הניסוי בפארק החולדות

החוקרים כינו את הניסוי החדש שלהם ניסוי Rat Park והכניסו חולדות בר לפארק החולדות כדי ליצור אינטראקציה עם
החוקרים כינו את הניסוי החדש שלהם ניסוי Rat Park והכניסו חולדות בר לפארק החולדות כדי ליצור אינטראקציה עם חולדות המעבדה.
במאמר זה, למד הכל על הניסוי המפורסם של Rat Pack!

הניסוי המפורסם של Rat Park הציע כמה תובנות מרתקות על טבעה של ההתמכרות. חולדות משמשות לרוב ל"ניסויים פסיכולוגיים" בשל הדמיון הגנטי שלהן לבני אדם. תשעים וחמישה אחוזים מהגנום האנושי זהה לזה של חולדות.

מחקרים הכוללים חולדות נערכים תמיד בסביבות מבוקרות (במילים אחרות, מעבדות). רוב חיות המעבדה חיות לבד בכלובים, ללא כל מגע עם העולם החיצון. זוהי דרך לא טבעית לחלוטין עבור החיות הללו לחיות.

"הגישה הטבועה בצרכנות היא של בליעת כל העולם. הצרכן הוא היונק הנצחי שבוכה לבקבוק. זה ברור בתופעות פתולוגיות, כמו אלכוהוליזם והתמכרות לסמים".

אריך פרום-

בשנות ה-60, מדענים השתמשו בחולדות כדי לבצע מחקר על התמכרות. הם השתמשו גם במשהו שנקרא סקינר קופסאות, שהיו כלובים שתוכננו עם מכשירים חשמליים שיכולים לתגמל את החולדות באוכל או להעניש אותן במכות חשמל.

כלובים אלו אפשרו למדענים ולפסיכולוגים התנהגותיים לחקור התנהגות. הניסוי של Rat Park התנתק מהפרדיגמה הזו. המשך לקרוא כדי לגלות מדוע.

חולדות מכורות

מה שעשו הפסיכולוגים ההתנהגותיים של שנות ה-60 היה ניתוח כירורגי למקם מכשיר אספקה בתוך החולדות. לאחר מכן, הם הכניסו אותם לקופסאות סקינר (כלובים בודדים). לאחר מכן, הם לימדו אותם ללחוץ על הידית בכלוב. כשהן לחצו על הידית, החולדות היו נותנות לעצמן מנת סמים פסיכואקטיביים.

כמעט בכל המקרים, הסם המדובר היה הרואין. הרואין הוא אחד הסמים הממכרים ביותר בכל הזמנים. העניין היה שבכל פעם שעכברוש הזיז את הידית, הם קיבלו מנה מיידית של התרופה. החוקרים שמו לב שבנסיבות מסוימות חלק מהעכברושים דחפו את הידית שוב ושוב, וסיפקו לעצמם כמויות גדולות של התרופה.

חלק מהעכברושים השתכרו עד כדי כך שהם שכחו לאכול או לשתות. הדבר היחיד שהם לא שכחו זה איך להשיג יותר הרואין. כתוצאה מכך, רבים מהעכברושים מתו במהלך הניסוי. החוקרים הגיעו למסקנה שאם לאנשים תהיה גישה זהה לסוג זה של סמים, הם יסבלו מאותו גורל.

הניסוי בפארק החולדות
הניסוי בפארק החולדות.

ואז, פרופסור ברוס אלכסנדר וקבוצת חוקרים מאוניברסיטת סיימון פרייזר בקנדה עלו למקום והציעו את הרעיון של ניסוי פארק העכברוש.

הניסוי בפארק החולדות

פרופסור ברוס אלכסנדר האמין שהעובדה שהחולדות נשמרו מבודדות לא מאפשרת להסיק מסקנות אובייקטיביות מהניסויים. כל החולדות בניסוי היו לבקנים, צאצאים מגזע של חולדות נורבגיות. זהו מין חברותי, סקרן ואינטליגנטי. היותם מבודדים בכלובים כמובן לא היה בית הגידול הטבעי שלהם. עם כל זה בחשבון, החוקרים החדשים האלה העלו את הרעיון ליצור פארק חולדות.

אלכסנדר תהה אם חולדות "חופשיות" יתנהגו באותו אופן כמו החולדות הכלואות. האם יש נטייה מולדת להתמכרות? כאשר החולדות צרכו סמים, האם הייתה התוצאה האפשרית היחידה עבורן להמשיך להשתמש עד שמתו?

כדי לענות על שאלות אלו, אלכסנדר החל בניסוי בפארק חולדות בשנת 1977. צוות המחקר שלו התחיל עם שתי קבוצות של בעלי חיים. קבוצה אחת חיה בכלובי המעבדה הרגילים, מבודדים זה מזה. עבור הקבוצה השנייה, לעומת זאת, החוקרים בנו שטח פי 200 מגודל אחד הכלובים. החלל תוכנן כך שייראה כמו פארק, עם הרבה צמחים ועצים.

בידוד והתמכרות

החוקרים כינו את הניסוי החדש שלהם ניסוי Rat Park והכניסו חולדות בר לפארק החולדות כדי ליצור אינטראקציה עם חולדות המעבדה. גם לחולדות הכלובות וגם לחולדות בפארק הייתה גישה למורפיום.

החוקרים נתנו לחולדות בחירה בין שני נוזלים. אחד מהם הכיל מורפיום והשני לא. הם הסתירו את הטעם המר של המורפיום בתמיסת סוכר. לאחר מספר ימים, החולדות הכלואות החלו להראות העדפה לנוזל עם ספיצי מורפיום. גם חולדות פארק החולדות שתו את המורפיום, אך רק לאחר מספר ימים.

במהלך הניסוי, מדענים הבחינו כי החולדות הכלואות צרכו פי 19 יותר מורפיום מאשר החולדות החופשיות. נראה היה שהחולדות בפארק הבינו את היתרונות של אי צריכת התרופה והתנגדו לעשות אותה, גם כשכבר ניסו אותה. אלכסנדר וצוותו הציגו וריאציות לניסוי. הם הפכו מספר חולדות בשתי הקבוצות למכורים, למשל, אבל הדפוס לא שינה הרבה.

הניסוי בפארק החולדות הראה כיצד בידוד חברתי יכול להיות גורם מכריע בפיתוח התמכרות לסמים. נראה שהחברה של חולדות אחרות והחופש של הפארק הפחיתו משמעותית את הרצון של החולדות לצרוך. כשהן נכנעו למורפיום, החולדות שנפגעו עשו כל שביכולתם כדי לחזור למצבן הרגיל, אפילו עברו תקופה של גמילה.

מכיוון שהחברה שלנו מתמקדת כיום בעיקר במסכים ובמכשירים חכמים, בידוד חברתי הופך ליותר ויותר נפוץ. זה עלול להוות בעיה באמצע משבר התמכרות משמעותי ממילא. כתוצאה מכך, התוצאות של ניסוי פארק העכברושים רלוונטיות כעת מתמיד.