שבע עובדות סקרניות ומרתקות על החושים שלך

ישנן מספר עובדות מוזרות על החושים הכרוכים בראייה
ישנן מספר עובדות מוזרות על החושים הכרוכים בראייה.
מדענים עדיין לא יכולים להסכים על כמה חושים יש. יתר על כן, מה שאנו תופסים באמצעותם קשה מאוד לתאר במילים.

העובדה המוזרה הראשונה לגבי החושים שלך היא שהם בעצם המגע שלך עם העולם. למעשה, הם פונקציות מורכבות, הקשורות לאיברים מסוימים בגוף שלך שיש להם קשר ישיר עם המוח שלך.

במציאות, במונחים של חושים, כבני אדם, אנחנו אחת מהחיות הניחנות ביותר. אכן, ישנם מינים רבים שעולים עלינו ביכולות הראייה, השמיעה, הריח והמגע. אף על פי כן, אפילו עם המגבלות שלנו, לבני אדם יש את מה שצריך כדי לשרוד.

"אין שום דבר במודיעין שלא עבר תחילה דרך החושים."

-אריסטו-

מה שחושים שלך תופסים על העולם קיים רק במוח שלך. עם זאת, ברור שיש מציאות חיצונית. עם זאת, אתה יכול ללכוד רק מה שהחושים שלך מאפשרים מהמציאות הזו. יתר על כן, לפעמים אתה עלול לעשות את זה בצורה לא מדויקת. לדוגמה, האם אתה יכול להגדיר את הצבע האדום? בואו לגלות עוד כמה עובדות סקרניות על החושים.

1. הגבלה

מספר אחד ברשימה שלנו הוא שאתה לא באמת תופס את העולם כפי שהוא. אתה תופס את זה באופן שבו היכולות שלך והאיברים התואמים להן מאפשרים. למען האמת, ישנם היבטים רבים של המציאות שלעולם לא תחוו באמת.

לדוגמה, העיניים שלך לא יכולות לקלוט קרני רנטגן או קרניים אולטרה סגולות. עם זאת, אלמנטים אלה קיימים ויכולים למעשה להזיק לך. גם האוזניים שלך אינן מסוגלות לקלוט את כל הצלילים. למשל, לא תוכל לשמוע לווייתני גבן משוחחים.

2. חוש הראייה שלך

ישנן מספר עובדות מוזרות על החושים הכרוכים בראייה. נתחיל בכך שכל עין, או יותר נכון כל גלגל עין, שוקל בסביבות 28 גרם. הם מלאים במים.

לעין שלך יש כ-130 מיליון תאים רגישים לאור. כולם מתאימים לאזור דומה לזה של בול דואר. העיניים שלך קולטות כ-10 מיליון צבעים והן מהבהבות בין 10 ל-24 פעמים בדקה. אדם עם תוחלת חיים ממוצעת ימצמץ כ-415 מיליון פעמים במהלך חייו.

3. חוש הריח שלך

ישנן מספר עובדות מוזרות לגבי חוש הריח שלך. ישנם כ-10 מיליון קולטני ריח בכל נחיר. עם זאת, רק כ-1000 מהם מתמחים בלכידת ריחות רעים.

לנשים יש חוש ריח מפותח יותר מאשר לגברים. יתר על כן, בילדות, זה אפילו יותר חריף. כפי שאתם יודעים, אם אתם מצוננים, אתם עלולים לאבד את חוש הריח באופן זמני. עם זאת, יש אנשים שלעולם לא מקבלים את זה בחזרה.

4. חוש הטעם שלך

בואו לגלות עוד כמה עובדות סקרניות על החושים
בואו לגלות עוד כמה עובדות סקרניות על החושים.

אתה קולט טעמים דרך בלוטות הטעם שלך. אלה נמצאים על הלשון שלך ומהווים חלק מהחיך והוושט שלך. יש לך בין 8000 ל-10000 מהפאפילות האלה. עם זאת, חוש הטעם שלך לא יכול לתפקד אם חוש הריח שלך לא עובד.

טעמים מלוחים, מתוקים, מרירים, חמוצים ומתובלים מעובדים באמצעות עצבים בבסיס הפפילות הללו. יש גם טעם נוסף: אומאמי. זה נקלט על ידי קולטנים רגישים לחומצות אמינו. מרתק לשקול שיש לך שתי עיניים, שני נחיריים, שתי אוזניים, אבל רק לשון אחת. האם יכולה להיות סיבה לכך?

5. חוש המישוש שלך

אפשר לומר שהמגע הוא מלך החושים. זה בגלל שזה מערב את כל הגוף. האיבר שלו הוא העור. יש לך בערך 16000 קולטנים לחום, 150000 לקור, 500000 ללחץ ו-4 מיליון לכאב.

לעור מבוגר ממוצע שטח של 1.7 מ"ר ומשקלו 3.5 ק"ג.

אזורים מסוימים בגופך רגישים יותר מאחרים. לדוגמה, הידיים, השפתיים, הפנים, הצוואר, הלשון, האצבעות והרגליים שלך. למעשה, האצבעות שלך רגישות במיוחד. הם יכולים לזהות תנועה של חפץ שזז רק אלפית המילימטר. עם זאת, אזור העור הפחות רגיש שלך נמצא באמצע הגב.

6. חוש השמיעה שלך

השמיעה שלך היא כנראה הרגישה מכל החושים שלך. למעשה, האוזניים שלך יכולות לקלוט צלילים שנמצאים במרחק של עשרת מיליוניית השניה. בנוסף, הם יכולים להבחין בין 1500 גוונים שונים. זה גם הסגל האחרון שאבד לפני שאתה מת.

האוזניים שלך אף פעם לא נחות. כשאתה ישן, המוח שלך מעכב את יכולתך לקלוט צלילים. עם זאת, אם יש רעש חזק, אתה בטוח תתעורר. יש הרבה צלילים שמרגיזים בני אדם. ביניהם, בכי של תינוק, סתימת פיות של אדם בזמן הקאה, חיכוך של סכין בזכוכית ומקדחה חשמלית.

7. האם יש עוד חושים?

בדרך כלל אנו מדברים על חמישה חושים. עם זאת, למעשה יש לך לפחות ארבעה אחרים, לא כולל חוש ההומור או השכל הישר שלך. השישי יהיה תחושת התנועה שלך. זה מאפשר לך לתפוס תאוצה ושומר על שיווי המשקל שלך.

יש גם עוד שלושה:

  • פרופריוספציה. חוש זה מאפשר לך לזהות את המיקום של חלקי הגוף השונים. זה גם משפיע על שיווי המשקל והקואורדינציה שלך.
  • תרמוספציה. זה מאפשר לך להרגיש חום וקור. אצל בעלי חיים זה עוזר להם להבין את כיוון הרוח.
  • Nociception זה מאפשר לך לתפוס כאב.

אלו רק חלק מהעובדות המוזרות על החושים שלך. היכולות הללו והאיברים הנושאים אותם הם פלא של אבולוציה. למען האמת, הם מכונות מהחיים האמיתיים ללכידת המציאות.