טיפולים אקספרסיביים: הפסיכולוגיה של הציור

אם הציור שלך תופס את כל משטח הציור
מצד שני, אם הציור שלך תופס את כל משטח הציור, הוא מדבר על עודף הערכה עצמית, ואפילו אגרסיביות מסוימת.
חשוב לזכור שבעוד טכניקות אקספרסיביות יכולות להיות מאוד יצירתיות ומהנות לשימוש, יש לשלב אותן תמיד עם כלים אחרים הקשורים להערכה פסיכולוגית.

במסגרת טיפולי הבעה נוכל למצוא את הפרשנות הפסיכולוגית של ציורים. זה יכול להיות משאב מעניין בהערכת מקרים. מבחני ציור יכולים להיות מקור חשוב למידע על המאפיינים האישיים של הפרט. לדוגמה, אינטליגנציה, קואורדינציה מוטורית, יכולות למידה ורמת התפתחות קוגניטיבית.

הביקורות הנוגעות לטכניקות אלו תמיד היו רבות ולא בלתי הגיוניות. לכן, ולמרות היותם כלי שימושי, חשוב לזכור שהם רק עוד אפשרות משאבים יחד עם טכניקות הערכה פסיכולוגיות אחרות.

טיפולים אקספרסיביים - היבטיו הצורניים

הניתוח של טיפולים אקספרסיביים צריך להתחיל מהרגע שאיש מקצוע בריאות הנפש נותן אותם. יש הרבה מידע רב ערך על איך להתחיל להשתמש בהם; מצב הרוח הראשוני ודרגת הקושי שהם מציבים בפני המטופל.

בתוך הממשל עצמו, כדאי לזכור את ההיבטים הבאים:

גודל הציור

זה מייצג את הדרך שבה אתה מתייחס לסביבה ולכל מה שמקיף אותך. זה מספר על ההערכה העצמית שלך, האנרגיה החיונית שלך או הנטייה האפשרית לסגת.

אם הציור שלך תופס כ -50% מהנייר, זה מצביע על איזון מסוים בין מוחצנות להסתגרות.

מצד שני, אם הציור שלך תופס את כל משטח הציור, הוא מדבר על עודף הערכה עצמית, ואפילו אגרסיביות מסוימת. כעת, אם הציור תופס פחות מ-20% מהנייר, זה יכול להיות סימן לחוסר ביטחון ועיכוב דחפים.

ההקרנה והמיקום של הציור

אם הציור ממוקם בצד שמאל, זה סימן של מופנמות. עם זאת, אם הוא ממוקם בצד ימין, זה מצביע על מוחצנות.

ציורים הממוקמים בראש הנייר מצביעים על נטייה לעקוב אחר עולם פנטזיה, כלומר קשה לאנשים האלה להסתגל למציאות. כילדים, בדרך כלל אנו מתחילים לצייר באמצעות החלל המעולה הזה, וככל שאנו גדלים, לאט לאט אנו מתחילים למרכז אותו.

אם זה מבוגר שמשתמש בחלק הזה של העיתון, נוכל לחשוד שיש לו נטייה לחפש סיפוקים רחוקים מהמציאות.

השבץ

השבץ יכול להיות מקור מידע חשוב נוסף.

 • שבץ חזק תואם לאנשים אימפולסיביים, אבל גם אסרטיביים.
 • בינתיים, זכר חלש הוא סימן לביישנות ורמות אנרגיה נמוכות.
 • קווים ישרים עשויים להעיד על חוסר שליטה רגשית וקווים מעוקלים מדברים על רגשיות.
 • צללים וכתמים על הציור עשויים לייצג חרדה ועודף של אי ודאות.

אסימטריה

מבחן הציור המשפחתי
מבחן הציור המשפחתי.

היבט מעניין נוסף הוא האסימטריה, שמדברת על חוסר ביטחון במערכות יחסים ובחיי רגש בכלל.

מבחן הציור המשפחתי

זהו מבחן פופולרי מאוד, במיוחד עם ילדים. זה מאפשר לך לברר על מערכות היחסים שיש לאדם עם שאר בני משפחתו. הוא מחשיב:

 • את מי האדם מצייר ראשון.
 • הגודל והפרופורציות של הציור.
 • האדם במרכז הציור.

המרחק בין הדמויות הוא סולם המתייחס למידת המרחק הרגשי שיש לפרט עם שאר האנשים המיוצגים בציור; ככל שמתרחקים, המרחק הרגשי גדול יותר.

באופן דומה, דמויות בגבהים שונים יכולים להוות אינדיקציה לבעיות תקשורת.

מבחן ציור דמות האדם

אנו יכולים לאסוף מידע רב על ידי ניתוח הייצוג של דמות אנושית. לא רק זה, אלא שהיבטים נוספים כמו איברי הגוף וחלקי לבוש משפיעים עליו מאוד. אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש מיישמים מבחן זה עם ילדים, מתבגרים ומבוגרים. עם זאת, יעילותו לא אומתה.

 • ראש: ככל שהוא גדול יותר, כך הוא מצביע על יותר תסכולים אינטלקטואליים.
 • פנים: זה קשור לצרכים חברתיים. כאשר זה מושמט, זה מתייחס לנטיות התחמקות ביחסים של הנבדק. אם הם מדגישים את זה יותר מדי עד לנקודה שבה זה מוגזם, זה אומר נטיות דומיננטיות ואגרסיביות.
 • עיניים: הן מייצגות תקשורת חברתית. אם הם קטנים מאוד, הם יכולים להוות אינדיקטור לאשמה. אם הם גדולים מאוד, הם יכולים להסתיר נטיות דומיננטיות ואגרסיביות. כעת, עיניים עצומות מציינות רצונות של בידוד. כמו כן, עיניים רדודות, (כמו בריקות) מציינות אגוצנטריות.
 • אף: אם הוא נראה מוצל, מושמט או גדול באופן חריג, הוא עשוי לסמל סוג של קונפליקט מיני.
 • שיער: היבט זה מייצג אנרגיה חיונית. זה נמדד לפי הנפח והחוזק של המכות.
 • לבוש: אם האדם מצייר כפתורים, אפשר לפרש שיש חיפוש אחר חיבה והגנה. כיסים גדולים הם מדד לקונפליקטים פנימיים. לבסוף, עניבות וכובעים בדרך כלל מחזקים את התפקיד המיני של האדם. אצל מבוגרים הם נתפסים כסימנים של פיצוי יתר.

מבחן העץ, אחד מטיפולי ההבעה הפופולריים ביותר

מבחן העץ הוא הקבלה סמלית לאדם המצייר אותו. זוהי אחת הטכניקות השלכתיות שעוזרות להעריך את התפתחות האדם, כמו גם את הלקויות הקוגניטיביות שלו, הטראומות האפשריות והלא מודע שלו.

סמליות מרחבית:

 • שורשים: אלה מייצגים אינסטינקט ותוכן לא מודע.
 • תא המטען: הוא מייצג את הדמות (האגו).
 • גביע: אלו חיי הנפש בפני עצמם. אנו מנתחים את צורתו. אם הוא גדול, זה מרמז על ביטחון ואמביציה. אם הוא נמוך, זה מדד של חוסר רצון. עכשיו, אם זה לכיוון שמאל זה מייצג מופנמות; בצד ימין זה מייצג ביטחון עצמי.
 • אלמנטים נוספים: כל היבט נוסף שווה ניתוח גם כן; העלים, הפירות, הפרחים והענפים.

ציור בית

כשאנחנו מציירים בית, אנחנו מעצבים את היחסים המשפחתיים שלנו בצורה כלשהי. ארובות מסמלות מגע חברתי: אם עשן יוצא ממנו, אפשר לומר שהאדם די יעיל. אם יש שביל המוביל את הכניסה לבית, זה מסמל צורך להתקרב לאחרים. אם יש גדר שמקיפה אותו, זה מדבר על הדאגה של הפרט לגבי ההגנה על הפרטיות שלו.

מהציורים הבסיסיים האלה, אתה יכול למצוא עוד מבחנים בטיפולים אקספרסיביים, אבל האלמנטים היו מנותחים בעצם באותו אופן כמו אלה שהוסברו כאן. חשוב לזכור שבעוד טכניקות אקספרסיביות יכולות להיות מאוד יצירתיות ומהנות לשימוש, יש לשלב אותן תמיד עם כלים אחרים הקשורים להערכה פסיכולוגית.