הזיות - מאפיינים וסוגים

ישנם סוגים רבים של הזיות
ישנם סוגים רבים של הזיות: מהבזקים ועד דמויות אנושיות; משלבים ועד שיחות שלמות; וכו '
ישנם סוגים רבים של הזיות: מהבזקים ועד דמויות אנושיות; משלבים ועד שיחות שלמות; וכו'. המשך לקרוא כדי לגלות עוד!

הזיות הן תופעות פסיכולוגיות המעוררות עניין רב בשל ייחודיותן ושכיחותן הנמוכה יחסית. הם נוכחים במצבים בריאותיים שונים וגם האופן שבו הם מתבטאים משתנה. מאמר זה עוסק בסוגים רבים ושונים של הזיות שקיימות.

ההגדרה הראשונה והתמציתית ביותר של מונח זה היא של Esquirol, פסיכיאטר צרפתי שתיאר הזיות כ"תפיסות חסרות אובייקט ". במילים אחרות, כאשר אתה סובל מהזיה, אתה קולט תמונות, צלילים וריחות מבלי שיהיה גירוי חיצוני לעורר את התפיסה הזו.

הזיות או אשליות?

לעתים קרובות אנשים מבלבלים בין הזיות לאשליות, אבל הם למעשה שונים לגמרי. יש גירוי חיצוני במהלך אשליה אבל לאדם יש תפיסה שגויה לגביו. זה המצב כשאתה מתעורר באמצע הלילה ומסתכל על הכיסא המלא בבגדים בפינה וחושב שזו צללית של אדם.

הבדל גדול נוסף הוא שאשליות מתפוגגות במהירות כשהן עוברות דרך מסנן הסיבה. להיפך, הזיות מציגות את עצמן באותו כוח והשפעה כמו המציאות. למעשה, הם מתנגדים לכל מיני הרהורים רציונליים. במילים אחרות, לאדם הזוי יש את האמונה המוצקה שמה שהוא תופס הוא אמיתי.

איזה סוג של הזיות קיימות?

ישנן מספר דרכים לסווג הזיות בהתאם למורכבותן, סיבתן, אופן הופעתן וכו'. מאמר זה יתמקד בסוג ההזיות הקיימות בהתאם לאופן החושי בו הן מתרחשות.

חזותי

כשזה מגיע להזיות חזותיות, אדם תופס חזותית משהו שלא באמת קיים. תצפיות אלו יכולות להיות פשוטות כמו הבזקי אור או הרבה יותר מורכבות. ההזיות האחרונות הרבה יותר משוכללות ואדם יכול למעשה לראות סצנות שלמות הכוללות דמויות נעות בצבע מלא.

אלו הם סוג ההזיות המתרחשות ברגעי המעבר בין ערות לשינה. הם גם אופייניים למצבים משתנים עקב שימוש בחומרים ומופיעים בדרך כלל במהלך תסמונת גמילה מאלכוהול.

שמיעתי

מאמר זה עוסק בסוגים רבים ושונים של הזיות שקיימות
מאמר זה עוסק בסוגים רבים ושונים של הזיות שקיימות.

אלו הם השכיחים והשכיחים ביותר אצל אנשים עם סכיזופרניה. כמו במקרה הקודם, אדם יכול לשמוע רק צלילים יסודיים או שיחות שלמות. לפיכך, התוכן שלהם הוא בדרך כלל מאיים או הכרחי. האדם ההזוי יכול לשמוע קולות שנותנים לו פקודות, לנזוף בהם ואף לשמוע מספר קולות המדברים עליהם.

טעם וריח

הזיות אלו מופיעות בדרך כלל ביחד והן הרבה פחות שכיחות מהקודמות. הם בדרך כלל ריחות וטעמים לא נעימים.

במקרה של ריח, אדם עלול לחשוב שהריח מגיע מהגוף שלו (ריח של ריקבון) או מבחוץ (בכל הבית שלי היה ריח של שתן). באופן דומה, הזיות טעם יכולות לגרום לאדם להאמין שמישהו מנסה להרעיל אותו באמצעות מזון.

סומטי

אלו הן תחושות גופניות ותפיסות גופניות בחלקים מסוימים בגופם. אדם יכול להרגיש זרם חשמלי או לתפוס שהוא הופך לסלע, להרגיש כיצד גופו מתפרק, או כיצד האיברים שלו נרקבים.

מישוש או הפטי

הזיות מסוג זה כרוכות בחוש המישוש. במהלכם, ישנה תפיסה של נגיעה, תפס, נשרף או יכולת לגעת במשהו שלא באמת קיים.

קינסתטי

הם כרוכים בתפיסה שגויה של תנועת הגוף עצמו. לפיכך, האדם עשוי להרגיש שהוא מרחף או עקירה.

הם שכיחים בחולים עם פרקינסון וסוגים מסוימים של סכיזופרניה, כמו גם בקרב אלו הצורכים חומרים פסיכואקטיביים.

הזיות ובריאות נפשית

הזיות קשורות לרוב להפרעות פסיכולוגיות. אמנם זה נכון שזהו סימפטום של מצבים נפשיים רבים, כמו סכיזופרניה, הפרעה דו קוטבית או דמנציה, אבל זה לא הגורם האמיתי שלהם. מצבים אלו יכולים לנבוע גם משימוש בחומרים או גמילה, כמו במקרים של פגיעה מוחית או גידולים.

אפילו אנשים בריאים עלולים לחוות הזיות כמו שיתוק שינה, הילות מיגרנה, או כאלה המאמינים שהם רואים או שומעים אדם אהוב שנפטר במהלך תהליך האבל שלהם. בכל מקרה, עליך להתייעץ עם מומחה אם הם תכופים או מפריעים לרווחתך.