משקל הפצע הפתוח: כאשר הקורבן הופך לתליין

הפצע הפתוח גורם לחרדה
הפצע הפתוח גורם לחרדה, עצב, זעם וסדרה של דימויים נפשיים שאי אפשר למחוק.
יש אנשים שמרגישים שהם לא מסוגלים לראות אחרים סובלים בגלל המשקל המופרז של הפצעים שלהם. הטראומות הללו שנוצרות מהתעללות או נטישה הופכות לצלקות שמתמלאות, אינן מחלימות, ולעיתים הופכות בסופו של דבר לתוקפנות.

פצע פתוח יכול לפעמים להפוך לתהום נגועה בטינה, זעם ופגיעות. חלק מהאנשים שהיו קורבנות להתעללות, נטישה או התעללות עלולים לחוות תופעה זו. הסימן המתמשך של החוויות הללו וחוסר היכולת להחלים גורמים להם לעתים קרובות להשליך את הפצע המתמשך הזה על אחרים. לפעמים זה מתבטא כהתנהגות לא מסתגלת.

כל אחד מתמודד עם כאב בצורה שונה. חלקם טובים יותר בהתמודדות עם זה מאחרים. עם זאת, יש אנשים שעושים את זה בצורה הגרועה ביותר: בתוקפנות. הסיבה לזה? ישנם מקרים מסוימים שבהם גורמים שונים הקובעים יכולים לבוא יחדיו פתאום. אחד מאלה עשוי להיות חומרת הטראומה. זה יכול גם להיות קשה יותר לאדם שאין לו את המשאבים החברתיים או קבוצות התמיכה המתאימים להתמודד עם זה. עלינו לזכור גם את החשיבות של גורמים ביולוגיים וגנטיים.

עם זאת, הגורם החשוב ביותר הוא אישיותו של הפרט. לדוגמה, אתה יודע שאנשים מסוימים עם נרקיסיזם תגובתי משתמשים בכאב שלהם כנשק מטווח. זהותם כקורבנות והכובד של עבר מלא בהתעללות הופכים אותם לא פעם לתליינים מוסווים. זה יכול לקרות גם בלי שהם ירצו בכך. הם הופכים לאנשים שאינם יכולים לשלוט בדחפים שלהם לפעולות תגמול ומקרינים את הכעס שלהם כלפי אחרים בדרכים שונות.

"כאב הוא בלתי נמנע סבל הוא אופציונלי."

-בודהא-

כאשר פצע פתוח מטראומה הופך לתוקפנות

מושג ה"קורבן" ככזה נוטה להיות שנוי במחלוקת. דבר אחד שאתה צריך להבין, קודם כל, הוא שלא כולם מתמודדים עם טראומה באותו אופן. חלק מהאנשים, הודות למשאבים הפסיכולוגיים שלהם או לקבוצת התמיכה החזקה שיש להם, מתמודדים כראוי עם אירועים דרמטיים בחייהם. עד מהרה אנשים אלה ניתקו את עצמם מזהות הקורבן.

אנשים אחרים, לעומת זאת, סופגים את הנזק הזה, הפצע הפתוח הזה, לאורך חלק גדול מחייהם. הפצע הזה, בתורו, מייצר השלכות שליליות עוד יותר. דוגמה אחת להשפעות אלו היא הפרעת דחק פוסט טראומטית. שאלה אחת שאולי יש לך היא למה זה קורה. מדוע יש אנשים שבמקום להתגבר על האירוע הכואב מעברם, נושאים אותו כנטל?

שאלה נוספת שאתה עשוי לשאול את עצמך היא "מדוע אדם שחווה אירועים טראומטיים עלול להגיב בצורה לא מסתגלת או אלימה?" באוניברסיטה במונטרוטונדו שבאיטליה, חוקרים ערכו מחקר מעניין במטרה לנתח סוגיה זו. דוקטור ג'ובאני פראזטו עמד בראש פרויקט המחקר הזה.

הצוות השיג את הנתונים הבאים:

טראומות מוקדמות והגן MAOA

הפצע הפתוח יכול לגרום לך בסופו של דבר לראות באלימות סוג של תקשורת
הפצע הפתוח יכול לגרום לך בסופו של דבר לראות באלימות סוג של תקשורת.

לפי מחקר זה שנערך בשנת 2007, חשיפה לאירועים שליליים מסוימים במהלך 15 השנים הראשונות לחייך נוטה להשאיר את חותמו על המרקם הרגשי והפסיכולוגי שלך. כמובן שלחלק מהאנשים יהיו סיכויים גבוהים יותר להתגבר ולהתמודד עם אתגרים אלו מאשר לאחרים.

  • אנשים שקשה להם יותר עם בעיות אלו נוטים להיות בעלי הגן MAOA, המקושר, בעיקר, למין הגברי. הגן האמור קשור, בתורו, לפנוטיפ התנהגותי ברור - זה של תוקפנות גדולה יותר.
  • ככזה, משהו שגילו החוקרים במהלך הפרויקט הוא שילדים שגדלו ללא הורים, שהוזנחו, התעללו או גדלו ליד אלכוהוליסטים, הראו התנהגויות אגרסיביות ואנטי-חברתיות יותר בבגרותם.
  • הגן היה קשור גם לנטייה גדולה יותר לשימוש בסמים. מלבד זאת, האנשים בקבוצה זו נטו לקשיים ברורים ביצירת קשרים חברתיים ורגשיים מוצקים ומשמעותיים.
  • הפצע הפתוח והפגיעות שמונעת ממך לתפוס את הכאב של אחרים.

פצע פתוח והפגיעות שחוסמת אותך מלראות את הכאב של אחרים

פצע פתוח זו בעיה שלא פתרת. זה אוכל אותך מיום ליום. זה הופך אותך לקורבן כי זה מכריח אותך ביסודו להגדיר את עצמך מחדש. אתה רואה את עצמך לא תוצר של מה שאתה עושה היום, אלא של מה שקרה לך בעבר. יש כל כך הרבה אנשים שנלכדים בפגיעות שלהם, בזעם המודחק, בפחד חונק ובכובד הזיכרון. כל זה, כמעט בלי ידיעתם, מתחיל ליצור "עיוורון רגשי".

הם הופכים לא מסוגלים לראות או להרגיש מציאות רגשית מחוץ למציאות שלהם. חוסר האמפתיה הזה נובע מהרצון הפתוח עצמו, מאותה טראומה שיוצרת שינויים במוח שלהם. בסופו של דבר זה משנה את אישיותו של האדם המושפע. למרבה האירוניה, בשלב מסוים, אדם שמחשיב את עצמו כקורבן יכול אפילו לבוא להפוך לתליין.

  • זה המקרה, למשל, עם נער שעבר התעללות בבית. הם עשויים לעזוב את ביתם ולהפגין התנהגויות אלימות בבית הספר.
  • זה גם המקרה של מי שחשים כל כך חסרי אונים ופגיעים עד שהם מגיבים בצורה קיצונית כדי להגן על עצמם.
  • הפצע הפתוח יכול לגרום לך בסופו של דבר לראות באלימות סוג של תקשורת. אם, כילד, היית עד להתנהגות תוקפנית או היית קורבן לה בעצמך, סביר להניח שבתור מבוגר תשתמש באותם מודלים כאסמכתאות.

פצעים פתוחים וטראומות. איך אפשר לטפל בהם?

בימים אלה, המוקד האידיאלי לטיפול בטראומות הוא, ללא ספק, טיפול קוגניטיבי התנהגותי ממוקד בטראומה. גוף מדעי נרחב של עבודות מגבה את היעילות של כלי זה (Echeburua and Corral, 2007; Cohen, Deblinger, and Mannarino, 2004).

מצד שני, טיפול בקבלה ומחויבות (Hayes, Strosahl, Wilson, 1999, 2013) זמין גם כן. זהו דור שלישי לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. מטרתו להפחית חרדה ופחד על מנת לעזור למטופל להתמודד טוב יותר עם מצבים מאיימים.

באותה מידה, ולא פחות חשוב מכך, חשוב לעבוד על ניהול הזעם שלך אם אתה כבר סובל ממנו. נטיות כאלה מתחילות להופיע אפילו מילדות. מומחים יודעים, למשל, שכ-45% מהילדים העדים לאלימות במשפחה מפתחים בעיות התנהגותיות.

הפצע הפתוח גורם לחרדה, עצב, זעם וסדרה של דימויים נפשיים שאי אפשר למחוק. אנשי מקצוע מומחים צריכים להיות אחראים להתמודדות עם סוגים אלה של מציאויות דרמטיות. לאף אחד לא מגיע לחיות חיים שבהם הסבל דוחה את יכולתו להיות מאושרים.