הרווי קלקלי: אבי הפסיכופתיה

תמיד נקשר את השם הרווי קלקלי לפסיכיאטריה
לפיכך, תמיד נקשר את השם הרווי קלקלי לפסיכיאטריה, וליתר דיוק, לחקר הפסיכופתיה.
במאמר של היום נספר לכם הכל על הרווי קלקלי, שהגדיר את הדרך בה אנו מסתכלים על פסיכופתיה והסביר מדוע פסיכופתים פועלים כפי שהם מתנהגים.

השם הרווי קלקלי אולי לא מוכר לך מדי. עם זאת, כולנו שמענו על פסיכופתיה ורבים מאיתנו אפילו השתמשו לרעה במונח. הפסיכיאטר האירופי הזה פתח את הדלת למחקר שמגדיר את מה שלמדנו להכיר כפסיכופתיה.

הוא חי מ-1903 עד 1984 והיה מדען מבריק שערך תצפיות קליניות ורפואיות מפורטות על כמה פסיכופתים. ספרו הראשי, "מסכת השפיות" (1941), מתאר שישה עשר פסיכופתים שהוא ייעץ להם או שנכלאו במרכזים שבהם עסק בפסיכיאטריה לאורך הקריירה שלו.

אבל האם אי פעם תהיתם מהי בדיוק פסיכופתיה? איך נוכל להגדיר את זה? הפסיכיאטר הזה חולל מהפכה במחקר בתחומו והעמיק במיוחד בכל תחום הפסיכופתיה. במאמר זה נגלה את הממצאים העיקריים שלו.

קריטריונים בסיסיים לאיתור פסיכופתיה

הרווי קלקלי ערך את כל התצפיות שלו מהמטופלים שלו. הוא הציע את ההשערה שפסיכופתים סובלים ממחסור בסיסי ברגשות, בתובנה ובמודעות שלהם. כתוצאה מכך, זה מונע מהם לחוות חיים באותה רמה כמו אנשים אחרים.

לפיכך, אנשים אלו חווים קשיים מסוימים בקבלה והשתלבות בנורמות החברתיות, האתיות, המשפטיות והמוסריות של חברה.

קלקלי אסף את המאפיינים העיקריים של פסיכופת וגלם אותם בסך של שישה עשר קריטריונים בסיסיים. הוא סיווג אותם לשלוש קבוצות:

הסתגלות חיובית

 • קסם שטחי ואינטליגנציה גבוהה.
 • היעדר סימנים של חשיבה לא רציונלית.
 • היעדר "עצבנות" או ביטויים פסיכונוירוטיים.
 • סבירות נמוכה מאוד להתאבדות.

סטייה כרונית בהתנהגות

 • חוסר חרטה או בושה.
 • שקר וחוסר כנות.
 • אגוצנטריות פתולוגית.
 • חוסר היכולת לאהוב ולהביע רגשות אחרים.
 • חוסר תובנה.

ליקויים רגשיים-בינאישיים

 • חוסר אמינות.
 • התנהגות 'גרוטסקית' בהשפעת אלכוהול ולעיתים בנסיבות רגילות.
 • חיי מין לא אישיים, ארציים ומשולבים בצורה גרועה.
 • כישלון בביצוע כל תוכנית חיים ברורה.
 • שיקול דעת לקוי ואי למידה מניסיון.
 • התנהגות אנטי-חברתית מונעת כהלכה.

איך הרווי קלקלי הבינה פסיכופתיה?

בהתבסס על נקודות המוצא שצוינו קודם לכן, הרווי קלקלי פיתח את מחקרו על פסיכופתיה, הרחיב את התחום והגדיר, במידה רבה יותר, את המאפיינים העיקריים שלו.

התאמה חיובית

קלקלי תיאר פסיכופת כאדם כריזמטי, כן ונעים במשך רוב הזמן. בדרך כלל הם גם נותנים רושם של אדם עם אינטליגנציה מעולה, הגיון מושלם וכישורים מרשימים רבים. הם מבינים ודנים בנורמות החברתיות בהיגיון מוחלט. בנוסף לכך, הם מבינים לחלוטין את הקשר בין המעשים וההשלכות הנובעות מכך.

מחבר זה גם הניח שבמצבים שבהם אנשים מרגישים בדרך כלל עצבניים, מתוחים או לחוצים, הפסיכופתים נשארים רגועים וללא סימפטומטולוגיה חרדה.

הפסיכיאטר הזה חולל מהפכה במחקר בתחומו והעמיק במיוחד בכל תחום הפסיכופתיה
הפסיכיאטר הזה חולל מהפכה במחקר בתחומו והעמיק במיוחד בכל תחום הפסיכופתיה.

ברוב המקרים שנחקרו על ידי מחבר זה, פסיכופתיה הייתה, באופן מפתיע, גורם מגן מפני רעיונות אובדניים או ניסיונות התאבדות ממשיים. למרות החיים הכאוטיים וההרסניים שהיחידים הללו ניהלו, הניסיונות היחידים לשים קץ לחייהם היו לא יותר מאשר ריקים. הם היו בדרך כלל אסטרטגיות מתוכננות מראש כדי למשוך את תשומת הלב והטובה של משפחתם.

סטייה כרונית בהתנהגות

פעולות המטופלים היו מזיקים לרוב הן למשפחותיהם, לחבריהם הקרובים והן לעצמם. עם זאת, לעתים קרובות הם הגיבו בשקרים, הסתתרות והאשמת אחרים, ללא כל חרטה או בושה. מסיבה זו, קלקלי הגיע למסקנה שאדישותו של הפסיכופת לאמת היא יוצאת דופן.

עובדה זו, יחד עם הקסם השטחי שלהם וכוחם הגבוה של הרשעה ומניפולציה, מקשה לדעת אם הם כנים או לא. וגם כשיש ראיות ברורות להיפך, קשה שלא לפקפק בנימוקיהם.

כעת, נפנה ליכולת הרגשית של המטופלים שלו. בדרך כלל, הם הצליחו לייצר תחושה אמינה לחלוטין של אהבה כלפי קרוביהם, נשותיהם או ילדיהם. עם זאת, מעשיהם היו מאשרים לעתים קרובות את ההיפך הגמור.

רגשותיהם ורגשותיהם של אנשים אלה נראו שטחיים בלבד. מה שהם הראו לסובבים אותם היה משכנע לחלוטין. עם זאת, הם הונעו לא מהרגש עצמו, אלא מסיבות הגיוניות, כמו להימנע מעונש או להשיג משהו שהם רוצים.

לפיכך, לא משנה כמה קורבנות מוקרבים למענם ולא משנה האהבה או ההערכה שיראו להם, פסיכופת לא מסוגל להגיב באותה עוצמה. המוסר האנושי של עשיית טוב למי שטוב לך תקף עבורם רק כאשר הם יכולים להשתמש בו לרווח אישי.

ליקויים רגשיים-בינאישיים

לבסוף, יש לציין - בתחום הרגשות - את מידת ההפקרות שגילתה עבודתו של קלקלי. הייתה נטייה כללית להפקרות ולבעלי פרטנרים מיניים רבים.

במקרים מסוימים, הם היו משתמשים בשירותיהן של פרוצות ולא נאמנות כלפי השותפים שלהן. התנהגות זו נבעה, לדברי המחבר, משילוב של היעדר הגבלות לרסן אותן והאימפולסיביות שיש לפסיכופתים. כל זאת בנוסף לאדישות לחובותיהם ולהשלכות מעשיהם. אנו יכולים להוסיף על כך את חוסר האשמה, החרטה או הבושה שלהם.

הפסיכופת הטיפוסי שקלקלי מתאר לנו משתמש באלכוהול ומתעלל בו לעתים קרובות ואינו מצליח לעקוב אחר תוכנית חיים מוגדרת. בגלל זה, הם לא מסוגלים לעשות כל סוג של מאמץ לקראת מטרה. כתוצאה מכך, הם לא יכולים להיחשב אנשים אמינים.

בנוסף לכל זה, חוויות חייו של פסיכופת כמעט ואינן משנות את חייהם מכיוון שהם אינם לומדים מהטעויות שלהם ונוטים לבצע את אותן פעולות שוב ושוב.

הדבר מודגש כאשר אנו מוסיפים את חוסר החרטה והבושה לאדישותם להשלכות הפוטנציאליות הקטסטרופליות של מעשיהם וחוסר התובנה שלהם.

שיקול הדעת הרע הזה ברור כאשר בוחנים את מעשיהם ותולדות חייהם. עם זאת, במצבים היפותטיים הכרוכים בדילמה מוסרית, שיקול דעתו של פסיכופת הוא אופטימלי.

פשע במטופלים של קלקלי

במאמר של היום נספר לכם הכל על הרווי קלקלי
במאמר של היום נספר לכם הכל על הרווי קלקלי, שהגדיר את הדרך בה אנו מסתכלים על פסיכופתיה והסביר מדוע פסיכופתים פועלים כפי שהם מתנהגים.

כנקודת עניין אחרונה, קלקלי ציין כי הפשעים שביצעו פסיכופתים נטו להיות קלים. אנחנו מדברים כאן על גניבות קלות, גניבת רכב, התחלת או השתתפות בקטטות, שערוריות פומביות, צ'קים מזויפים וכו'. רק שלושה מתוך שישה עשר המקרים שדיווח הכותב עוסקים באנשים שחוזרים על עצמם תוקפניים.

למרות זאת, המאפיין העיקרי שאנו יכולים להדגיש כאן הוא חוסר ההיגיון הטהור של התנהגותם האנטי-חברתית. הם ביצעו את רוב פעולותיהם ללא מטרה ספציפית או בעלות שעלתה בהרבה מהתועלת.

לגבי פושעים "רגילים", ההבדל בינם לבין פסיכופתים יהיה חוסר התובנה שלהם והכוונה מאחורי מעשיהם. הפושע ה"רגיל" מכיר בכך שמעשיו (הפשעים) הם אמצעי להשגת מטרות מסוימות. אמצעים ומטרות אלה מובנים בדרך כלל, אם כי לא משותפות, לציבור היומיומי.

זה לא קורה עם פסיכופתים. אין להם מטרה ספציפית או סיבה מובנת לביצוע פעולות כאלה. הם עשויים, למשל, לגנוב כמות קטנה של כסף, להסתכן בגילוי, ובאותו הזמן, במצב טוב מבלי לנצל את כספם.

המורשת של הרווי קלקלי

תיאור הפרופיל הפסיכופתי שאנו חולקים במאמר זה מבוסס על מחקר מעמיק בפסיכופתיה. עם זאת, עליך להבין ולקחת בחשבון את התקופה, ההקשר והספרות המדעית הדלה הזמינה כאשר הרווי קלקלי פרסם את "מסכת השפיות" לפני יותר משבעים שנה.

אל לנו לשכוח שההתקדמות המדעית והמחקרים הבאים שיפרו, שיכללו והרחיבו את כל ההצעות המקוריות של קלקלי. למרות זאת, התרומות החשובות שלו להבנת המבנה עדיין חשובות מאוד.

לפיכך, תמיד נקשר את השם הרווי קלקלי לפסיכיאטריה, וליתר דיוק, לחקר הפסיכופתיה. כנראה שללא המחקר שלו ו"סימן השפיות", רבים מהחקירות הבאות בנושא זה לעולם לא היו מפותחות. לפיכך, מורשתו נותרת תקפה, גם כהתייחסות, כדלת שנפתחה למחקר עתידי בתחום הפסיכופתיה.