האם קשה לך להתייחס לאחרים?

האם קשה לך להתייחס לאחרים
האם קשה לך להתייחס לאחרים?
האם קשה לך להתייחס לאחרים? זה לא תמיד נובע מביישנות או מופנמות. לעתים קרובות, קושי ביצירת קשרים חברתיים קשור לאופן בו גדלתם, טראומות ילדות ואפילו חרדה.

"קשה לי להתייחס לאנשים. האם משהו לא בסדר איתי? " זו שאלה שחוזרת על עצמה אצל אלה שמתקשים להתרועע, ליצור חברים, למצוא בן זוג או לפעול באסרטיביות בהקשר חברתי נתון. אולי אתה לא מודע לזה אבל זו בעיה נפוצה למדי.

אגתה כריסטי אמרה שיש לה פחד עמוק מלהופיע בפומבי ולערוך ראיונות. כמו כן, חורחה לואיס בורחס היה ביישן עד כדי כך לשלוח את חברו אוליבריו ז'ירונדו לפעול בשמו בכל תפקיד ציבורי.

אף אחד מהם לא היה טוב בחברותא והם גם לא רצו. הם העדיפו להיות במרחבי היצירה האישיים שלהם. אנשים רבים עם מגבלות חברתיות אוהבים את זה למרות שהם כמהים לרזולוציה ולכישורי אנשים להסתובב במעגלים החברתיים שלהם.

לפיכך, בעוד שדמויות, כמו אלו שהוזכרו לעיל ואלברט איינשטיין והסופרים קורמק מקארתי והארפר לי, הראו תכונות ברורות של ביישנות, לא כל מי שנראה כמגושם מבחינה חברתית באמת.

המשך לקרוא כדי להבין קצת יותר מה עומד מאחורי התנהגויות אלה.

סיבות מדוע קשה להתייחס לאחרים

כשאדם תוהה מדוע קשה לו להתייחס לאנשים, הוא באמת חושב על חידה משותפת. הם יודעים שהחברה המודרנית מעריכה יתר על המידה מוחצנות, פתיחות האופי ודמויות חברתיות. הסיבה לכך היא שנראה שהם ניחנו (לפחות במראה החיצוני) ביכולת עילאית להתחבר ולהתבלט.

עם זאת, בהנחה שהרעיון הזה שגוי בחלקו. למעשה, גם מופנמים וגם מוחצנים יכולים להיות פופולריים. בנוסף, לחלק מהאנשים המוחצנים יש בעיות בקשר ובבניית מערכות יחסים. זה רלוונטי מכיוון שקושי ביצירת קשרים חברתיים לא תמיד תלוי בביישנות או מופנמות. נכון, הם אכן גורם אבל לא היחיד.

כללים יחסים מופנמים במהלך הילדות

הילדות שלך היא גורם מכריע שמסביר את היכולות או הקשיים שלך להתייחס לאחרים. רוב האנשים הפנימו באופן לא מודע את הכללים ההתייחסותיים שהנחילו להם המטפלים העיקריים שלהם. עם זאת, זכור שאם אלה לא עבדו עבורם אז, הם גם לא יעבדו עבורך.

"קשה לי להתייחס לאנשים
"קשה לי להתייחס לאנשים.

כך גם לגבי הדרך שבה אתה מתקשר אם ההורים שלך לא היו אנשי תקשורת מיומנים ולא היו איתך הרבה באינטראקציה.

 • למטפלים נעדרים רגשית תמיד תהיה השפעה על הכישורים המילוליים, הרגשיים וההתנהגותיים של הילד.
 • לפיכך, ישנם ילדים מוחצנים רבים עם מגבלות חברתיות חמורות, מכיוון שהם חסרים כישורים יחסיים כאפקט ישיר של חינוך זה.
 • באופן דומה, סיבות אחרות למגבלות יחסיות הן סביבות משפחתיות לא מתפקדות וסמכותיות. במיוחד אם הם גדלים בסביבה שבה יש מעט חשיפה חברתית.

מימדים פסיכולוגיים ונוירולוגיים

עם זאת, לא הכל מקורו בילדות. לפעמים, הסיבה שבגללה אתה עלול להתקשות להתייחס לאנשים קשורה לגורמים פסיכולוגיים, אפילו נוירולוגיים.

הנה כמה דוגמאות:

 • הפרעת הספקטרום האוטיסטי. תסמונת אספרגר, שבמקרים רבים יכולה להיעלם מעיניו, נופלת בספקטרום זה. למעשה, זה מסביר מדוע למבוגרים רבים יש בעיות חברתיות.
 • בנוסף, חרדה ומתח הם גורמים המגבילים ומעכבים כישורים חברתיים.
 • לבסוף, שימו לב שמצבים פסיכולוגיים כמו הפרעת אישיות אנטי-חברתית, פוביה חברתית או אגורפוביה יכולים גם הם מאחורי בעיה זו. עם זאת, מדובר במקרים שבהם אדם נמנע במכוון ממגע חברתי.

רגישות לתפיסה חושית

הזכרנו שדמויות כמו אגתה כריסטי או חורחה בורחס נמנעו ממגע חברתי. הביישנות הברורה שלהם גרמה להם להעדיף סביבות בטוחות ולהימנע מחשיפה למצבים שגרמו להם לחוצים ואי נוחות. ובכן, אי אפשר לשאול מישהו למה קשה לו להתייחס לאנשים בלי לקחת בחשבון את אחד הגורמים הכי ברורים: האישיות הביישנית.

יותר מאשר להתמקד בדפוס ההתנהגות הזה, יהיה מעניין יותר להבין מה עומד מאחוריו. אנשים ביישנים תופסים את העולם החיצון בצורה שונה בגלל מה שמכונה רגישות לתפיסה חושית.

ממה זה מורכב?

 • המוח של אנשים ביישנים שונה. בממוצע, הם זקוקים ליותר זמן כדי להגיב לגירויים.
 • הם יותר מופנמים ומשקפים וזה מונע מהם להיות מסוגלים להסתגל לאותן סביבות חברתיות שבהן מצב נתון דורש מהם תגובה מהירה.
 • המונים, רעש, גירויים חדשים או חשיפה למצבים בהם אין להם שליטה מובילים ללחץ ואי נוחות.

כל הגורמים הללו גורמים לך להבין שלביישנות יש גם בסיס נוירולוגי. עם זאת, זה לא מונע מהם ללמוד אסטרטגיות מתאימות לשיפור הכישורים החברתיים שלהם.

מה לעשות אם קשה לך להתייחס לאנשים

כל אחד יכול לשפר את הכישורים החברתיים שלו. כל אחד יכול ללמוד להתייחס אחד לשני כדי ליהנות מהאינטראקציה בכל סביבה.

הנה כמה נקודות התחלה:

 • מצא מצבים שבהם אתה מרגיש בנוח. אולי אתה יכול להשתמש באינטרנט כדי לחפש אנשים עם תחביבים משותפים. זוהי דרך טובה למצוא אנשים בעלי דעות דומות שאיתם תוכל להרגיש בטוח. זה עשוי לעזור לך לפתוח את עצמך לתרחישים חברתיים אחרים בהמשך.
 • צמצם את הדרישה העצמית שלך. הימנע מלהתמקד כל כך בעצמך, בפחד שלך מכישלון, בחוסר ידיעתך מה לומר, בחוסר מוצא חן בעיניך. העבר את המבט שלך מבפנים אל החוץ כדי לשחרר את עצמך וליהנות משיחות ספונטניות. אל תאמין לכל מה שהמוח שלך אומר לך.
 • הישענו על אנשים אמינים. שתף את הפחדים שלך עם אלה שבאמת מכירים אותך ושיכולים להדריך אותך.
 • למד טכניקות לניהול מתח וחרדה חברתית.
 • חזקו את הכישורים החברתיים שלכם ושפרו את התקשורת, האסרטיביות, הניהול הרגשי וכו'.

לסיום, יש רק דבר אחד שכדאי להדגיש כאן. פנו לעזרה מקצועית אם הקושי שלכם להתייחס לאחרים הוא כרוני, משהו שאתם גוררים עליו כבר שנים ומפריע לאיכות החיים שלכם. טיפולים מסוימים יכולים לעשות הבדל גדול בחייך. אולי זו פריצת הדרך שאתה הכי צריך.