מלטונין מקדם שינה וצעירות

מלטונין מקדם שינה וצעירות
מלטונין מקדם שינה וצעירות.

במבט ראשון, משהו כזה עשוי להיראות לנו כמו כימרה, כבלתי אפשרי. אבל הנוירואנדוקרינולוג וולטר פיירפאולי מסביר בספרו, "נס המלטונין", שמחקריו במחלקה לרפואה באוניברסיטת ריצ'מונד מניבים תוצאות מעבדה טובות.

עם זאת, עלינו להזכיר שעדיין נחכה לפחות עשור כדי לקבל ממצאים חד משמעיים יותר. אבל בכל מקרה, זה לא מנע מקדחת המלטונין להתעצם עוד יותר מאז שתעשיית התרופות ראתה בה מכרה זהב. אנו יודעים שבאירופה, למשל, מיוצרים יותר מ-20,000 בקבוקי מלטונין סינתטי מדי יום.

רבים מהאנשים שצורכים מלטונין לא עושים זאת רק למען ויסות מחזורי השינה שלהם. הוכח כי רמות המלטונין יורדות במהלך ההתבגרות וכי בשנות ה-40 שלנו הגוף שלנו מפחית באופן דרסטי את רמות הייצור. לכן, המפתח לשמירה על קצת יותר מהצעירות שלנו יהיה, כך נראה, בפיצוי על הגירעון במלטונין.

אבל, היתרונות של הורמון זה חורגים הרבה מעבר להאטת הופעת קמטים או שיער אפור, בהתחשב בכך שתפקידו באיזון הבריאותי והפסיכולוגי שלנו פשוט מדהים.

מהו מלטונין?

מלטונין, או N-acetyl-5-methoxytryptamine, הוא הורמון העשוי מטריפטופן ומיוצר בבלוטת האצטרובל. לכן, מעניין לגלות שלא רק לאנשים ובעלי חיים יש את האלמנט הביולוגי המתוחכם והנחשק הזה. זה קיים גם בחיידקים, בפטריות ובכמה אצות. זה, אם לומר זאת בצורה אחרת, המפתח לחיים.

מלטונין מקדם שינה
מלטונין מקדם שינה.

מצד שני, וכדי לייצר אותו באופן קבוע יותר, צריך שתהיה קליטה של דפוסי האור והחושך השונים המתרחשים במהלך היום. השילוב הזה של גורמים בין גירוי האור שמגיע לרשתית שלנו, הפינאלוציטים בבלוטת האצטרובל שלנו, והגרעין העל-כיאזמטי של ההיפותלמוס הם הדברים שמאחדים את ייצורו.

אנו יודעים למשל שבסביבות השעה 20:00 בערב, רמות המלטונין שלנו מתחילות לעלות. זה יגדל בהדרגה עד אי שם בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר, וזה גם הרגע שבו טמפרטורת הגוף שלנו נוטה להיות נמוכה יותר. זה מה שמדענים מכנים "טמפרטורת אפס ביולוגית". מרגע זה ואילך, רמות המלטונין יורדות שוב.

בתור קוריוז נאמר שלא עבר זמן רב מאוד שהם הצליחו לבודד מלטונין בבלוטת האצטרובל. זה היה ב-1958 כשהם גילו את חשיבותו במקצבים הצירקדיים שלנו. מאז, המדע המשיך לחפור בו לעומק, ולחקור את תפקידו בדיכאון, השמנת יתר או מחלות ניווניות עצביות.

מלטונין מקדם שינה

פטרישיה בת 52 והיא סובלת מנדודי שינה כבר כמה חודשים. כמו רובנו היא שמעה וקראה כמה דברים על איך "המלטונין עוזר לנו לישון". בגחמה, היא הולכת לבית המרקחת וקונה בקבוק כדי לראות כמה זה עובד עבורה. אתה לא צריך מרשם רופא כדי לקבל את זה. קל לקנות, זול, ובמבט ראשון זה נראה כמו "התרופה המושלמת".

אבל...האם זה באמת נכון שמלטונין יכול לעזור לנו לעצור את נדודי השינה?

 • ובכן, חשוב להבין שמה שמלטונין באמת עושה הוא לגרום לשינה, אבל לא לשמור עליה. כלומר, כשפטרישיה לוקחת את כמוסת המלטונין הסינטטית שלה ב-11:00 בלילה, יתכן מאוד שהיא תירדם, אבל היא בהחלט תתעורר כמה שעות לאחר מכן.
 • תוספי מלטונין יכולים למעשה להיות מאוד מועילים בהתמודדות עם מתג הזמן שהביא לג'ט-לג, או לעזור לנו עם משמרות העבודה שבהן רוב הזמן אין לנו ברירה אלא לישון במהלך היום ולעבוד בלילה.
 • זה גם מאוד שימושי לאנשים עם בעיות ראייה.
 • בנוסף, הוכח שזה מועיל בהפחתת הכאב הקשור לסוגים שונים של כאבי ראש.
 • ובכל זאת, עלינו לזכור היבט חשוב נוסף של תוספי מלטונין אלה. כל גלולה מכילה בדרך כלל בין 3 ל-10 מיליגרם של מלטונין, למרות שהגוף שלנו יגיב למעשה אפילו רק לחצי מיליגרם.
לחלוק

מלטונין באנשים הסובלים מלחץ

מלטונין יכול להוות ברכה לאנשים המאופיינים בכך שהם חיים עם רמת מתח גבוהה, ושבגלל עבודתם נאלצים לבלות שעות רבות בסביבות שבהן יש רק אור מלאכותי. לדוגמה, בואו נחשוב על רופאים, אחיות, עוזרים או כל עובד במפעל שנאלץ לעבוד במשמרות ארוכות, ומאבדים את התפיסה שלהם אם זה יום או לילה.

 • כתוצאה מלחץ בעבודה, יש הרבה אנשים שבסופו של דבר ישנים מעט מאוד ואוכלים רע. אורח חיים זה גורם לירידה מדאיגה ברמות המלטונין. עם זה מופיע הסיכון לדיכאון ומחלות נלוות אחרות.
 • וככל שהגוף שלנו מפריש פחות מלטונין, כך ישתנו יותר המקצבים הצירקדיים שלנו. זה יחליש את המערכת החיסונית שלנו ונפסיק לעמוד ברשותנו אחד מנוגדי החמצון הביולוגיים הטובים ביותר. זה שמסוגל לרפא נזק לתאים ולהאט את ההזדקנות המוקדמת.

זה חיוני שאם אנו רואים את עצמנו באחד מהמצבים הללו, נדבר עם הרופאים שלנו על ההתאמה של הפנייה למלטונין סינתטי, או פשוט להגביל את עצמנו לשיפור התזונה שלנו וביצוע התאמות חיוביות לאורח החיים שלנו.

מלטונין נגד הזדקנות ותהליכים ניווניים

כפי שהזכרנו בתחילת מאמר זה, ככל שאנו מתבגרים, מלטונין מפסיק להיווצר באותו קצב. כעת, הירידה הזו לא מובילה רק למנוחת לילה קצרה יותר, או לפינוי מקום להזדקנות מתקדמת.

 • יש עובדה שאנחנו לא יכולים להקל עליה. הורמון זה גם מסנכרן את המקצבים של הנוירוטרנסמיטורים של המוח שלנו. לכן, משהו שנחווה ככל שיעברו השנים הוא אובדן היכולות הקוגניטיביות שלנו, שיכולות להיות תשומת הלב שלנו או הזיכרון שלנו.
 • כמו כן, המחסור במלטונין תורם להופעת מחלות מסוימות כמו אלצהיימר או מחלת פרקינסון.
לחלוק

זו עובדה מעניינת שעלינו לנסות לזכור.

מלטונין מקדם שינה וצעירות, איך נוכל להגביר את זה

ייתכן מאוד שהתגובה הראשונה שלנו לאחר שקראנו על כל היתרונות הללו הקשורים למלטונין, התגובה הראשונה שלנו תהיה ללכת לבית מרקחת ולקנות בקבוק. נדגיש שזה לא מתאים. זה תמיד צריך להיות הרופאים שלנו שיציינו אם זה רעיון טוב לקחת מלטונין או לא, ויגידו לנו כמה וכמה זמן לקחת את זה. אנחנו לא יכולים לשכוח שכל אחד צריך מינון מסוים, וכך נוכל לראות את השפעתו.

מלטונין מקדם שינה וצעירות, איך נוכל להגביר את זה
מלטונין מקדם שינה וצעירות, איך נוכל להגביר את זה.

אז, ולפני שנפנה לתרופות עצמיות, זה תמיד לטובתנו לטפח ייצור מלטונין בצורה טבעית, באמצעות האסטרטגיות הפשוטות הללו.

לחלוק

אז, חשוב שהתזונה שלנו תהיה עשירה בסוג מיוחד מאוד של חומצת אמינו: טריפטופן. הודות לחומר זה נפיק כמויות מתאימות של מלטונין וגם סרוטונין. אלה כמה מהמאכלים האלה:

 • חלמונים.
 • פלנטנים, בננות, אננס, אבוקדו ושזיפים.
 • שוקולד מריר הוא דרך מצוינת להעלות את רמות הטריטופן על מנת לייצר מלטונין בצורה טבעית.
 • ספירולינה
 • גרגיר נחלים, תרד, סלק, גזר, סלרי, אספסת, ברוקולי, תמרים.
 • אגוזים (שקדים, אגוזי מלך, פיסטוקים, קשיו...)
 • זרעים (שומשום, דלעת, חמניות, חילבה).
 • חיטה מלאה.
 • שמרי אפייה.
 • שעועית (גרבנזוס, עדשים, פאווה, סויה...)

לסיכום, עכשיו ראינו כיצד מלטונין הוא הרבה יותר מההורמון המווסת את מחזורי השינה והערות שלנו. זוהי גם המולקולה של נעורים, רווחה פסיכולוגית, והגשר הזה שמחבר אותנו למקצבים הטבעיים של הפלנטה שלנו, כדי לחיות בהרמוניה איתו.

משהו שלפעמים נראה כאילו אנחנו שוכחים.

ביבליוגרפיה.

לואיס, אלן (1999). מלטונין והשעון הביולוגי. מקגרו-היל

Pierpaoli, Walter (1995) נס המלטונין. אולם GK

Buscemi N, Vandermeer B, Pandya R, Hooton N (2004), מלטונין לטיפול בהפרעות שינה. מקגרו-היל

Turek FW, Gillette MU (2004). מלטונין, שינה ומקצבים circadian. אזמל