ג'יימס משנה ופרסום סאבלימינל

ג'יימס ויקארי ערך את הניסוי המפורסם שלו על היעילות כביכול של פרסום סאבלימינל
בסוף העשור, ג'יימס ויקארי ערך את הניסוי המפורסם שלו על היעילות כביכול של פרסום סאבלימינל.
הניסוי של ג'יימס ויקארי היה ניסוי פופולרי מאוד משנת 1956 שהתרחש באירופה. הניסוי האמור הוכיח כביכול שניתן לעשות מניפולציות מנטלית באנשים, עם מה שהוא כינה, "פרסום סאבלימינלי".

במהלך שנות ה-50 כולם דיברו על שליטה בנפש ושטיפת מוח. בסוף העשור, ג'יימס ויקארי ערך את הניסוי המפורסם שלו על היעילות כביכול של פרסום סאבלימינל. עם הזמן, מסקנותיו זכו לביקורת. אף על פי כן, הם עדיין מקור השראה.

הניסוי של ג'יימס ויקארי הוא כנראה המפורסם ביותר בפרסום. המבחן שלו היה כל כך ידוע לשמצה, שמאז אנשים מאמינים שפרסום סאבלימינל מצליח. אומות רבות סביב המילה אסרו על תרגול זה ועל טכניקות דומות למה שהשתמש בויקארי בניסוי המפורסם שלו.

ג'יימס ויקארי היה חוקר שוק מפורסם שנולד בדטרויט בשנת 1915. הוא היה חלוץ מחקרי התנהגות צרכנים וכיצד צרכנים מגיבים לסוגים שונים של פרסום. הניסוי של ג'יימס ויקארי היה הניסוי הראשון והיחיד שהתמקד בתפיסה סאבלימינלית.

הניסוי של ג'יימס ויקרי

כפי שציינו לעיל, במהלך העשור של שנות ה-50, היה עניין רב בתופעות נפשיות. במיוחד, היפנוזה והמוח הלא מודע הפכו פופולריים מאוד. לג'יימס ויקארי היה רעיון לניסוי שבו רצה להוכיח את ההשפעה שיכולה להיות לתפיסה סאבלימינלית על אנשים; איך זה יכול לגרום לאנשים לקנות באמצעות קולנוע, למשל.

ויקארי ערך את הניסוי שלו במהלך הקרנת הסרט פיקניק בפורט לי, ניו ג'רזי. הוא הראה כמה משפטים נסתרים במהלך הסרט, שאמרו "שתה קוקה קולה" ו"תאכל פופקורן". לשם כך, הוא השתמש במכשיר שנקרא טקיסטוסקופ שהיה מסוגל להציג מספר תמונות בפרק זמן קצר.

התמונות היו במהירות גבוהה, כך שהקהל לא הבחין בהן במודע. במילים אחרות, הוא הראה את הסימנים לקהל אבל אף אחד לא יכול היה לראות אותם במודע. זו הייתה המטרה: להוכיח את ההשפעה של מסרים המופנים אל המוח הלא מודע.

התוצאות

הניסוי של ג'יימס ויקארי הוא כנראה המפורסם ביותר בפרסום
הניסוי של ג'יימס ויקארי הוא כנראה המפורסם ביותר בפרסום.

לאחר שוויקרי סיים את הניסוי שלו, הוא פרסם דוח עליו. בדו"ח זה, הוא טען כי לאחר שנחשף למסרים הסאבלימינליים, רכישות קוקה קולה עלו ב-18%, בעוד שרכישות הפופקורן עלו ב-57%.

זמן קצר לאחר מכן, העיתון הלונדוני סאנדיי טיימס פרסם מאמר הן על הניסוי והן על הדיווח של ויקארי.

כמעט מיד הייתה סוג של היסטריה המונית. מאוחר יותר כתב הסופר ואנס פקארד את הספר "המשכנעים הנסתרים". זה עזר לבסס את הפאניקה של אנשים והבהיל ממשלות רבות ושונות.

מאז, נוצר הרעיון של פרסום סאבלימינל. ממשלת אירופה איימה לקחת רישיונות מכל מדיה שהשתמשה בטכניקות אלו. לאחר מכן, סוג זה של תעמולה היה אסור במספר מדינות. לפי חשבונם, ה-CIA החל ללמוד את השיטה החדשה הזו.

האמת

עם הזמן, אנשים התחילו לחשוד בניסוי של ויקארי, בעיקר בגלל שהמחבר סירב לחלוק מידע על המתודולוגיה שבה השתמש. כמו כן, דוקטור הנרי לינק, מומחה לפסיכולוגיה ניסויית, העז לחזור על הניסוי. עם זאת, ויקארי סירב לעשות זאת.

קרן מחקר הפרסום (ARF) ביקשה מוויקרי לתת להם מידע מפורט על הניסוי שלו, אך הוא סירב לענות. בהמשך ניסתה רשת הרדיו והטלוויזיה CBS לערוך ניסוי דומה. הם שלחו הודעות סאבלימינליות שדרשו מהציבור להתקשר לתחנה שלהם בזמן נתון, אבל זה לא קרה.

לבסוף, בשנת 1962, במאמר שפורסם במגזין Ad Age, התוודה ג'יימס ויקארי כי מעולם לא ערך את הניסוי האמור. הוא המציא את זה מכיוון שהחברה שלו עברה זמנים קשים והוא היה זקוק לשמצה כדי לשמור עליה.

מה שהניסוי הוכיח בסופו של דבר הוא שהחברה פתיה ושהם מאמינים בכל דבר שמגיע ממקור "מדעי", בעזרת אמצעי תקשורת המונים. ממשלות רבות ברחבי העולם עדיין אוסרות על פרסום סאבלימינלי או לא ישר.