קריאה לפני השינה: הרגל שהמוח שלך יאהב

קריאה לפני השינה הייתה מסורת כבר אלפי שנים
קריאה לפני השינה הייתה מסורת כבר אלפי שנים, אך בימים אלו היא בסכנת הכחדה.

קריאה לפני השינה היא יותר מהרגל, זה תענוג. זוהי דרך להירגע אחרי יום מלא בפעילות ודאגות. כשאתה קורא לפני השינה יש לך רגע פרטי לשקוע בים של מילים. זהו עולם של אפשרויות שלוקח את דעתך למקומות חדשים ומלהיבים. הרגל זה הוא אחד האהובים על המוח מכיוון שהוא אוהב להזין אותו, לעורר אותו ולפתות אותו כל לילה...

יש אנשים שמכבים את האור כשהם מסיימים את הפרק האחרון בספרם. הם חווים עונג משכר שמגיע יחד עם עפעפיים כבדים ונפש רגועה. הקריאה מרחיקה את דעתם מהעולם הזה ואל עולם חלומות. אנשים אחרים מכבים את האור בשעות הקטנות שלאחר צפייה בכמה פרקים של הסדרה האהובה עליהם. אחרים נופלים למיטה לאחר שבילו כמה שעות במדיה חברתית, בדוא"ל או בוואטסאפ.

"יש רק שני דברים שאפשר ללכת איתם לישון: אדם וספר."

-ריי ברדבורי-

לכולנו יש הרגלים ואורח חיים משלנו. בין אם נרצה ובין אם לא, שגרת השינה שלנו משפיעה באופן משמעותי על איכות החיים שלנו. קריאה לפני השינה הייתה מסורת כבר אלפי שנים, אך בימים אלו היא בסכנת הכחדה.

העובדה שפחות אנשים קוראים לפני השינה היא בושה. לא רק זה, זו דרך להזניח את הבריאות והמוח שלך. בואו נסתכל מקרוב על הרעיון הזה.

היתרונות הבלתי צפויים של קריאה לפני השינה

להתקלח מרגיעה, ללבוש בגדים נוחים, להכין תה חם וללכת לישון עם ספר זה פשוט, זול ומשמח. מה שכן, במובנים רבים זה יכול לשנות את חייך.

אם אתה חושב שזה קצת מוגזם, כל מה שאתה צריך לעשות הוא להסתכל מה יש למדע לומר על הנושא. קריאה לפני השינה היא, בסופו של יום, דרך פשוטה לאושר שאסור לנו לוותר עליה.

צורה יעילה של הרפיה

מחקר של מועצת השינה בבריטניה הגיע לכמה מסקנות מעניינות מאוד. ממה שאנו יכולים לדעת, קריאה במשך שלושים דקות עד שעה מפחיתה משמעותית את רמות הלחץ שלך.

  • כשאתה קורא, אתה מסיח את דעתך ונמלט מלחצים ודאגות יומיומיים. אתה יכול להרגיש חופשי, בטוח, ואתה יכול לקבל קצת פרספקטיבה על דברים.
  • כמו כן, מחקרים מראים כי בעת קריאה, השרירים שלך נרגעים. מה גם שהנשימה שלך מואטת והופכת קצבית יותר.
  • מומחים מאמינים שקריאה היא האלטרנטיבה הטובה ביותר לטלוויזיה או למכשירים אלקטרוניים. האחרונים "להטעים" את המוח שלך בכך שגורמים לו להאמין שזה עדיין שעות היום. הסיבה לכך היא שהאור הכחול של המסכים מפחית ישירות את ייצור המלטונין.

קריאה משפרת את ההתנגדות הקוגניטיבית שלנו

למרות העובדה שעדיין אין לנו תרופה למחלות נוירודגנרטיביות כמו אלצהיימר, יש דבר אחד שאנחנו כן יודעים. אפשר לאמן את המוח שלנו להיות חזק יותר ועמיד יותר בפני ירידה קוגניטיבית.

קריאה לפני השינה היא יותר מהרגל, זה תענוג
קריאה לפני השינה היא יותר מהרגל, זה תענוג.

אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות קריאה. קריאה לפני השינה אפילו טובה יותר, מכיוון שהיא מייעלת עוד יותר את תהליכי המוח. תוכל לנהל טוב יותר את הלחץ, לישון טוב יותר, לעורר את הזיכרון שלך, את הזריזות המנטלית, את הדמיון... יש כל כך הרבה יתרונות.

התחל את היצירתיות שלך

מוח רגוע הוא מוח יצירתי. אם אתה מאכיל את המוח שלך בסיפורים, שיעורים, סיפורים, אפשרויות ותגליות נפלאות בכל ערב, אתה מגביר את הדמיון שלך. המוח שלך הופך להיות יותר המצאתי, מקורי ויצירתי. מומחים בקריאה בפסיכולוגיה כמו קית' סטנוביץ', מאוניברסיטת טורונטו, מאמינים שיש מעט הרגלים שמועילים כל כך לילדים.

קריאה עוזרת לילדים לשפר את המודעות התרבותית, אוצר המילים ויכולות ההבעה שלהם. לא רק זה, אלא שזה עוזר להם לפתח מחשבה מופשטת.

אמפתיה משופרת

ריימונד מאר, פסיכולוג מאוניברסיטת יורק בקנדה, מאמין שקריאה עוזרת לנו להיות אמפתיים יותר. הוא עשה יותר מחקר על הנושא מכל אחד אחר בתחומו. הוא טוען שרומנים וסיפורים מציעים הזדמנות ייחודית לפתח את היכולת הזו. אנחנו מזדהים עם דמויות ואנחנו סובלים, צוחקים ואוהבים לצידן...

כל זה משאיר בנו את חותמו. זה מזמין אותנו לשפר את יכולת האמפתיה שלנו. כמו כן (עד כמה שזה נראה מוזר) קריאה לפני השינה משפרת עוד יותר את התועלת הזו. לפני השינה, אנו שמים לב יותר למה שאנו קוראים. כתוצאה מכך, אנו ממוקדים יותר ומסוגלים ללכוד את הרגשות הללו והם מתעוררים לחיים במוחנו.

מקדם רוגע פנימי

מעטים דברים גרועים מלהיכנס למיטה במצב רוח רע. אולי אתה מתעצבן אחרי יום מסובך בעבודה. או אולי התווכחת עם בן הזוג שלך, או שאתה מודאג מהחדשות. אתה לא יכול להפסיק לחשוב על מה שקרה אתמול, או מה אתה צריך לעשות מחר.

אחת הדרכים "לשבור" את המעגל המלחיץ הזה היא לקרוא ספר. קריאת ספר היא כמו לקבל כרטיס ישיר לאי שליו. זה מאפשר לך להיות מישהו אחר, לעשות משהו אחר. אתה יכול לשנות עור, ולצאת למשימה. במשך שעה או שעתיים, אתה יכול לאפשר לעצמך להתחבר ליקום מקביל. בילוי זמן בעולם הדמיוני הזה עוזר לך לנוח בעולם הזה.

אז למה אתה מחכה? תן לעצמך כמה רגעים יומיומיים של שלווה. אמן את המוח שלך באמנות הרוגע וההרפיה. אל תהססו לקחת את ההרגל הזה ולעשות אותו כל ערב. זה שווה את זה, בשביל הבריאות והשפיות שלך. קחו ספר אמיתי (לא אלקטרוני) ותנו לו לקחת אתכם לאן שהוא יגיע.