מבחן הציור המשפחתי

מבחן הציור המשפחתי הוא אחת ההערכות הרגשיות הידועות ביותר לילדים
מבחן הציור המשפחתי הוא אחת ההערכות הרגשיות הידועות ביותר לילדים.

מבחן הציור המשפחתי הוא אחת ההערכות הרגשיות הידועות ביותר לילדים. זה נותן הבנה כיצד הילד או המתבגר תופסים את מערכות היחסים הקרובות ביותר שלהם. זוהי דרך פשוטה להבין את איכות הקשרים והתקשורת, וכיצד ילדים בונים את המציאות שלהם על סמך קשרים משפחתיים.

בדיקת אבחון זו קיימת כבר למעלה משישה עשורים. הפסיכיאטר מיילס פורות יצר אותו בשנת 1951 וכיום זהו אחד הכלים הנפוצים ביותר המשמשים להערכת אישיותם של ילדים בגילאי 5 עד 16. למרות שיש כיום אנשי מקצוע המפקפקים באמינות של טכניקות השלכה כמו מבחן העץ או מבחן הציור המשפחתי, תקפותם נחקרת היטב.

"אחד הדברים הכי מזל שיכולים לקרות לך בחיים זה להיות לך ילדות מאושרת."

-אגטה כריסטי-

חשוב להזכיר שרופאים משתמשים בבדיקה זו יחד עם שיטות אחרות, סטנדרטיות יותר. ראיונות, בדיקות והערכות כמו זה ביחד יכולים לספק מספיק מידע לאבחון מדויק. למעשה, ההערכה הספציפית הזו משתפרת מדי שנה. זוהי דרך פשוטה ומהירה להבין טוב יותר את רגשותיהם של ילדים, מערכות יחסים משפחתיות ובגרות רגשית.

מה המטרה של מבחן הציור המשפחתי?

כפי שאתם בוודאי כבר יודעים אינטואיטיבית, ציור הוא ותמיד יהיה מקום סמלי שבו ילדים חושפים הרבה על עצמם. ציור ומשחק הם שני משאבים אידיאליים לאבחון פסיכולוגי של ילדים. לכן מבחן הציור המשפחתי הוא משאב שימושי עבור כל הפסיכולוגים והמטפלים בילדים. זה יכול לעזור לאנשי מקצוע בתחום הבריאות להשיג את היעדים הבאים:

 • הבן את הבעיות שיש לילד או המתבגר במשפחתם.
 • חיזוק איכות הקשרים הרגשיים.
 • ראה כיצד הם רואים את הקשרים המשפחתיים שלהם וכיצד הם מרגישים כלפיהם.
 • זיהוי קונפליקטים אפשריים עם בני משפחה מסוימים.
 • להעריך את הבשלות הרגשית והפסיכולוגית של הילד או המתבגר.
 • העריכו את סגנון התקשורת של המשפחה.
 • בררו ממה הילד או המתבגר מודאגים בבית.

חשוב גם להזכיר שהדבר החשוב ביותר במבחן זה הוא ההיבט הרגשי. ההערכה היא לא רק מנסה לגרום למטופל לצייר משהו. במקום זאת, איש המקצוע בתחום הבריאות צריך לטפח דיאלוג נוח וזורם עם הילד בזמן שהוא מצייר. הילד צריך להיפתח, שורה אחר שורה. בקיצור, פעולת הציור אמורה לעזור לילד לשחרר את רגשותיו, רגשותיו ודאגותיו.

כיצד משתמשים מטפלים במבחן הציור המשפחתי?

זכרו שמטפלים אינם מסתמכים רק על מבחן הציור המשפחתי כדי לבצע אבחנה
לבסוף, זכרו שמטפלים אינם מסתמכים רק על מבחן הציור המשפחתי כדי לבצע אבחנה.

מטפלים ופסיכולוגים משתמשים במבחן הציור המשפחתי באופן הבא:

 • ראשית, הם מציעים לילד פיסת נייר ועפרונות צבעוניים.
 • הסביבה צריכה להיות נוחה. הילד צריך להרגיש בטוח ובטוח.
 • לאחר מכן, הם אומרים לילד או למתבגר לצייר את משפחתם.
 • הם אומרים לילד שהציור לא יקבל ציון. הרעיון הוא שהם יהיו רגועים בזמן הציור. אם הם נהנים מהחוויה, אפילו טוב יותר.
 • מאוחר יותר, ברגע שדמויות מתחילות להתעצב, המטפל יכול להתחיל לשאול שאלות.
 • אחת הדרכים לקבל מידע נוסף במהלך המבחן היא לשאול את השאלות הבאות: מי זה? מה הם עושים? האם אתה מסתדר איתו/ה? מי הכי שמח? מי הכי אומלל?

כמו כן, חשוב שהפסיכולוג יציין את הסדר שבו הילד יוצר אלמנטים שונים בציור שלו. בנוסף, עליהם לציין גם אם הילד מוחק משהו, מחק משהו, מהסס וכו'.

כיצד מעריכים ספקי שירותי בריאות את הבדיקה?

בתחילת הדרך, למבחני הציור המשפחתי היה דגש פסיכואנליטי. כתוצאה מכך, במשך שנים ניתוח המבחן נעשה דרך עדשת אדיפוס או שלבי ההתפתחות הפסיכו-מיניים של פרויד. כיום, הפרשנות סטנדרטית יותר. מטפלים משתמשים במידע סטטיסטי וכן במצב האישי של כל ילד או נער.

להלן כמה מההנחיות להערכת מבחן הציור המשפחתי:

 • גודל ומקום. שרטוטים גדולים מציינים בטיחות וביטחון. לעומת זאת, דמויות קטנות שתקועות בפינה מראות פחד וחוסר ביטחון.
 • עקומות וקווים ישרים. ציורים עם זוויות ועיקולים מראים אנרגיה ובגרות. ציורים עם מעט צורות ו/או דמויות סטריאוטיפיות ומחוספסות, לעומת זאת, מראים חוסר בגרות ועכבות.
 • סדר ומרחק. היבט אחד שמטפלים צריכים להעריך הוא הסדר שבו הילד מצייר כל דמות. ילדים בדרך כלל מציירים את האם קודם, או את מי שהם מרגישים הכי קרובים אליו מבחינה רגשית. פרט נוסף שחשוב להעריך הוא המרחק שהילד משאיר בין אנשים שונים בציור.
 • השמטת דמויות מסוימות. דפוס נפוץ אחד הוא שחלק מהילדים בוחרים לא למשוך את עצמם למשפחה הגרעינית. זה משהו שחשוב להעריך ולזכור. כמו כן, השמטה של אחד ההורים או האחים יכולה לסמל דחייה.

לבסוף, זכרו שמטפלים אינם מסתמכים רק על מבחן הציור המשפחתי כדי לבצע אבחנה. אבל בשימוש בשילוב עם ראיונות ומבחנים סטנדרטיים אחרים, הוא מספק מספיק מידע להערכה מדויקת וקונקרטית יותר.

לסיכום, הכלי הזה, כמו כל מבחן השלכתי אחר, הוא צוהר לרגשותיו של הילד והציור הוא האמצעי. מול דף ריק, ילדים מרגישים חופשיים להביע פחד, דאגה ובעיות בסיסיות אחרות.