מחלת נפש לא הופכת אותי לאדם אלים

למרות שלא היית אדם אלים
האם אתה יכול לדמיין שאתה סובל מהפרעה נפשית וכולם מתחמקים ממך כאילו יש לך את המגיפה, למרות שלא היית אדם אלים?

מחלת נפש לא מעידה על אלימות. אולי חוסר ידע על מחלות נפש הוא שמעורר פחד וגורם לנו להתרחק מאנשים שזקוקים לנו. כמו כולם, הם יכולים לכעוס, אבל זה לא בהכרח תוצאה של המחלה שלהם, וגם לא בהכרח מזהה מישהו כאלים.

אני לא אדם אלים, אני פשוט מרגיש לא מובן וחסר אונים.

למרבה הצער, תמיד חשבו שיש קשר חזק בין מחלות נפש ואלימות. עד כדי כך, שיש אפליה ודחייה נרחבת כלפי אנשים הסובלים מהפרעות נפשיות. זה יצר למרבה הצער סטיגמה ענקית סביב מחלת נפש.

המגוון הרחב של מחלות הנפש

כשאנחנו חושבים על מחלות נפש, ההפרעות החמורות ביותר עולות לנו בראש, כמו פסיכופתיה, סכיזופרניה והפרעת אישיות גבולית. אבל אנחנו לא מבינים שיש הרבה הפרעות שכיחות הרבה יותר, כמו הפרעות חרדה והפרעות אכילה.

אז מה קורה? מדוע אנו רואים בחולי נפש אלימים? התשובה נמצאת בפרקים האלימים שאתה שומע עליהם. חשבו על הפרעת אישיות גבולית, למשל. במקרה זה, האדם יכול לחיות חיים נורמליים, אך הוא יכול להגיב למצבים מסוימים באלימות. זה קורה בעיקר כאשר הסימפטומים שלהם אינם בשליטה.

תגובה אלימה כלפי מצב לא הופכת אותם לאדם תוקפני באופן כללי. זו פשוט תגובה לנסיבות שהם לא יודעים איך להתמודד איתה כי יש להם בעיה. זה לא אומר שאנחנו צריכים לפחד מכל מי שסובל ממחלת נפש כלשהי, וגם לא שהתנהגות זו נפוצה בקרב חולי נפש.

תשעים ושמונה אחוז מהאנשים הסובלים מסכיזופרניה אינם מבצעים פעולות אלימות לאורך חייהם.

כפי שאמרנו, עולם מחלות הנפש הוא רחב למדי, ולא כולן מפגינות סימני אלימות. הפרעות חרדה ודיכאון הן הפרעות נפשיות המונעות מהאדם לחיות חיים נורמליים. האם עלינו לתייג את האנשים האלה כאלימים או משוגעים? האם עלינו לפחד מהם? לא, לעולם אל לנו לעשות הכללות בתחום של הפרעות נפשיות.

על פי מידע שפורסם בכתבי עת כמו כתב העת של האיגוד הנוירופסיכולוגי הספרדי ו- World Psychiatry, רק 10% מהאנשים הסובלים ממחלת נפש מעורבים במעשה פלילי כלשהו. זו עובדה די מאירה.

אני לא אלים, מחלת נפש היא רק סטיגמה

אני לא אלים, מחלת נפש היא רק סטיגמה
אני לא אלים, מחלת נפש היא רק סטיגמה.

מה שברור לגבי מחלות נפש הוא שזה די סטיגמטי, אבל השאלה היא למה. כל הגורמים שהוזכרו לעיל מגיעים מהתרבות שלנו. הסטיגמה סביב מחלות נפש מתחזקת באמצעות ספרים, היסטוריה וסרטים.

כמו כן, המרכזים המטפלים במחלות אלו נחשבו באופן מסורתי למקומות שיש להסירם מהחברה מכיוון שתושביהם עלולים להיות מסוכנים. חשבו (למרבה המזל עכשיו פחות) שמתקנים פסיכיאטריים מכילים אנשים שעלולים לגרום נזק חמור בכל רגע בגלל חוסר השליטה שלהם.

התקשורת מציגה מציאות פחות נפוצה אך שלילית יותר, במיוחד לגבי מחלות נפש. כך נוצרת תדמית כמעט שטנית שלהם, שגורמת לפחד מופרך לחלוטין בחברה.

בואו נסתכל על הדוגמה של בת' תומס, ילדה שסבלה מהתעללות מצד אביה מאז שהייתה ילדה. זה עורר אצלה סוג של פסיכופתיה. המקרה של בת' הרעיד את העולם והפחיד את הוריה ובני משפחתה. הבעיה שלה נגרמה ממשהו שהיא לא בחרה. היום היא החלימה וחיה חיים נורמליים.

מחלת הנפש שלי לא מונעת ממני לחיות איתך בחברה, וגם לא מחסום נגד העבודה המשותפת. הדעה הקדומה שלך, לעומת זאת, היא הגבול היחיד שנתקלתי בו.

נכון שבת' הפגינה התנהגויות אלימות, אבל רק כלפי משפחתה. נדיר למצוא התנהגות זו מכוונת לחברה בכלל. האנשים הקרובים ביותר לחולה הם המושפעים ביותר. אבל חוץ ממחלתה, היא אדם בדיוק כמוך וכמוני, ואין סיבה לפחד ממנה.

עם כל זה בחשבון, לפחד ממישהו עם מחלת נפש רק אומר שאתה מסתכל על ההפרעה שלו בצורה לא נכונה. לא כל ההפרעות מופיעות באלימות, ולא כל האלימות מופנית כלפי החברה.

האם אתה יכול לדמיין שאתה סובל מהפרעה נפשית וכולם מתחמקים ממך כאילו יש לך את המגיפה, למרות שלא היית אדם אלים? זה כנראה יחמיר את המצב שלך. לכן, הבנה מעמיקה של מחלות נפש חיובית הן עבורנו והן עבור הסובלים מהן. לעולם לא נוכל לעזור להם אם לא נבין אותם.