כיצד מתפתחת אישיותו של התוקפן?

כרוכה בידע כיצד מתפתחת אישיותו של התוקף
לפיכך, הבנה כיצד מתבטאת אלימות בזוגיות, ובתחומים אחרים, כרוכה בידע כיצד מתפתחת אישיותו של התוקף.

תוקפנות גורמת לפציעות ולמוות רבים, וזו הסיבה שחשוב להמשיך ולחקור כיצד מתפתחת תוקפנות. לפיכך, הבנה כיצד מתבטאת אלימות בזוגיות, ובתחומים אחרים, כרוכה בידע כיצד מתפתחת אישיותו של התוקף. עלינו להבין גם כיצד הם חווים את מערכות היחסים שלהם.

נתוני מחקר מראים שלהיות קורבן או עד לאלימות לא אומר בהכרח שתהיה אלים בעתיד. עם זאת, מחקרים גם אומרים לנו שלתוקפנים רבים יש היסטוריה של אלימות במשפחה (54%).

אישיותו של התוקפן מתפתחת בילדות ובגיל ההתבגרות

התקשרות היא הדרך בה אנו מתחברים לעולם, במיוחד לדמויות רגשיות. מגיל צעיר, מערכת ההתקשרות שלנו מופעלת מול כל איום. אז כשאנחנו מתמודדים עם פחד, אנחנו מחפשים את תחושת הביטחון שמציעות הדמויות הרגשיות שלנו, ההורים שלנו למשל.

מצד שני, אנרגיה זו יכולה לפעמים להפוך לתוקפנות. במקרה זה, מטרת האלימות היא למשוך את תשומת הלב של הדמות הרגשית כדי שתוכל לעזור.

נראה שלתוקפנים גבוליים ואנטי-חברתיים במיוחד יש התקשרות לא בטוחה המאפיינת את הדרך שלהם להיקשר עם דמויות רגשיות. כאשר סוג זה של התקשרות לא בטוחה משולבת עם חשיפה לאלימות, השפלה וניתוק, היא עלולה להוביל להפרעת אישיות ולהתנהגות אלימה.

אנחנו מחפשים את תחושת הביטחון שמציעות הדמויות הרגשיות שלנו
אז כשאנחנו מתמודדים עם פחד, אנחנו מחפשים את תחושת הביטחון שמציעות הדמויות הרגשיות שלנו, ההורים שלנו למשל.

לפי Dutton (2003), גורמים אלו מעורבבים יחדיו מביאים ל"זהות מפוזרת". במקרים אלו, אלימות וריחוק רגשי מזינים מעגל קסמים שהורס מערכות יחסים.

איזה סוג רקע יש לתוקפים?

כפי שאנו יודעים, ההתנסויות שלנו עם הדמויות הרגשיות שלנו עוזרות לקבוע את האישיות שלנו. לפי Dutton (2003), ישנם תקדימים רבים לגבי חוויות משפחתיות של תוקפים והאפיזודות הפסיכולוגיות והפיזיות המייצרות אותן:

 • דחייה והשפלה: הערכה עצמית נמוכה, כעס, האשמת גורמים חיצוניים, חוסר ויסות רגשי, ונטייה לעיתים קרובות להיות אלים ולהתעלל באחרים רגשית, בין היתר.
 • התקשרות לא בטוחה: יש להם הרבה קנאה וזעם ורוצים שליטה.
 • קורבן ו/או עד להתעללות פיזית: יש להם זיכרונות של דפוסי אלימות, אין להם אסטרטגיות חיוביות לפתרון בעיות, יש להם אמפתיה נמוכה לקורבנות אלימות, והם נוטים להתעלל, בין היתר.
 • דחייה, השפלה והתקשרות חסרת ביטחון: אלימות היא מרכזית במערכות היחסים האינטימיות שלהם.
 • דחייה, השפלה, התקשרות חסרת ביטחון וקורבן ו/או עד להתעללות פיזית: שלמות האגו שלהם תלויה במערכת היחסים ולכן הם שולטים, מתעללים ורודף.

לפיכך, החשש של התוקף מפני נטישה מעורר את הצורך שלהם לשלוט בקורבן ולפגוע בו.

תפקידם של ערכים בכל הנוגע לאלימות

צעיר עם התקשרות לא בטוחה מפתח מערכת ערכים המצדיקה את איך שהוא רואה את העולם. לכן, זה גם מצדיק את היחסים שיש להם עם בני הזוג שלהם. ערכים אלו מועברים דרך משפחתם, קבוצות השווים, בית הספר, הסרטים וכו'. הערכים העיקריים הקשורים לאלימות במשפחה כוללים:

 • עליונות גברית: מיתוס סופרמן, הגבר כספק, סובלנות להפקרות גברית, שליטה במערכות יחסים, הזכות לדרוש שירותי בית מבן זוגם, בין היתר.
 • דרך להבין אלימות: מצב רוח רע גורם לאלימות, גברים מקנאים מטבעם, לשבור דברים זה לא תוקפנות, ולפעמים אין חלופות אחרות, בין היתר.
 • איך הן רואות נשים: נשים הן מניפולטיביות ורואות בגברים מקורות כסף, פמיניסטיות שונאות גברים, ונשים אוהבות להיות נשלטות או אלימות כמו גברים, בין היתר.

מדוע תוקפים נוקטים באלימות במשפחה

לפי הולמה וחב'. (2006), התוקפים מצדיקים את האלימות שלהם בשש דרכים:

 • הם מאמינים שאלימות היא טבעית.
 • אלימות קשורה לחוסר יכולתו של התוקפן לנהל כמה מצבים קשים.
 • התוקפים מאמינים שהם נדחקו לפינה.
 • בן זוגם הרגיז אותם.
 • הם איבדו שליטה זמנית.
 • משתמשים בעבר הטראומטי או במתח שלהם כדי להצדיק את עצמם.

חשוב לזכור שלא מדובר בניצחון בקרב מול התוקפן. זה עניין של לעשות מה שטוב לך. כל אלימות היא שלילית.

כאשר קורבן שסובל מאלימות מבקש עזרה, אנשי המקצוע מבקשים להגביר את ההערכה העצמית ואת הביטחון העצמי שלהם כדי שיוכלו להרגיש שוב שליטה בחייהם.