מצב רוח רע יכול להתהפך נגדך

הם גם גורמים לנו לחייך כשמישהו מחייך אלינו או להיכנס למצב רוח רע כשמישהו כועס פונה אלינו
הם גם גורמים לנו לחייך כשמישהו מחייך אלינו או להיכנס למצב רוח רע כשמישהו כועס פונה אלינו.

בדרך כלל יש לנו תלונות על הדרך שבה אנשים אחרים מתייחסים אלינו. לדברי הפסיכולוגית אליסה מוגיקה, סוג זה של התנהגות נובע מפעולה של נוירוני מראה שגורמים למצב רוח רע. סוג זה של נוירון מעודד אותנו לפעול באותו אופן שבו אנשים אחרים מתייחסים אלינו. הנוירונים המפורסמים והמעניינים הללו אחראים לפיהוק המדבק. הם גם גורמים לנו לחייך כשמישהו מחייך אלינו או להיכנס למצב רוח רע כשמישהו כועס פונה אלינו.

לכן, כל העלבונות והמילים הרעות שיוצאות מהפה שלנו מוצאות את דרכן חזרה אלינו. למרבה הצער, זורע הרס על האיזון האישי והרגשי שלנו. להיות במצב רוח רע זה כמו להיות במאבק מתמיד עם עצמנו, עם אחרים ועם מצבי חיי היומיום שלנו.

אחד ההסברים מדוע אנשים מסוימים כל הזמן במצב רוח, למרות העובדה שהחיים העניקו להם הון, הוא שיש להם אגו שהוא פשוט גדול מדי. כמה דברים או שום דבר בכלל לא נראה טוב מספיק עבורם. והם חושבים שהמציאות מחויבת במיוחד למנוע את התגשמות הציפיות שלהם. דרך חשיבה זו גורמת למצב הרוח הרע המתמיד שלהם. במובן זה, מצב רוח סוער הוא מצב נפשי שמזלזל ומשעבד את שנינו בו זמנית.

"בורות ושגיאות הן מקור של מצבי רוח רעים."
הברון ד'הולבך -

מאיפה מצב הרוח הרע שלנו?

כל נסיבות יכולות להיות טריגר למצב רוח רע. מצבי הרוח שלנו הם מצב נפשי בו אנו מתיישבים בגלל גורמים רבים ושונים. כמה מומחים מסכמים שציפיות לא ממומשות, למשל, גורמות לנו להיות מועדים יותר לשינויים במחשבות, וזה מה שבסופו של דבר מכניס אותנו למצב רוח רע.

כעס, במובן זה, יכול להודיע לנו כאשר היינו קורבנות של מעשה של עוול. זה ממלא אותנו באנרגיה הדרושה לנו כדי להרים את הקול שלנו. זה גם יכול להפוך אותנו לאסירים של טינה. הכל יהיה תלוי בדרך שבה ננהל את הרגש הזה.

מצב רוח רע יכול לתקוף גם את הגוף וגם את הנפש
מצב רוח רע יכול לתקוף גם את הגוף וגם את הנפש.

אפשר להסביר גם את מצב הרוח הרע שלנו, כל עוד אין הפרעות נוירולוגיות, כמצב נפשי שבו מתקיימת בדרך כלל הכחשת המציאות. אנשים שיש להם מצב רוח מתמיד אינם מרוצים ממה שיש להם. הציפיות הלא מציאותיות שלהם מייצרות תסכול גדול. וזה מתורגם לכעס ומצב רוח רע, מה שגורם להם לראות את המצב אפילו יותר גרוע ממה שהוא באמת או יכול להיות.

"מרירות וגאווה הם אחים תאומים. מצב רוח רע ועצבנות הם בני לוויה בלתי נפרדים".
-אמא תרזה מכלכותה-

מצב רוח רע יכול לתקוף גם את הגוף וגם את הנפש

מצב רוח מתמשך גורם לנו לאי נוחות פסיכולוגית ולתשישות רגשית הפוגעת במערכת החיסון שלנו. נוסף על כך, לפי מחקר שנערך באוניברסיטת הרווארד, הוא מגביר את הסיכון לבעיות לב וכלי דם ומזיק גם לריאות.

לאנשים רעי מזג יש רגשות של גירוי, כעס וזעם. הם ממקדים את תשומת לבם במכשולים חיצוניים שמונעים מהם להשיג את מטרותיהם. אז הם מטילים את האשמה על הגורמים החיצוניים הללו על התסכול שלהם. בנוסף, מצבי רוח רעים מייצרים את הצורך לפעול פיזית או מילולית בצורה אינטנסיבית ומיידית.

ברמה הפיזיולוגית, מצב נפשי זה מפעיל את מערכת העצבים, מעלה את קצב הלב ולחץ הדם. במקביל, הוא מפחית את נפח הדם שלנו ואת טמפרטורת העור ההיקפית. זה גם מגביר את המתח השרירי ואת הפרשת האדרנלין, ובכך מכין את גופנו למאמצים אינטנסיביים.

בשל ראיות מדעיות הולכות וגדלות לגבי ההשפעה השלילית של מצב רוח רע על הגוף, זו אפשרות טובה יותר לספור עד עשר לפני איבוד שליטה. אתה לא חושב?

"עלינו לפרש מצב רוח רע כסימן לחוסר ביטחון וחוסר הערכה עצמית."
-אלפרד אדלר-