סולם ההערכה העצמית של רוזנברג

מבחן ההערכה העצמית המוכר והנפוץ ביותר הוא
מבחן ההערכה העצמית המוכר והנפוץ ביותר הוא, ללא ספק, סולם רוזנברג.
אחד ממבחני הפסיכולוגיה הידועים ביותר להערכת הערכה עצמית הוא סולם רוזנברג המפורסם. תמשיך לקרוא!!

מבחן ההערכה העצמית המוכר והנפוץ ביותר הוא, ללא ספק, סולם רוזנברג. בעוד שהמבחן בן למעלה מחמישה עשורים, הפשטות שלו (כיוון שיש לו רק עשר שאלות) והאמינות עזרו לו לשמור על הפופולריות שלו לאורך השנים.

כשאנחנו מדברים על הערכה עצמית, ברור שלרוב האנשים יש מושג מה המשמעות של זה. בעיקרון, זה הרעיון שיש לך לגבי עצמך וכיצד אתה מעריך את עצמך. ראוי להזכיר שלהערכה העצמית יש עוד שלושה היבטים מורכבים היוצרים בד פסיכולוגי מלא בגוונים, צורות ונקודות מבט ייחודיות.

הערכה עצמית קשורה למחשבות שיש לך כל יום על עצמך. זה גם תפיסות לגבי איך אנשים אחרים רואים אותך. דברים אחרים כמו ילדותך, השכלה, מערכת היחסים עם ההורים שלך, חברים ואחרים משמעותיים ממלאים תפקיד גם כן. הערכה עצמית כוללת מושגים כמו זהות, מודעות עצמית ויעילות עצמית, בין היתר.

אם אתה רוצה להעמיק במושג הערכה עצמית, עבודתו של מוריס רוזנברג באוניברסיטת מרילנד היא מקום מצוין להתחיל בו. רוזנברג הוא פרופסור לסוציולוגיה וחלוץ בתחומו. באחד מספריו, חברה ודימוי עצמי של מתבגרים (1965), הוא שיתף לראשונה את סולם ההערכה העצמית שלו.

"אדם לא יכול להרגיש בנוח בלי האישור שלו."

-מרק טווין-

סולם ההערכה העצמית של רוזנברג

הערכה עצמית היא מבנה פסיכולוגי סובייקטיבי. אנחנו יודעים שהחוויות שלך, איך אתה מעריך את החוויות האלה, איך אתה מדבר לעצמך, איך אתה מתייחס לעצמך ואיך אתה מעריך את עצמך כמעט בכל היבט של החיים הם המרכיבים של הערכה עצמית.

עם זאת, חשוב לזכור שהערכה עצמית היא מושג רגשי. זה יכול להשתנות בכל עת, בהתאם לאופן שבו אתה מפרש ומתמודד עם האירועים בחייך. במילים אחרות, אף אחד לא מגיע לעולם הזה עם הערכה עצמית גבוהה ונשאר כך עד שהוא מת.

הערכה עצמית היא כמו שריר. אם תזניח את זה, זה יכול להיחלש. אם אתה מפעיל את זה כל יום, הכל זורם, הכל שוקל קצת פחות, ויש לך מספיק אנרגיה להתמודד עם כל דבר. לפיכך, נקודת פתיחה טובה להבנת מצבו של "שריר פסיכולוגי" זה היא סולם ההערכה העצמית של רוזנברג.

ההיסטוריה של סולם רוזנברג

מוריס רוזנברג פיתח את הסקאלה על סמך נתונים של 5024 מתבגרים מבתי ספר באירופה. הרעיון שלו היה לנסות ולהבין כיצד ההקשר החברתי של אנשים קשור להערכה העצמית שלהם. הוא ידע שלגורמים כמו חינוך, סביבה ומשפחה יש פוטנציאל להגדיל או להשפיע על המבנה הפסיכולוגי האמור.

סולם ההערכה העצמית של רוזנברג
סולם ההערכה העצמית של רוזנברג.

הרעיון שלו היה לפתח מבחן הערכה עצמית כדי להעריך את מצבם של מתבגרים באירופה של אירופה. הוא ערך את המחקר שלו בשנת 1960, שעורר מיד את העניין של הקהילה המדעית מכיוון שהקנה מידה הפגין מהימנות גבוהה. כיום, זה רלוונטי באותה מידה.

כיצד לנהל את סולם ההערכה העצמית של רוזנברג

אחד הדברים המדהימים ביותר במבחן הזה הוא כמה זה פשוט לביצוע. היא מורכבת מ-10 הצהרות עליהן עונים המשיבים באמצעות סולם likert, שנע בין מסכים מאוד לא מסכים מאוד. אם אתה תוהה כיצד ייתכן שבדיקה קצרה כזו תהיה יעילה, שקול את הדברים הבאים:

בשנת 2001 טען ד"ר ריצ'רד וו. רובינס שבמציאות שאלה אחת, כגון: "האם יש לי הערכה עצמית טובה?" זה למעשה מספיק כדי להעריך הערכה עצמית. למעשה, ד"ר רובינס יצר את סולם ההערכה העצמית של יחיד פריט (SISE) וערך מחקר שהראה שהוא יעיל כמו סולם רוזנברג.

סולם ההערכה העצמית של רוזנברג וכיצד הוא מוערך

הפריטים במבחן רוזנברג הם הבאים:

 1. אני מרגיש שאני אדם שווה, לפחות במישור שווה עם אחרים.
 2. אני מרגיש שיש לי מספר תכונות טובות.
 3. בסך הכל, אני נוטה להרגיש שאני כישלון.
 4. אני מסוגל לעשות דברים כמו רוב האנשים האחרים.
 5. אני מרגיש שאין לי הרבה במה להתגאות.
 6. אני נוקט גישה חיובית כלפי עצמי.
 7. בסך הכל, אני מרוצה מעצמי.
 8. הלוואי שיכולתי לכבד את עצמי יותר.
 9. אני בהחלט מרגיש חסר תועלת לפעמים.
 10. לפעמים, אני חושב שאני לא טוב בכלל.

הנשאל עונה על כל שאלה באחד מהשאלות הבאות:

 • א. מסכים מאוד
 • ב. מסכים
 • ג לא מסכים
 • ד לא מסכים מאוד

פרשנות מבחן

המתודולוגיה להערכת כל תשובה היא כדלקמן:

 • שאלות 1-5: A שווה 4 נקודות, B שווה 3 נקודות, C שווה 2 נקודות ו-D שווה נקודה אחת.
 • שאלות 6-10: A שווה נקודה אחת, B שווה 2 נקודות, C שווה 3 נקודות ו-D שווה ארבע נקודות.

לפיכך, אם אתה קולע 30 עד 40 נקודות, יש לך הערכה עצמית טובה. אם אתה קולע בין 26 ל-29 נקודות, ההערכה העצמית שלך זקוקה לשיפור מסוים. אם אתה ציון 25 או פחות, יש לך הערכה עצמית נמוכה.

לסיכום, סולם ההערכה העצמית של רוזנברג הוא כלי שימושי ופשוט למדידת הערכה עצמית במסגרת קלינית, כמו גם באוכלוסייה הכללית. זה ממשיך להיות כלי פסיכולוגי רלוונטי.