הביטויים של הפרעת הזיה

הביטויים של הפרעת הזיה
הביטויים של הפרעת הזיה.
הפרעת אשליה ידועה גם בשם פרנויה. המשך לקרוא כדי ללמוד הכל על זה!

הפרעת הזיה מהווה אתגר גדול עבור המדעים החוקרים את המוח האנושי. זה עדיין לא סווג במדויק, ומומחים עדיין לא יודעים מה גורם לזה. כתוצאה מכך, יש עדיין הרבה מה ללמוד על הדרכים הטובות ביותר לטפל בה. המשך לקרוא כדי לגלות הכל על הביטויים של הפרעת הזיה וכיצד אנו יכולים לטפל בה.

לאלו הסובלים מהפרעת הזיה יש רעיונות או פרשנויות מוזרות לגבי היבטים מסוימים של המציאות. עם זאת, בכל שאר ההיבטים של חייהם, הם רציונליים לחלוטין וקוהרנטיים ביותר. כתוצאה מכך, הסימפטום האמיתי היחיד הוא האשליות, שנותרו מבודדות מהיבטים אחרים של מחשבותיהם ואישיותם.

הפרעת אשליה ידועה גם כהפרעת אישיות פרנואידית או פשוט פרנויה. כל השמות הללו מראים שקשה היה להבהיר את המושג ולהיות מסוגל לתמוך באנשים הסובלים ממנו. בעוד שיש הממקמים אותו בתחום הנוירוזות, אחרים מסווגים אותו בתחום הפסיכוזה.

הביטויים של הפרעת הזיה

המאפיין העיקרי של אלה שיש להם הפרעת הזיה הוא שהם משוכנעים לחלוטין במשהו שאינו אמיתי או שאינו נכון. הרשעותיהם ללא ספק בלתי רציונליות לחלוטין. במקרים קיצוניים, מישהו עלול לחשוב שהוא גיבור מפורסם ושאנשים זוממים נגדו. במקרים פחות קיצוניים, אדם עלול לחשוב שבן הזוג שלו בוגד כשהוא לא.

אשליה זו, או הרשעה שגויה, מתייחסת בדרך כלל רק לתחום אחד בחייהם. בכך אנו מתכוונים שזו הרשעה שנשארת קבועה בחייהם ואשר בדרך כלל כרוכה במרדף או רדיפה כלשהי. במילים אחרות, האדם חושב שהוא מהווה סיכון. זה גם נפוץ שיש להם אשליות של פאר.

באופן מוזר, זה יוצא דופן שהאשליות האלה משפיעות על חייו החברתיים או העבודה של האדם. מי שסובל מהם לא נוהג לדבר על האשליות שלהם עם כולם. להיפך, הם די מסוייגים לגביהם, ומסיבה זו, אנשים אחרים אפילו לא שמים לב למשהו מוזר בהם.

נושאים נפוצים וביטויים של הפרעת הזיה

הפרעת הזיה יכולה להתבטא בכל עת בחיים. כפי שאמרנו, עדיין אין הרבה הסברים לגבי הגורמים לה. עם זאת, ישנם ארבעה נושאים נפוצים.

ארבעת הנושאים הנפוצים בהפרעת הזיה הם
ארבעת הנושאים הנפוצים בהפרעת הזיה הם.

ארבעת הנושאים הנפוצים בהפרעת אשליה הם:

  • אשליות של גדלות. האדם מאמין שיש לו כישרונות או מאפיינים יוצאי דופן. בדרך כלל הם חושבים שזה ניתן להם באמצעים על טבעיים או מאגיים.
  • לרדוף אחרי אשליות. האדם המושפע חושב שהוא כל הזמן קורבן של קונספירציה. משהו, או מישהו, רודף, רודף, מטריד או מייסר אותם. זהו הנושא הנפוץ ביותר בהפרעת אשליה.
  • אשליות אירוטיות. זה מתרחש כאשר אדם מאמין שמישהו מאוהב בו, ללא כל ראיה שתגבה זאת. זה מאוד נפוץ שהמאהב כביכול הוא מישהו מפורסם או חזק.
  • אשליות סומטיות. זוהי התפיסה שבגופו של האדם פועל תהליך מוזר או טרנספורמציה. האדם מאמין שהוא מתפרק, גדל יותר מדי, או משהו בסגנון.

ישנו תחום חמישי שהוא פחות חמור: אשליות קנאה. זה כאשר מישהו חושב שבן הזוג שלו מנהל רומנים עם אנשים אחרים. זה מוביל להתנהגות אובססיבית וקנאה לא רציונלית.

יחס

לרוע המזל, אנשים רבים הסובלים מהפרעת הזיה כרונית מאובחנים בטעות. בגלל האופי הבלתי רציונלי או המוזר של האשליות שלהם, הם מאובחנים לעתים קרובות עם סכיזופרניה. ברור שהאבחנה השגויה מובילה לטיפול לא הולם או לא יעיל.

הפרעה זו קשה לטיפול, בעיקר בגלל שרופאים מטפלים בה לעיתים קרובות מבחינה פסיכיאטרית. נראה שלטיפול תרופתי אין השפעה רבה בעצירת האשליות מסוג זה. למרות שהם יכולים לעזור לרפא את החרדה הקשורה להפרעה זו, הם למעשה לא משפרים את המצב בשום דרך אחרת. זו לא בעיה ביולוגית אלא עיוות סמלי.

בגלל זה, מהלך הטיפול היעיל ביותר הוא טיפול פסיכולוגי. נראה כי מחקרים מצביעים על כך שהדרך היעילה ביותר לטפל במקרים אלו היא באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי.

בשיטה זו הטיפול מתמקד בפירוש מחדש של אמונות שגויות של המטופל. למרות שהפרעת הזיה ניתנת לריפוי, יש צורך במחקר רב נוסף בנושא.