האגו – הקול המתפאר שמטביע את הענווה

המבנה הפסיכולוגי שהוא האגו הוא חלק ממך שבנית כדי להסתובב בעולם החברתי
המבנה הפסיכולוגי שהוא האגו הוא חלק ממך שבנית כדי להסתובב בעולם החברתי.
אם אי פעם תהיתם על משמעות המושג "אגו", פשוט חשבו על המסכות שכולנו לובשים. למרות שהם עוזרים לנו לשרוד בחברה, רבים לובשים לעתים קרובות מסכה של גאווה מוגזמת כדי להגן על הישות החלשה שלהם מתחת.

מה האגו? לעתים קרובות אנשים מגדירים את זה כסוג של מסכה חברתית, המורכבת מתנשאות ומנגנוני הגנה. זו הרגשה של גאווה שטיפסת על ההר כי אתה רוצה שכולם יראו אותך, לא כי זו הזדמנות לראות את העולם מנקודת מבט אחרת. למעט מאוד מבנים פסיכולוגיים יש כל כך הרבה הגדרות שונות ומגוונות.

מושג האגו, מונח שמקורו במילה הלטינית עבור "i", הוא אחד ההיבטים של האישיות שאנשים מדברים עליהם הכי הרבה. ההגדרה הנפוצה ביותר של אגו היא יהירות או יהירות, דימוי עצמי המבקש לכפות את עצמו על אנשים אחרים. עם זאת, זה עדיין רק עוד מבנה נפשי, זהות שאתה בונה עם המפעל הפנימי שלך שמוציא רעיונות, חוויות, רגשות וצרכים.

האני האותנטי שלך נמצא מאחורי מלאכותית העצמי הזו, מאחורי המסכה החיצונית. הבעיה מתעוררת כאשר אתה תלוי ומוצמד יותר מדי ברובד החיצוני שיצרת כדי לשרוד את המציאות הקשה. בואו נעמיק קצת יותר, נכון?

חמש דרכים להבין טוב יותר את המבנה הפסיכולוגי הזה

אם אתה תוהה לגבי האגו, חשוב קודם כל להבין שזהו אחד המבנים המורכבים ביותר בפסיכולוגיה. בתוך הפסיכולוגיה, מושגים רבים משתמשים בקידומת "אגו". יש אגואיזם, מוח אגואי, אגוצנטריות, או אפילו מנגנוני הגנה של אגו.

האסכולה שהכי פיתחה את המושג הזה הייתה האסכולה הפסיכודינמית. ספציפית, זיגמונד פרויד. עם זאת, ראוי לציין שהפילוסופיה המזרחית חוקרת את הרעיונות הללו במשך מאות שנים. עד כדי כך שכל מי שיעמיק בחקר הבודהיזם יגלה שהנושא המרכזי קשור לאגו.

פילוסופיה ותפיסת האגו

בספרו "ביקורת השיפוט" הסביר עמנואל קאנט כי האגו אוסף כל מבנה וייצוג מנטלי שהפרט מבצע. לז'אן פול-סארטר, מצדו, הייתה תפיסה דומה מאוד של האגו.

מורשתו של זיגמונד פרויד

כפי שהזכרנו לעיל, אסכולת המחשבה שתרמה את התרומה הגדולה ביותר לרעיונות ולתפיסות של מבנה זה הייתה של זיגמונד פרויד. אבי הפסיכואנליזה הזה האמין שבני אדם נתונים לשלושה כוחות מנוגדים שקובעים כיצד הם פועלים ומגיבים לעולם. כוחות אלו הם האגו, הזיהוי והסופר id.

האגו מנקודת מבט פסיכולוגית
האגו מנקודת מבט פסיכולוגית.

פרויד טען שהאגו הוא הייצוג שאתה מייצר לעולם הסובב אותך. באופן דומה, הישות היא זו שמנסה לשלוט בדחפים ובאינסטינקטים הבסיסיים שלך. בעצם, הוא מנסה לספק את הרצונות שלך בצורה חברתית-מקובלת.

נקודת המבט הרוחנית, המיסטית והבודהיסטית על האגו

בודהיסטים חקרו את האגו לעומק. עם זאת, נקודות מבט פילוסופיות קיומיות שונות מאוד מאלו הפסיכולוגיות הפסיכודינמיות:

  • בודהיסטים מאמינים שהאגו הוא תפיסה לא נכונה של העצמי. זה מגיע אליך בלידה ומשלב את הדימוי, הזהות, הלאום, התשוקות, התרבות, החינוך והאמונות שלך. עם זאת, מערכת הממדים הזו היא לא יותר ממבנים שטחיים. אנחנו מתחברים לתהליכים האלה, אבל בגלל שהם מכוונים כלפי חוץ, הם מסתירים את האותנטיות שלך.
  • האגו הוא זהות בדויה שמביאה סבל כי הוא מכפיף אותך לכל מה שחסר לך.
  • סופר מודרני אחד שכתב הרבה על האגו הוא eckhart tolle. הוא מאמין שהאגו גורם לסבל. טול האמין שאנשים קשורים יתר על המידה למחשבות, לפחדים, לצרכים ולרצונות שלהם. אנחנו גם מחוברים יותר מדי לאגדות ולמיתוסים האורבניים שמובילים אותך ליצור גרסה שקרית של עצמך.

האגו מנקודת מבט פסיכולוגית

הסופר הפורטוגלי פרננדו פסואה אמר בצדק רב, "אני נראה, ודברים קיימים. אני חושב, ואני רק אני קיים". המבנה הפסיכולוגי שהוא האגו הוא חלק ממך שבנית כדי להסתובב בעולם החברתי. זה אומר שאפשר לקבל אגו בריא.

ההפך, אם כן, הוא גם נכון. ייתכן שאתה מתקיים יחד עם ישות פסיכולוגית שמנסה נואשות להאכיל את העולם החיצוני, רואה נואשות הכרה ותשומת לב. בואו נסתכל מקרוב.

ההשפעות של אגו מעוות

זה גורם לך להרגיש כאילו חסר לך כל הזמן משהו. זה משקף מוח אובססיבי לדעת מה אחרים חושבים. זהו סוג המבט שמביט אל העולם בפחד. זה לפחד להיכשל, לא להיות נאהב, לאכזב את ההורים שלך, ולהיות עם פחות כסף מאחרים וכו'.

סוגים אלה של פחדים מובילים אותך לפתח מנגנוני הגנה כמו גאווה ויהירות. המסכות הללו, כפי שהזכרנו קודם לכן, מגנות על החולשות הפנימיות שלך.

אגו חולה הוא השתקפות של הערכה עצמית נמוכה, של מישהו שלא עבד על הזהות שלו.

אגו בריא

אז האם אפשר להיות אגו בריא? התשובה הקצרה היא כן. אגו בריא מאפשר לך לחיות חיים משמעותיים מכיוון שהוא עוזר לך להיות בהרמוניה עם מה שאתה. אנחנו גם מסוגלים להראות את זה (עם מה שאנחנו צריכים ומציעים) מבלי להיקשר לעולם האחר.

  • זה עוזר לך להבין שלכולם מגיע כבוד, שאף אחד לא טוב יותר מאף אחד אחר, ושסיפוק נובע מסובלנות וטיפול עצמי.
  • איזון מגיע מהערכה עצמית טובה, גשר בין האני הפנימי והחיצוני שלך. זה עוזר לך להכיר בערך החיים ולתת להם משמעות.
  • כאשר אתה מוצא משמעות פנימית, כל תחושה חיצונית שחסר לך משהו תיעלם. שם מתחילה מהפכת הרווחה האמיתית.

למרות שכל ההגדרות של אגו רבות מבלבלות אותך, אתה צריך לזכור שזה לא טוב או רע. זה חלק ממך, מושג סובייקטיבי שאתה בונה בעצמך. אם אתה מכוון את דעתך לזה, אתה יכול לשנות את האגו שלך.