להמציא תירוצים הוא הרגל אצל אנשים רבים

הסיבה לכך היא שההרגל להמציא תירוצים הוא כמו וירוס שגורם לאדם לחלות ופוגע בגדילתו
הסיבה לכך היא שההרגל להמציא תירוצים הוא כמו וירוס שגורם לאדם לחלות ופוגע בגדילתו.
אדם שמומחה באומנות התירוצים משתמש בהם כמנגנון הגנה. שימוש בתואנות ואפילו הצדקות שערורייתיות לכל טעות או חוסר יכולת היא דרך להסוות את חוסר הביטחון של האדם ולהגן על האגו.

נראה שחלק מהאנשים מומחים בהמצאת תירוצים. הם מצדיקים כל טעות, משימה לא ממומשת, כישלון, חיסרון או הבטחה שלא התממשה. לא עולה להם כלום לנקוט באמתלות שבנוסף להיותן ילדותיות, הן מפגינות בבירור חוסר אחריות בחייהן.

הסופר הצרפתי סטנדל אמר שהם סוג של האשמה אוטומטית. יש בזה הרבה אמת. הסיבה לכך היא שהתנהגות זו היא, מעל לכל, סוג של הונאה עצמית כדי לשמור על ההערכה העצמית של האדם. או זה או מציאויות עמוקות יותר שאדם לא רוצה להניח כמו חוסר החלטיות, חוסר ביטחון, חוסר בגרות ואפילו פחד.

כולם מכירים או קרובים למישהו שמתרץ כמעט בכל נסיבות. זוהי אמנות עדינה אך בולטת שבה המטרה היא להימנע מכל סוג של אחריות. זה יכול להוביל לבעיות חמורות בעבודה או ברמה משפחתית או אישית.

הבנת מה עומד מאחורי זה תעזור לך. לא רק שתוכל לטפל באלה שממציאים תירוצים קצת יותר טוב, אלא גם לקדם אסטרטגיות מתאימות כדי לעזור להם להפוך אותם למודעים להשפעות ההתנהגות שלהם.

"תירוץ גרוע ונורא יותר משקר, כי תירוץ הוא שקר שנשמר."

-האפיפיור יוחנן פאולוס השני-

תירוצים - אומנות השקר והדחיינות

ההרגל להמציא תירוצים מתחיל בילדות. בבית הספר היסודי ניתן למצוא מספר ילדים המסוגלים לתת את התירוצים המדהימים ביותר כדי להצדיק מדוע לא הכינו שיעורי בית. הם גם זריזים ושנונים בבית כאשר מישהו מציין שהם מזניחים את המשימות שלהם ונמנעים מאחריות. לפיכך, אף אחד לא מתעמת איתם, וזו הסיבה שהתירוצים הופכים להיות הדרך שלהם לשרוד.

כמעט בלי לשים לב, הם הופכים לשקרנים מיומנים ולדחיינים אדונים שדוחים את מה שהם היו צריכים לעשות כבר. ביקום הקטן שלהם, יש הצדקה לכל דבר. לפיכך, כשאחרים לא מבינים אותם, הם לא מהססים לפנות לכעס ולומר דברים כמו "אתה לא בוטח בי" או "אתה אף פעם לא מאמין לי".

ההרגל להמציא תירוצים מתחיל בילדות
ההרגל להמציא תירוצים מתחיל בילדות.

כעת, עליך להבין את אחד המאפיינים של אלה המומחים באומנות התירוצים: הם לא אנשים מאושרים. למעשה, הם רחוקים מלהרגיש טוב עם עצמם. כל מי שמשתמש בתירוצים עושה זאת משום שהוא מרגיש מאוים כשמישהו מטיל ספק ביכולתו וכאשר הטעויות, חוסר האכפתיות וההתנהגויות שלו מתגלות. תירוצים הם מנגנון הגנה שמכסה את החולשות וחוסר העקביות שלהם.

תירוצים מגבילים אותך

תירוצים מעמידים את המוח במצב של פחד. לפיכך, מי שמשתמש בהם כמעט בכל נסיבות מגביל את הצמיחה שלהם. כמו כן, הם מגבילים את השליטה שיש להם על חייהם ועל הפוטנציאל האנושי שלהם. הסיבה לכך היא שההרגל להמציא תירוצים הוא כמו וירוס שגורם לאדם לחלות ופוגע בגדילתו. לפיכך, הם לא יכולים להתקדם.

"לא הצלחתי לסיים את הדיווח כי המחשב שלי נגוע בווירוס", "לא הלכתי לראיון העבודה כי הרכבת לא הגיעה מעולם", או "אני יודע שאמרתי לך שנצא לטיול אבל אני צריך לעזור להורים שלי". מאחורי התירוצים האלה ואחרים שקריים לא פחות, אין יותר מחוסר כנות. זה הפחד מלהתמודד עם מציאויות מסוימות שהם צריכים להתמודד איתם למען רווחתם, כבודם ואושרם.

הסיבות שעומדות מאחורי תירוצים

אנשים מתרצים כי זו הדרך הקלה ביותר לצאת ממצב פשרני. תמיד עדיף להאשים תקלה ברכב או מחלה פתאומית כשהם שוכחים פגישה חשובה.

עם זאת, הממדים המתחקים באופן ספציפי אחר התנהגות זו הם:

  • עדיף לדחות מאשר להתעמת (דחיינות היא מנגנון הגנה). אם משהו דורש הרבה מאדם ואם זה הולך לבדוק אותו איכשהו, עדיף להתמודד איתו מחר. לפני שמתעסקים עם כל דבר שגורם להם להרגיש חוסר ביטחון, עדיף לדחות את זה כמה שאפשר.
  • בטיחות ונוחות לפני כל דבר אחר (גורם הפחד). אדם שרגיל להמציא תירוצים לא רק חי אלא גם שינה באזור הנוחות הזה. כל מה שמעבר לו הוא משני, וגם מאיים.

איך לעזור לאנשים לשבור את ההרגל הרע הזה

כפי שראית, שורש הבעיה הוא בדרך כלל פחד או חוסר ביטחון. אדם משתמש בהם כדי להגן על האגו שלו או על מיקומו הנוח במקום להישאר באזור הנוחות שלו. לפעמים, תירוץ הוא לא יותר משקר. זו רק אסטרטגיה שבה הם משתמשים כדי להסתיר מציאויות מסוימות.

כן, כולם משקרים, אבל אתה חייב לזכור מפתחות מסוימים. הרהור בדברים הבאים יכול להיות מועיל.

איך להתמודד עם תירוצים

  • חשוב לא להתעלם מהבעיה כשאתה מזהה שמישהו מתרץ. עדיף להתעמת איתם ולדחוף אותם להיות כנים, במיוחד עם עצמם.
  • עליך לומר להם בכבוד שתירוץ הוא שקר שהם מספרים לעצמם. "לא הגעתי לראיון כי פספסתי את הרכבת התחתית" היא דוגמה.
  • אם תירוצים הם מצילי החיים שלך, קפוץ ולמד לשחות. אנשים רבים נוקטים בהצדקות הכי דמיוניות לא להתמודד עם מה שהם מפחדים ממנו וממשיכים לדחות את זה. לפיכך, אם אתה רוצה שיכבדו אותך ובעיקר להרגיש טוב עם עצמך, עליך להניח בצד תירוצים ופשוט לפעול, להתעמת, לפתור ולשנות.

לסיכום, כולם מתרוצים בשלב מסוים. לכן, עליך לזכור להיות סבלני עם אלה שמשתמשים בהם יתר על המידה אך מנסים למגר את ההרגל הרע הזה.