב לזה. הסיבה לכך היא שתגובות עצביות נפסקות כאשר הגירוי הוא בלתי משתנה וקבוע.

התפיסות של אפקט גנצפלד
התפיסות של אפקט גנצפלד.

מכל האמור לעיל, אנו יכולים לאשר שאפקט גנזפלד הוא מכלול התפיסות שנחוויות כתוצר של טבילה בשדה הומוגני, אחיד או לא מובנה.

התפיסות של אפקט גנצפלד

תפיסות אלו משתנות מאדם לאדם. Wackermann, Pütz, and Allefeld (2008) קובעים שדימויים חזותיים של אפקט גנזפלד מופיעים בדרך כלל ונעלמים בפתאומיות. לפעמים הם מופיעים כשינויים פתאומיים ודינמיים.

מחברים אלה אספו כמה המלצות מאנשים שחוו את ההשפעה הזו:

"נוף עירוני, כמו שדרה ריקה אחרי גשם. שטחים גדולים מכוסים במים וקו שמי העיר משתקף על פני המים כמו במראה".

הם גם תיעדו חוויות חזותיות ושמיעתיות, תוצר של שדות הומוגניים בשני הכיוונים:

"זה היה כמו לרוץ מזחלת על מסלול גבשושי. [היה] שלג או אולי מים זורמים. יכולתי לשמוע מוזיקה, הייתה מוזיקה מהצד השמאלי התחתון".

ההזיות המורכבות הללו לא כולן מושפעות מאפקט גנזפלד. אנשים מסוימים עשויים לתפוס דפוסים פשוטים, נקודות או פסי זיגזג. אחרים, כפי שראינו, עשויים לחוות תפיסות מורכבות ומובנות יותר. ואכן, ההשפעות משתנות ושונות אצל כל אדם.

כיצד ליצור את אפקט גנצפלד

ליבת הטכניקה היא חשיפת אדם לגירוי חושי הומוגני ובלתי מובנה (Schmidt & Prein, 2019). זה צריך להיות מנוהל באופן עקבי ומונוטוני כדי למנוע שונות של אותות תחושתיים.

טכניקות חזותיות להפקת אפקט ganzfeld

נוצרו אסטרטגיות מורכבות שונות כדי לשחזר את אפקט גנזפלד בבית. לדוגמה, התבוננות בקירות חלקים בקנה מידה גדול או בכדורים שקופים המוארים באור מפוזר. כמו כן, הוצעו פשוטים יותר. למשל, לחתוך כדור פינג-פונג לשניים ולהשתמש בחצי כדי לכסות כל עין. הם צריכים להיות מעוצבים לפנים כך שאין רווחים שיכניסו את האור פנימה. יתר על כן, כדי למנוע מהם ליפול יש להדביק אותם על הפנים.

דרך נוספת היא להכין מסכת עיניים מנייר לבן. ניתן להדביק כדורי צמר גפן מסביב לקצה המסכה כדי למנוע כניסת אור. חלופה נוספת היא לקנות כמה כוסות של גנזפלד.

טכניקות שמיעה ליצירת אפקט גנצפלד

כדי להשיג הומוגניות שמיעתית, ניתן להשתמש ברעש לבן, כגון צליל טלוויזיה או רדיו לא מכוון, או רעש ורוד. הדבר החשוב הוא שהסאונד יהיה אחיד.

ניתן להשתמש בטכניקות, הן חזותיות והן שמיעתיות, יחד. כמו כן, מומלץ להימנע מכל הסחות דעת מגירוי החושים האחרים שלך. ככל שניתן, כדאי לבצע את הניסוי במקום שקט.

ניסוי מסוג זה אינו מסוכן. עם זאת, זה לא מומלץ לאותם אנשים שכבר היו להם בעיות בעלות אופי פסיכוטי. הסיבה לכך היא שאיננו יודעים את סוג התפיסה או ההזיה שהם עלולים לחוות.

מדוע מתרחשות הזיות אלו?

הזיות ראייה, תוצאה של אפקט גנזפלד, יכולות להיות תוצאה של הגברה נוירונלית של המוח. למעשה, המוח שלך מחפש את האותות החזותיים החסרים. קליפת המוח החזותית המעולה מפרשת את הרעש העצבי. זה גורם להזיות (Dunning and Woodrow, 2013).

אפקט גנצפלד הוא דוגמה נוספת לתפקוד המסוים של המוח
אפקט גנצפלד הוא דוגמה נוספת לתפקוד המסוים של המוח.

באותו אופן, נהוג לחשוב שהדפוסים הנצפים, כגון קווי זיגזג או נקודות, הם תוצאה של תופעות המתרחשות ברשתית. תאי רצפטור ברשתית מציגים פעילות ספונטנית, רוויה-על ותגובות מעכבות. חשיפה ממושכת יוצרת תפיסות מורכבות המערבות את מערכת העצבים המרכזית (Zdravković, 2016).

המודל הפנימי

המציאות, כפי שרואים אותה, שומעים אותה, מריחים ומרגישים אותה, לא מגיעה מבחוץ. זה בא מבפנים. למעשה, המוח שלך בונה את המציאות שלו לפני שהוא מקבל מידע מהחושים שלך. זה ידוע בתור המודל הפנימי.

מדען המוח דייוויד איגלמן (2017) קובע שניתן לראות את הבסיס של המודל הזה באנטומיה של המוח. כמעט כל המידע החושי עובר דרך התלמוס, בדרכו לאזור המוח האחראי על עיבוד האותות הללו. ישנם קשרים רבים שעוברים מהתלמוס לקורטקס. עם זאת, ישנם רבים נוספים שהולכים בכיוון ההפוך (קורטקס-תלמוס).

הציפיות שלך מהעולם מועברות מהמוח שלך לתלמוס שלך. מבנה זה בוחן מה מגיע מהחושים ומשווה אותו לציפיות שלכם. התלמוס מדווח רק על פערים בין האותות מהחושים לבין מה שהמודל הפנימי חזה.

איגלמן קובע כי " במקום להשתמש בחושים כדי לשחזר את המציאות בכל רגע מאפס, אתה משווה את המידע החושי עם מודל פנימי שהמוח כבר בנה: הוא מעדכן אותו, מחדד אותו, מתקן אותו " (איגלמן, 2017, עמ' 71). האמור לעיל הוא הוכחה לכך שהמציאות אינה חיצונית, אלא פנימית. אכן, זה לא תלוי במה שבחוץ, אלא במה שבפנים. למעשה, החושים שלך אינם תופסים את העולם כפי שאתה תופס אותו. המוח שלך בונה הכל.

מודל זה מאפשר לנו להציע הסבר נוסף להזיות של אפקט גנזפלד. זה בגלל שזה לא דורש הרבה מידע חושי כדי לתפוס. למעשה, כאשר המוח אינו מקבל אותות מלבד אלו של השדה ההומוגני, אין לו יותר מידע חדש להבדיל והוא משחרר את מודל המציאות שלו.

אפקט שמזמין הרהור

אפקט גנצפלד הוא דוגמה נוספת לתפקוד המסוים של המוח. זה מאתגר את השכל הישר שאומר לך שכל מה שאתה תופס קיים כך בעולם שבחוץ. זה גורם לך לתפוס צורות, קווים, נקודות, צבעים ואפילו מצבים שקורים רק בתוכך.

אפקט זה משאיר דלתות פתוחות להמשיך ולהרהר במציאות. אם, מה שאתה תופס אין לו פרנסה בעולם החיצוני, האם זה אמיתי? אם לא, אז מה אמיתי? להיפך, אם אתה מחשיב שהתפיסות הללו הן אמיתיות, מה הופך אותן לכאלה?