אומנות העזרה: השקפה אחרת

בואו נלמד לנהל את האמנות היפה של עזרה לזולת
בואו נלמד לנהל את האמנות היפה של עזרה לזולת.
אלטרואיזם יכול להפוך בקלות לשליטה או אנוכיות אם המניעים שלנו אינם נכונים.

אלטרואיזם, או עזרה לזולת היא אחת המתנות הגדולות ביותר בלהיות אנושי. זו התנהגות שמרמזת על מאמץ מוסרי. עם זאת, זה הפך למצרך נדיר היום, בעולם שבו החומריות והאנוכיות ממלאות תפקיד כה חשוב.

כולנו חווינו את האנרגיה המנחמת שאנו חשים כאשר התמיכה שלנו מקלה את העומס של אדם אחר. לאחרונה גילה המדע את הבסיס הנוירולוגי של החוויה הנעימה הזו. למעשה, כאשר אנו עוזרים ללא אנוכיות למישהו, מופעל חלק מהמוח שלנו המקושר לתחושת העונג.

כל מה שמנצנץ הוא לא זהב

אלטרואיזם הוא התנהגות רצויה מכל נקודת מבט. מבחינה ביולוגית, שיתוף פעולה בין פרטים מבטיח את שימור המין. מנקודת מבט פסיכולוגית, מתן וקבלת תמיכה מקל על מתחים, מחזק את ההערכה העצמית והקשרים הרגשיים, תוך קידום שיפור עצמי. אפילו הרוחניות שלנו מועשרת באלטרואיזם כי היא בונה אותנו ומחברת אותנו עם הטרנסצנדנטי.

לאור ממצאים אלו, נראה כי עזרה לזולת היא תמיד התנהגות רצויה ומועילה ביותר. למרות המורכבות המאפיינת אותנו כבני אדם, התשובה לא כל כך פשוטה.

למען האמת, המניעים שמנחים סוג זה של התנהגות עוזרת יכולים להיות מגוונים ביותר, והם אלו שעושים את ההבדל. בצד אחד יש חמלה אמיתית. זה מתעורר כאשר אנו רואים שמישהו מוצף בעומסים, מה שמוביל אותנו להציע את עזרתנו ללא אנוכיות, רצוננו היחיד הוא לשפר את מצבו. במקרה הזה, אין אג'נדה נסתרת מאחורי המעשים שלנו. עם זאת, זה לא תמיד המקרה.

לדוגמה, חלקנו מציעים את עזרתנו להאכיל את האגו שלנו מכיוון שאנו להוטים לקבל הערצה והכרה חברתית. במקרים אחרים, התועלת שאנו מקבלים בתמורה לעזרה היא שמניעה אותנו לעשות זאת, בין אם זו התקדמות בקריירה או תחושת העליונות אליה אנו מכורים. יכול להיות אפילו שאנחנו עוזרים לאחרים כי אנחנו לא סומכים על יכולתם לפתור בעיות בעצמם.

או עזרה לזולת היא אחת המתנות הגדולות ביותר בלהיות אנושי
אלטרואיזם, או עזרה לזולת היא אחת המתנות הגדולות ביותר בלהיות אנושי.

למעשה, סיוע לזולת יכול להפוך לדרך לשלוט בבני האדם שלנו, בין אם במודע ובין שלא במודע. בכך אנו הופכים אותם לתלויים בתמיכה שהם מקבלים, ולכן גם בנו. באופן דומה, ניתן לחשב אלטרואיזם כוזב בקרירות כדי להונות ולתמרן אחרים, בצורה של מלכודת או מארב.

מפריע

מעניין שאפילו עזרה עם כוונות טובות יכולה לעתים קרובות לגרום להשפעה הפוכה. ואכן, במקום להקל על האחר, זה מפריע למהלך הטבעי שלו. בהזדמנויות אלו, העזרה שלנו מעכבת את התפתחות היוזמה והאוטונומיה של הזולת.

זה קורה עם הורים מגוננים יתר על המידה, אשר מתוך כוונה להימנע מבעיות וסבל עבור ילדיהם, עושים עבורם את מה שהם יכלו לעשות היטב עבור עצמם. אף על פי כן, בהכרח יגיע זמן שבו ילדיהם יצטרכו להתמודד לבד עם אתגרי החיים. עם זאת, הם יצטרכו לעשות זאת מבלי להיות מוכנים לכך, כי למרבה האירוניה, הם קיבלו יותר מדי עזרה.

אומנות העזרה

עזרה היא אומנות אמיתית. לשם כך עלינו לדעת כיצד לבחור את הרגע ואיזו צורת עזרה להציע. עלינו להיות מסוגלים לחזות את ההשלכות שתהיה להתערבותנו על האחר. לכן, עלינו לברר מה המוטיבציה האמיתית שלנו לעזור.

עלינו לשאול את עצמנו: מה אני באמת מקווה לצאת מזה? האם אני מחפש הערצה, שליטה או להרגיש חשוב? האם אני מועיל לאדם האחר בהתנהגות שלי או שאני מונע ממנו לפתח את היכולות שלו? לבסוף, האם אני באמת נרגש מהתחושה האמיתית של הקלה על חייו של רעי?

אלטרואיזם הוא ערך נפלא שבמצבו הטהור יכול להפוך את העולם למקום טוב יותר. עם זאת, מוטיבציה לא מספקת או רגע שנבחר בצורה גרועה יכולים לעשות את זה לטעות. בואו לא נאפשר לחסרונות ולצרכים שלנו להאפיל על היופי המקורי של מחווה אצילית כזו. בואו נלמד לנהל את האמנות היפה של עזרה לזולת.