שאפו למצוינות, לא לשלמות

מצוינות לא פירושה להגיע לפסגת ההצלחה
אם אי פעם חשבת על המשמעות של מצוינות, יש פרט מכריע שאתה תמיד צריך לזכור: מצוינות לא פירושה להגיע לפסגת ההצלחה.
האם אתה מסוג האנשים ששואף לשלמות בכל היבט בחייו? אם התשובה היא "כן", צפויים לך חיים של סבל ותסכול. במקום שלמות, שאפו למצוינות. נסה להתעלות על עצמך, מבלי להשוות את עצמך לאף אחד.

אם אי פעם חשבת על המשמעות של מצוינות, יש פרט מכריע שאתה תמיד צריך לזכור: מצוינות לא פירושה להגיע לפסגת ההצלחה. זה לא קשור להיות יותר טוב מאנשים אחרים או לעולם לא לעשות טעויות. למעשה, רעיון פופולרי בתחום הצמיחה האישית הוא שאם אתה שואף למצוינות, לעולם לא תאבד את המוטיבציה שלך. עם זאת, אם אתה מכוון לשלמות, אתה דן את עצמך לסבל.

הנה דוגמה שאתה כנראה יכול להתחבר אליה. בוודאי שמתם לב כיצד מרכזי חינוך וקורסי הכשרה מצהירים לעתים קרובות שמטרתם היא לעזור לתלמידיהם לבלוט מהקהל. הרעיון שאתה צריך להיות טוב יותר מכולם (בכמעט כל דיסציפלינה) שולט בחברה שלנו.

לפיכך, בניסיון זה לגדל ילד להיות הסטיבן הוקינג או מארי הקורי הבא, אתה למעשה מעביר אותם לדרך קשה של חרדה, אכזבה ותסכול. כשמישהו מנסה להיות מושלם, כישלון וטעויות הם הרסניים וכואבים. חתירה לשלמות היא בסופו של דבר מתכון לאסון.

מצד שני, אם תכוון למצוינות, תהיה לך מוטיבציה ומוכנה להתגבר על כל דבר. כאשר אתה מכוון למצוינות, אתה מבין שאתה יכול ללמוד מהטעויות שלך. בדרך זו, כישלון הוא רק עוד הזדמנות להשתפר. בואו נעמיק בזה.

מצוינות ומדוע כדאי לשאוף להגיע אליה

יש תחום מתפתח בפסיכולוגיה שנקרא פסיכולוגיית המצוינות. היא שואפת לקבל הבנה מעמיקה של התהליכים שבאמצעותם אנשים משיגים אושר והגשמה מקצועית.

על מנת להבין זאת טוב יותר, הנה דוגמה. תופעה שכיחה היא שילדים מוכשרים רבים המפתחים את כישוריהם במהלך נעוריהם בסופו של דבר נוטשים את העיסוק שלהם כמבוגרים. מוזיקאים, מתעמלים, אמנים, רקדנים... למה שאנשים עם כל כך הרבה פוטנציאל, שליטה וכישורים יפסיקו לעשות את הפעילות שיצרה אותם ייחודיים?

התשובה פשוטה: לעתים קרובות אנו מתמקדים בכישרון מבלי לפתח מצוינות. במילים אחרות, אנשים בדרך כלל חושבים שאם מישהו טוב במשהו, זה בגלל שהוא התברך. או שיש לך כישרון או שלא תגיע לכלום.

זה רחוק מאוד מהאמת. אם אתה באמת רוצה להיות טוב במשהו, אתה צריך הרבה יותר מסתם כישרון טבעי. למעשה, אימוץ הרגלים טובים, מחויבות ונכונות להתגבר על אתגרים, עבודה קשה והנעת עצמך להגיע ליעד מגדירים מצוינות.

ילדי פלא הופכים רק לעתים נדירות למבוגרים מצליחים או מאושרים. זה קורה בגלל שהוריהם או המטפלים שלהם מזניחים היבטים חשובים כמו הערכה עצמית, ניהול רגשי או סובלנות לתסכול. לפיכך, פסיכולוגיית המצוינות מנסה לעזור לאנשים לרכוש את הכישורים הדרושים כדי להשיג את מטרותיהם. לא המטרה של שלמות, אלא של מימוש עצמי ואושר.

אלו המיומנויות שאתה צריך כדי לשאוף למצוינות:

מחויבות

במקום שלמות, שאפו למצוינות
במקום שלמות, שאפו למצוינות.

אתה לא יכול לשאוף למצוינות אם אתה לא מתחייב לעצמך ולמטרתך. זה כרוך בהתמדה, באומץ לעזוב את אזור הנוחות שלך, וביכולת לקחת אחריות על עצמך בתהליך, מתוך הבנה שיצוצו אתגרים. במילים אחרות, אף אחד אחר לא יכול לעשות את זה בשבילך.

כושר התאוששות

אנחנו יודעים שהמושג "חוסן" מאוד פופולרי כרגע. עם זאת, זה חשוב בשאיפה למצוינות. חוסן עוזר לך לקום כל פעם מחדש, לא משנה כמה פעמים אתה נכשל או כמה טעויות אתה עושה.

אם אתה רוצה לדעת מהי מצוינות, זכור את המיומנות הספציפית הזו. חוסן הוא מה שיחזיק אותך אחרי שתתבלבל ותהיה מוכן לאתגרים חדשים.

תרגול, תרגול, תרגול

אם אתה רוצה לשלוט בכל דיסציפלינה, תרגול חיוני לחלוטין. אתה צריך לעבוד קשה ולהתמקד בהשתפרות. המטרה שלך חייבת להיות להתעלות על עצמך. התמקד פנימה ואל תדאג לגבי מה שכולם עושים. בסופו של יום, אף אחד לא נולד להיות הכי טוב במשהו. הכל עניין של תרגול והתמקדות.

מהי מצוינות? הנה עוד גורם שמזין ומניע אותו: היכולת לשקף את הביצועים שלך. אם אינך יכול לעקוב אחר ההתקדמות שלך, לעולם לא תשיג דבר. אתה צריך להיות מודע לטעויות שלך ולהיות מודע לכך שתצטרך לשנות טקטיקה לפעמים.

אנשים שמקשיבים, משקפים ובעלי עין ביקורתית ימשיכו לגדול ולהתפתח.

ביטחון עצמי

אנשים עם כישרון טבעי נוטים לסבול ממשהו שנקרא "תסמונת המתחזה". במילים אחרות, הם חושבים שהם רמאים ואינם מאמינים יותר ביכולות שלהם. כך, ללא ביטחון עצמי, לא יהיה לך סיכוי להשיג משהו או להיות מאושר.

זה קשור להערכה עצמית, שהיא שריר פסיכולוגי נפלא שמאפשר לך להיות אופטימי, גמיש ובטוח בעצמך.

נשגבות

מרטין זליגמן טען שהתעלות חיונית לבני אדם כדי לבנות את האושר שלו. אבל מה בדיוק אומר המונח הזה?

זה מתייחס ליכולת למצוא משמעות במה שאתה עושה ובמי שאתה שחורג מהפיזי והמוחשי. זה לדעת שאתה לא מפסיק להתפתח. תמיד יש עוד משהו להשיג, משהו אחר שיכול להניע אותך ולעורר את החלומות והתקוות שלך.

התעלות פירושה מעבר לרגיל כדי להשיג את היוצא דופן. אם תשיג התעלות, תהיה מאושר מעצמך ולא יהיה לך צורך להשוות את עצמך לאחרים.

לסיכום, לא משנה מה המטרה, התשוקות או הרצונות שלכם, תפסיקו לנסות להיות מושלמים. במקום זאת, שאפו למצוינות.