תאי גליה: הבסיס התפקודי של המוח

וזו הסיבה שהם מכונים מקרוגליה (תאי גליה גדולים)
אלו הם תאי גליה גדולים בצורת כוכב, וזו הסיבה שהם מכונים מקרוגליה (תאי גליה גדולים).
המוח הוא איבר מורכב המורכב מכמה סוגי תאים. בין החשובים ביותר הם תאי גליה, שהם המפתח לתפקוד המוח.

המוח הוא אחד האיברים החשובים בגוף. זה מאפשר לנו לדבר, לנוע, להרגיש ולחשוב. בגלל תפקידו המרכזי, מחקרים רבים בשנים האחרונות התמקדו במוח כדי להבין את החלקים השונים היוצרים אותו ואת הדרך שבה הם פועלים.

בתחילה, האמינו שנירונים הם התאים היחידים שאחראים על פעילות המוח. עם זאת, מחקרים עדכניים הדגישו את התפקיד של תאי גליה בתפקוד המוח. כפי שמחקרים מראים כעת, תאי גליה הם גורמים בסיסיים בתהליך העברת מידע. כפי שמחקרים עדכניים מראים, חלק ממחלות המוח העיקריות אינן קשורות רק לנזק נוירוני. גם תאי גליה מתדרדרים כתוצאה ממחלות מוח.

מהם תאי גליה?

תוכל להבין את החשיבות של תאים קטנים אלה רק על ידי הסתכלות על דוגמה אחת. במהלך ניסויים רבים ושונים, נעשו ניסיונות להחזיק נוירונים בבידוד בצלחות תרבית, אך הם תמיד מתו תוך מספר ימים. מאוחר יותר, חוקרים גילו שאם יוסיפו תמצית מתאי הגליה למצע התרבות, הם יוכלו לשלוט במוות או הישרדותם של הנוירונים, מה שהדגיש את תפקידם המרכזי של תאי גלייה בהישרדות הנוירונים.

כפי שמחקרים גילו, יש לנו כמות גדולה מאוד של תאי גליה או נוירוגליה. שמם נובע מהמילה היוונית "גליה" שפירושה "דבק", בתוספת "נוירו", מונח הקשור למוח. במילים אחרות, תאי גליה הם הדבק של המוח שלנו.

באופן מסורתי, נחשב כי לתאי גליה יש תפקיד פסיבי מאוד במוח, והם פועלים רק כתמיכה מטבולית, מבנית וטרופית לנוירונים. עם זאת, מחקרים עדכניים מראים שיש להם הרבה יותר פונקציות בתהליכים שונים המתרחשים במוח. לעתים קרובות הם מאפשרים את העבודה של סוגים אחרים של נוירונים.

הפונקציות של תאי גליה

לתאי גליה יש מספר תפקידים. כמה מהם הם הבאים:

  • בידוד. תאי גליה מייצרים חומר בשם מיאלין, החיוני לבידוד נוירונים. החומר הצפוף הזה נועד לכסות את האקסונים, להגן על התאים ולאפשר העברת מידע מהירה ויעילה. באופן דומה, זה עוזר למנוע ממסרים נוירונים להתערבב. חוץ מזה, יש לו תפקיד מפתח בלמידה. כפי שמראים מחקרים, כאשר מתרחשים תהליכי למידה, כמות המיאלין במוח שלנו עולה.
  • מקור חומרי הזנה. כידוע, נוירונים במוח צורכים כמות טובה של אנרגיה. למרות שיש להם כמה מאגרי תזונה, אלה אינם מספיקים כדי לשמור על פעילות מוחית מעבר למספר דקות. במובן זה, תאי גלייה מסייעים באספקת החומרים המזינים והאנרגיה שחסרים לנוירונים. הם עושים זאת על ידי שילוב מולקולות אנרגיה כגון גלוקוז, שהם מקבלים מהדם.
  • ניקוי. תאי גליה מסייעים בסילוק מוצרי פסולת הקשורים לתפקוד הנוירוני. הם עושים זאת בשתי דרכים. ראשית, על ידי הסרת חלק מהנוירוטרנסמיטורים שנותרו במרחב הסינפטי, ולאחר מכן הפיכתם והחזרתם לנוירון המקורי, כך שיוכלו להפוך שוב לחומר גלם עבור נוירוטרנסמיטורים חדשים. שנית, הם אחראים לחיסול שרידי נוירונים מתים. זה חשוב במיוחד כאשר יש נזק למערכת העצבים. יתר על כן, פעולת הניקוי הזו עוזרת להחליש את ההשפעות הכימיות והפיזיקליות ששאריות אלו יכולות ליצור.
  • שיפור סינפסה. נוכחותם של תאים אלו מסייעת בשחרור תרומבוספונדין, אשר מקל על סינפסות, בתורו מגביר את הפעילות הסינפטית.

סוגי תאי גליה

ישנם סוגים שונים של תאי גליה, כל אחד מהם מבצע שורה של פונקציות שונות. לכולם יש תפקיד חשוב בתפקוד הנוירונים והמוח.

ישנן דרכים שונות לסווג תאי גליה. אחת הדרכים לעשות זאת היא על ידי התבוננות במיקומם בתוך מערכת העצבים. זה מה שניקח בחשבון כדי להסביר כל סוג.

מערכת העצבים המרכזית

גם תאי גליה מתדרדרים כתוצאה ממחלות מוח
גם תאי גליה מתדרדרים כתוצאה ממחלות מוח.

ראשית, ישנם אסטרוציטים. אלו הם תאי גליה גדולים בצורת כוכב, וזו הסיבה שהם מכונים מקרוגליה (תאי גליה גדולים). אלו הם תאי הגליה הנפוצים ביותר במוח. באשר למיקומם, הם מקיפים את הקשרים הסינפטיים במוח.

אחד מתפקידיהם העיקריים הוא להגדיר גבולות תאי ולתרום להיווצרות מחסום הגנה למוח. הם גם שולטים בהיווצרות ובפונקציונליות של הסינפסה, נוירוגנזה וויסות טונוס השרירים. מצד שני, הם עוזרים להאכיל נוירונים.

ישנם גם אוליגודנדרוציטים. אלו הן מאקרוגליות של מערכת העצבים המרכזית. באמצעות אספקת אקסונים לתאים עם מיאלין, הם מהווים מפתח לבידוד תאים. לתאים אלה יש את היכולת לבצע מיאלין ליותר מנוירון אחד, ובמקרים מסוימים הם יכולים לסייע בחידוש אקסונים פגומים.

לבסוף, יש את המיקרוגליה, המסייעות בתהליכי הניקוי של המוח. הם מגיבים כאשר יש נזק במערכת, מנקים את השרידים התאיים ומפעילים את התגובה הדלקתית של המוח.

מערכת העצבים ההיקפית (PNS)

בחלק זה של מערכת העצבים משתלטים תאי השוואן שהם מאקרוגליה. תאי גליה אלו מחולקים לשלושה תת-סוגים. הראשון הוא הסוג שיוצר מיאלין. כפי ששמו מעיד, הוא עוזר למיאלינה של האקסונים, אך הם יכולים לעשות זאת רק עם אקסון אחד בכל פעם. כאשר יש נזק מוחי, הם ממלאים את הפונקציה של ניקוי והעדפת התנאים להתחדשות.

שנית, ישנם תאי שוואן שאינם יוצרים מיאלין. הדרך שבה תאים אלה מתקשרים עם האקסונים אינה ידועה כרגע. למרות זאת, מחקרים מראים שהם נחוצים לתפקוד ולתחזוקה של אקסונים ללא מיאלין, החיוניים ליצירת תחושת הכאב.

שלישית, ישנם תאי שוואן פריסינפטיים. תאים אלה מכסים את החיבורים הנוירו-שריריים, משחררים נוירוטרנסמיטורים ופפטידים. הקולטנים הממוקמים בממברנה שלהם מאפשרים להם לייצר אותות הקשורים לחומרים אלו. כמו כן, הם יכולים לשלוט בסינפסות ולהעצים אותן.

בקיצור, תאי גליה הם חלק מהותי ממערכת העצבים. הם לא רק תומכים בתאים, אלא גם עוזרים בפעילויות כמו סינפסות, ניקוי ויצירת חומרים מזינים. לכן, יש להם השפעה חשובה על התפתחותן של מחלות מסוימות, כגון טרשת נפוצה.