התיאוריה של וגנר על ריבאונד החלום: השפעת דיכוי המחשבה

או ליתר דיוק הניסיון לדכא מחשבות ישירות
תוצאות הניסוי הראו שדיכוי מחשבות, או ליתר דיוק הניסיון לדכא מחשבות ישירות, אינו יעיל.
דיכוי מחשבות יכול לגרום לריבוי מחשבות, מה שעלול להפוך אותם לבלתי אפשרי להיפטר מהם. סקרן? המשך לקרוא כדי ללמוד עוד על התיאוריה המעניינת הזו!

בשנות ה-80 ערכה אוניברסיטת הרווארד ניסוי כדי לנסות ולגלות את ההשפעות של דיכוי המחשבה. הפסיכולוג החברתי האירופי דניאל וגנר הוביל את המחקר. באופן מוזר, הוא ביסס את הניסוי על אנקדוטה על דוב קוטב שסיפר ליאו טולסטוי בסוף המאה ה-19.

תוצאות הניסוי הראו שדיכוי מחשבות, או ליתר דיוק הניסיון לדכא מחשבות ישירות, אינו יעיל. מחשבות מודחקות חוזרות למוח שלך, שוב ושוב, הן במודע והן בחלומות. מדענים קוראים לזה ריבאונד למחשבה או זיכרון מודחק. וגנר כינה זאת "שליטה נפשית אירונית".

טולסטוי ודיכוי המחשבה

כפי שהזכרנו לעיל, הניסוי של וגנר על דיכוי מחשבות התבסס על סיפור ידוע מהסופר ליאו טולסטוי. טולסטוי דיבר על כך שצריך לעבור מבחן כדי להיות מסוגל לבלות עם החברים של אחיו הגדול. הם אמרו לו שהוא צריך לשבת בפינה ושהוא לא יכול לזוז עד שיפסיק לחשוב על דוב קוטב.

טולסטוי המסכן לא יכול היה לעשות את זה, למרות שישב שם שעות. ככל שהוא ניסה לדכא את מחשבותיו הקשורות לדוב הקוטב, כך הן עלו בראשו. דמותו של דוב קוטב חזרה שוב ושוב. לא משנה כמה ניסה להדחיק את המחשבה, דוב הקוטב נלחם יותר כדי לחזור.

הניסוי

לניסוי בהשראת דוב הקוטב של וגנר היו כמה שלבים. בשלב הראשון הוא אמר לנבדקים שבמשך חמש דקות הם יכולים לחשוב על מה שהם רוצים. הייתה להם רק מגבלה אחת: הם לא יכלו לחשוב על דוב קוטב.

טולסטוי ודיכוי המחשבה
טולסטוי ודיכוי המחשבה.

החוקרים הורו להם לצלצל בפעמון אם במהלך הזמן הזה הם חושבים על דוב קוטב. המשתתפים לא הפסיקו לצלצל בפעמון במשך כל חמש הדקות של הניסוי. הם צלצלו בפעמון שוב ושוב במרווחים של פחות מדקה. במילים אחרות, ככל שניסו לא לחשוב על דוב הקוטב, כך היה קשה יותר להוציא את דוב הקוטב ממוחם.

בשלב השני, החוקרים הורו למשתתפים לרשום את מחשבותיהם לפני השינה. הם אמרו לחצי מהקבוצה לרשום את כל המחשבות שלהם, מלבד אלו שקשורות למישהו שהם אוהבים או חושבים שהוא נחמד. החוקרים נתנו להם הנחיות ספציפיות להדחיק את מחשבותיהם על אותו אדם.

הם הורו לחצי השני של הקבוצה לכלול את האדם הזה בהערות שלהם, ואפילו לרשום את ראשי התיבות שלו. לאחר מכן, הם ניתחו את החלומות של 295 התלמידים שהשתתפו בניסוי. הנבדקים שהדחיקו, או ניסו להדחיק, מחשבות על האדם המיוחד שלהם חלמו על אותו אדם פעמים רבות יותר מאשר הנבדקים שכללו את האדם הזה במחשבותיהם.

תוצאות הניסוי

מאז אותו מחקר ראשון, חוקרים אחרים ערכו מחקרים דומים עם תוצאות זהות. דיכוי המחשבה גורם להתאוששות המחשבה. לפיכך, זוהי אסטרטגיה לא יעילה להיפטר ממחשבות. בנוסף, זה לא יעיל.

וגנר כינה זאת תיאוריית התהליך האירוני. מאוחר יותר, פסיכולוגים כינו אותו אפקט הריבאונד שלאחר הדיכוי. נראה שחלק מהמוח שלנו פועל בכוונה ובמודע, בעוד שהחלק השני פועל בתהליכי פיקוח לא רצוני מהלא מודע. החלק הלא מודע הפקוחה של המוח שלך מחזיר את המחשבה שנמצאת במעקב לחלק המכוון של המוח שלך ומייצר את הפרדוקס של חזות מתמדת של האובייקט שאתה "לא" חושב עליו.

השימוש הטוב ביותר בדוב הקוטב

תוצאות ניסוי וגנר עזרו להציג את מושג דוב הקוטב במובן שונה ומעשי הרבה יותר. במקום להדחיק מחשבות, מסתבר שהתמקדות במשהו אחר יעילה מאוד לניהול מחשבות חודרניות.

מחקרים מראים שבמקרה זה, המחשבות החודרניות נוטות לא לחזור. זה בגלל שאתה לא מדחיק אותם, אתה רק מחליף אותם במשהו אחר. אם יש לך מחשבות חוזרות, אל תנסה להדחיק אותן. במקום זאת, כוון מחדש את המחשבות שלך. ההבנה שהדחקה אינה יעילה היא המפתח להתמודדות איתם. בפעם הבאה שיש לך מחשבה שחוזרת על עצמה, פשוט תחליף אותה במשהו אחר - כמו דוב קוטב, למשל.