הניסוי של קוואטרון וטברסקי על הונאה עצמית

הניסוי של קוואטרון וטברסקי נערך ב-1984 ופורסם בתחילה בכתב העת Journal of Personality and Social Psychology
הניסוי של קוואטרון וטברסקי נערך ב-1984 ופורסם בתחילה בכתב העת Journal of Personality and Social Psychology.
בניסוי של קוואטרון וטברסקי התברר שלאנשים יש נטייה חזקה לשקר זה לזה ולהאמין להם. אנו משנים או מדכאים מידע, לפעמים במודע, לפעמים לא, כדי למנוע קונפליקטים ובעיות פנימיות.

אם מישהו היה שואל אותך, בטח היית אומר שלעולם לא תתערב בשקרים והונאה. רובנו מאמינים שאנו חיים על פי האמת ושאנחנו כנים לחלוטין ברוב המילים והמעשים שלנו. עם זאת, הניסוי של קוואטרון וטברסקי הוכיח שזה לא המקרה.

הניסוי של קוואטרון וטברסקי נערך ב-1984 ופורסם בתחילה בכתב העת Journal of Personality and Social Psychology. המטרה העיקרית של מחקר זה הייתה להוכיח את קיומה של הטיה קוגניטיבית הידועה בשם הטיית האישור. זה קשור לצורך לשכנע את עצמנו שמה שאנחנו חושבים שהוא נכון הוא נכון, בין אם זה נכון ובין אם לאו.

הטיית האישור הזו היא כולה שקרים והונאה. עם זאת, במקרה זה, שקרים כאלה מתמקדים בעיקר בעצמנו. אנחנו מדברים כאן על הונאה עצמית. זהו תהליך שבו אנו מפסיקים לראות, או לקחת בחשבון, היבטים של המציאות הסותרים את האמונות שלנו או שגורמים לנו לאי נוחות.

הניסוי של קוואטרון וטברסקי מראה שלעתים קרובות אנו מרמים את עצמנו. אנחנו לא עושים את זה מתוך כוונות רעות, או מתוך חוסר כבוד לאמת. זה פשוט מנגנון שעוזר לנו להימנע מלהתמודד עם היבטים כואבים או לא נוחים של המציאות.

הניסוי של קוואטרון וטברסקי

הניסוי של קוואטרון וטברסקי התבסס על קבוצה של 34 מתנדבים. החוקרים אמרו להם שהם מבצעים מחקר על "ההיבטים הרפואיים והפסיכולוגיים של האתלטיקה". למרות שזה לא היה נכון, היה צורך שהם יאמינו שכן.

לאחר מכן, החוקרים ביקשו מהם לטבול את זרועותיהם במים קרים. החוקרים אמרו להם שרמת העמידות שלהם למים הקרים היא אינדיקטור חשוב מאוד לבריאותם הכללית. גם זה לא היה נכון. הם ביקשו מהם לבצע גם סוגים אחרים של משימות. אלה כללו רכיבה על אופניים ופעילויות דומות, שנועדו להיות רק הסחות דעת.

הניסוי של קוואטרון וטברסקי התבסס על קבוצה של 34 מתנדבים
הניסוי של קוואטרון וטברסקי התבסס על קבוצה של 34 מתנדבים.

בסוף כל זה שוחחו עם המתנדבים על "תוחלת חיים". בשיחה אמרו להם החוקרים שיש שני סוגי לבבות. סוג I היה עמיד יותר, ולכן, פחות פגיע לפתח מחלות לב לאורך זמן. לסוג II, לעומת זאת, היה לב חלש שהיה נוטה למחלות.

טוויסט בניסוי

לאחר השלב הראשון הזה, הניסוי של קוואטרון וטברסקי קיבל טוויסט. קבוצת המתנדבים התפצלה לשניים. בנפרד, החוקרים אמרו לקבוצה הראשונה שהזרועות הטובלות במים קרים מהוות אינדיקציה אם לכל אחת מהן יש לב מסוג I או סוג II.

הם הוסיפו כי מי שיש לו לב מסוג I, כלומר החזק והעמיד, יוכל לטבול את זרועותיו במים הקרים למשך זמן רב יותר. הם אמרו לקבוצה השנייה ההיפך - שמי שיש לו לב חזק יחזיק מעמד פחות זמן כשזרועותיהם טובלות במים הקרים.

לאחר מכן, כל המתנדבים התבקשו להכניס שוב את זרועותיהם למים קרים כדי שיוכלו להעריך אותם שוב. התוצאות היו סקרניות. חברי הקבוצה הראשונה הניחו את זרועותיהם מתחת למים קרים להרבה יותר זמן מאשר כשהם עשו את הניסוי לראשונה. בקבוצה השנייה קרה ההפך.

מסקנות הניסוי

בסך הכל, ההבדל בזמן שהחזיקו את זרועותיהם במים הקרים השתנה בממוצע של 10 שניות. אלה שבהתחלה החזיקו מעמד במשך 35 שניות, כעת החזיקו מעמד במשך 45 שניות אם היו בקבוצה הראשונה. ואלו שהחזיקו מעמד במשך 35 שניות, החזיקו מעמד כעת במשך 25 שניות אם היו בקבוצה השנייה. מה יכלו החוקרים להסיק מכך?

על מנת להגיע למסקנות הסופיות שלהם, החוקרים שאלו את כל המשתתפים שאלה אחת. הם שאלו אותם האם המידע על שני סוגי הלבבות גרם להם לסבול פחות או יותר עם זרועותיהם במים הקרים, כדי להוכיח שיש להם לב חזק. מתוך 38 המתנדבים, 29 הכחישו זאת. לאחר מכן הם נשאלו אם הם מאמינים שיש להם לב בריא. 60 אחוז מאלה שהכחישו כי הושפעו ממידע הלב אמרו שכן.

לדברי החוקרים, התוצאות הוכיחו שיש לנו נטייה חזקה לאשליה עצמית. חלקם מדכאים מידע אמיתי לחלוטין, רק כדי להוכיח לעצמם (ולאחרים) שהם צודקים. בכך הם נמנעים ממצבים שעלולים להיות לא נוחים או מדאיגים יתר על המידה.