לנסות לשלוט בכל דבר זה לא בריא

אבל אנחנו לא יכולים לשלוט על נדודי השינה שלנו
אנחנו שולטים על הכספים שלנו, אבל אנחנו לא יכולים לשלוט על נדודי השינה שלנו.

הניסיון לשלוט בכל דבר הוא אחת מהפנטזיות המודרניות שלנו. ההיסטוריה האנושית היא סיפור של הכיבוש המתקדם על איתני הטבע. המירוץ שלנו התחיל עם יונק חסר כוחות. מאז, עשינו קפיצת מדרגה ענקית שמאפשרת לנו לפענח בהדרגה את המסתורין של הסביבה שלנו.

עכשיו אנחנו חיים בזמנים קשים. הכל קורה כל כך מהר ואנחנו לא יכולים לעמוד בקצב הזה. עם זאת, זה לא מוזר שאנחנו מפנטזים על היכולת לשלוט בהכל. מתחת לפנטזיה הזו נמצא הרצון ללכת על קרקע מוצקה. אנחנו רוצים להרגיש שאנחנו עומדים בראש חיינו.

"ניסיונות להתגבר על הדואליות הזו, לאלף את הסוררים ולביית את המתפרעים, להפוך את הבלתי ידוע לצפוי ולכבול את המשוטט החופשי, כל הדברים האלה נשמעים קריעת מוות לאהבה."

זיגמונט באומן-

הדבר הקשה הוא שאנחנו לא תמיד מבינים שלנסות לשלוט בכל דבר הוא פנטזיה. זו מטרה בלתי אפשרית. כשאנחנו שוכחים את זה, אנחנו מתנהגים בצורה כזו שמביאה גלים של חרדה. אנו מוצאים את עצמנו כל הזמן מאבדים שליטה, ואנחנו מרגישים מתוסכלים.

הכל בתנועה מתמדת ויש מאות גורמים שאינם בשליטתנו. מה שחי משתנה ללא הרף. היום זה דרך אחת ומחר יהיה אחרת. המוות הוא מצב ההוויה היחיד שבטוח לחלוטין. החיים מתרחשים בין אי ודאות לזרימות בלתי צפויות.

הפנטזיה של שליטה

אנחנו כבר לא בעידן שבו אנחנו יכולים לחיות בעדינות. אנו מופגזים כל הזמן במאות גירויים. אתה מתעורר ומיד ראשך מתמלא ברעיונות ותחושות שמתנגשות זו בזו. אתה מרגיש שיש כל כך הרבה מה לעשות ואין מספיק זמן לעשות את זה.

הניסיון לשלוט בכל דבר הוא אחת מהפנטזיות המודרניות שלנו
הניסיון לשלוט בכל דבר הוא אחת מהפנטזיות המודרניות שלנו.

כל יום אנו חווים רגשות ורגשות סותרים. לפעמים אנחנו אפילו צריכים לכוון אותם מחדש מבלי להקדיש זמן להבין אותם במלואם. אנחנו רק צריכים לתפקד. כדי לעשות זאת, אתה צריך לתת לעצמך גבולות. אתה צריך לעבור במהירות את המחשבות והרגשות הלא נוחים שמפריעים לייצור ולפעולה.

אולי אנחנו לא חושבים על זה ככה, אבל היינו רוצים לשלוט בהכל. זו הסיבה שכאשר משהו לא הולך כמתוכנן או שנתקל במכשול, אנחנו עלולים להתעצבן. זה סוג של מרד נגד מציאות שנוגדת את המטרות שלנו.

בנסיבות אלה, אנחנו בדרך כלל שקועים בפרדוקס. אנחנו שולטים על הכספים שלנו, אבל אנחנו לא יכולים לשלוט על נדודי השינה שלנו. אנחנו מסוגלים לשלוט בעייפות, אבל מערכות יחסים חשובות חומקות לנו מבין האצבעות. ככל שננסה, לעולם לא נצליח לשלוט בהכל.

התבוננות מודעת ומודעות מלאה

לתרבויות לא- מערביות יש אמת שאנו שוכחים לעתים קרובות. החיים לא חיים עם המוח, אלא עם החושים. המחשבה תמיד שם, מפרשת את המציאות. המוח מכוון את חיינו על סמך דעות קדומות, פחד, שאיפות ועוד ועוד. יחד עם זאת, לעתים קרובות זה מונע מאיתנו לחוות כל יום עור לעור.

מה זה קשור לרצון לשלוט בהכל? מה שקורה הוא שהמחשבה פועלת כך: היא מגבילה ותופסת הכל כדי לנכס אותה ולכוון אותה בדרך כלשהי. תפיסה, רגשות ורגשות פועלים אחרת. הם יותר מרדניים וכאוטיים, אבל גם חופשיים ואותנטיים יותר. זה האזור שמחבל בניסיונותינו לשלוט בכל דבר. הם גם מאפשרים לנו לחוות אושר.

לעתים קרובות אנו מוצאים את עצמנו נלחמים עם עצמנו. המחשבות שלנו נותנות לנו קצת תוכן ואז אנחנו מנסים להיפטר ממנו. אנחנו לא מנסים להבין את זה אלא להסיר את זה ממצפוננו בהקדם האפשרי. אנו חשים, למשל, מעט חרדה ומיד מנסים להדוף אותה ולהעלים אותה. אולי אם נאמץ גישה של קבלה והתבוננות, נוכל למצוא את עצמנו עם השקפה אחרת.

למד לתפוס מבלי לשפוט את עצמך או לחשוב יותר מדי. רק תהיה מהורהר... אל תנסה לשלוט בהכל. במקום זאת אפשר לדברים לזרום, פנימית וחיצונית. זו הדרך שתאפשר לכם לחוות את החיים בצורה יותר אמיתית, ללא חשש. נוצרת צורה חדשה של הבנה שאינה מתבטאת כשיעור אינטלקטואלי אלא כשיעור לחיים. זוהי מודעות גבוהה יותר שמובילה אותך לאיזון.