חשיבה דיכוטומית והאישיות האוטוריטרית

שחייו נשלטים על ידי חשיבה דיכוטומית ונוקשות
סוג זה של נימוקים מגדיר בצורה מושלמת אדם סמכותי, שחייו נשלטים על ידי חשיבה דיכוטומית ונוקשות.
או שתעשה מה שאני אומר או שאתה נגדי. מה שאני אומר וחושב זו האמת היחידה שיש, השאר לא נכון או שטויות. סוג זה של נימוקים מגדיר בצורה מושלמת אדם סמכותי, שחייו נשלטים על ידי חשיבה דיכוטומית ונוקשות.

חשיבה דיכוטומית מגדירה אנשים שבונים את המציאות שלהם על סמך קטגוריות נוקשות מאוד. מבחינתם הכל שחור או לבן, טוב או רע. או שאתה בצד שלהם או שאתה נגדם. הנטייה הזו להעריך דברים באמצעות פרספקטיבות קיצוניות או מקוטבות כל כך מגדירה לעתים קרובות אדם סמכותי ברור שיהיה קשה מאוד לחיות איתו.

מונחים מוחלטים אינם נפוצים כמו שאתה חושב ביקום החברתי שלנו. זה הדבר הראשון שאנחנו צריכים להבין.

הניסיון תמיד בסופו של דבר מראה לנו, למשל, שאושר מוחלט לעולם אינו אפשרי. בני אדם לעולם אינם טובים לחלוטין, ולעולם אינם רעים לחלוטין. המציאות האנושית היא מציאות מורכבת ומשתנה, מלאה בניואנסים. אם אתה יכול לקבל את השונות הזו, אתה בדרך הנכונה לרווחה ואינטליגנציה.

עם זאת, יש אנשים שמתעקשים שכל מה שמסביבם צריך להתאים לדפוס נוקשה ויציב. הם אוהבים דברים פשוטים ככל האפשר כדי לשמור על הכל בשליטה.

יתרה מכך, כפי שאומר בלעג פתגם סרבי ישן, יש שני סוגים של אנשים בעולם הזה, אלה שמאמינים שיש שני סוגים של אנשים ואלה שלא. מעבר לאירוניה (והחוכמה) של הרעיון הזה, יש בזה צד רציני למדי.

גישה דיכוטומית זו היא מקורם של דעות קדומות והטיות רבות ושונות שבונות את הסטריאוטיפים המזיקים ביותר. הפסיכולוגים תיאודור אדורנו ומקס הורקהיימר סיפרו לנו על כך בזמנם.

עם זאת, כדאי להרהר בעובדה הבאה: חשיבה דיכוטומית נלחמת על ידי עידוד חשיבה ביקורתית וגמישה. למרבה הצער, זה לא תמיד מיושם בבתי ספר או נלמד בבית.

"מי שחושב מעט, שוגה הרבה."

-לאונרדו דה וינצ'י-

חשיבה דיכוטומית והמוח הפרימיטיבי

חשיבה דיכוטומית, או שחור ולבן, היא מזיקה וצריכה להיות מיושנת. זה שריד של עבר שבו שפעו דיכוטומיות כוזבות ומוטיות בבירור (חלק מהגזעים עדיפים על אחרים, מגדר אחד חזק מהאחר וכו'). עם זאת, תחום הפסיכולוגיה החברתית מציין בפנינו שסוג זה של גישה קוגניטיבית נפוץ הרבה יותר ממה שהיינו חושבים.

חשיבה דיכוטומית נלחמת על ידי עידוד חשיבה ביקורתית וגמישה
עם זאת, כדאי להרהר בעובדה הבאה: חשיבה דיכוטומית נלחמת על ידי עידוד חשיבה ביקורתית וגמישה.

זה עשוי להפתיע חלק, אבל, במובן מסוים, חשיבה במונחים מוחלטים היא הרבה יותר קלה. למה? כי זה לא דורש מאמץ, ובגלל זה, אנשים רבים מיישמים את צורת החשיבה הזו אפילו מבלי להבין זאת.

הם עושים זאת כשהם רואים דברים במונחים של טוב או רע, נכון או לא נכון, מבלי להעריך את הניואנסים שביניהם. עם זאת, אם הם יחשבו קצת יותר, והשתמשו במנה טובה של אמפתיה, אז הם היו רואים מציאות רחבה ועשירה יותר.

נציין שפסיכולוגים כמו אהרון ט' בק הגדירו סוג זה של חשיבה כ"חשיבה פרימיטיבית ולא בוגרת" עוד בשנות ה-60. לפיכך, לפי אבי הטיפול הקוגניטיבי, מי שחושב במונחים מוחלטים, ומיישם סוג זה של הטיה, עושה שימוש בסוגים מאוד נוקשים של תהליכים נפשיים. הם הבאים:

  • הם מתקבעים על ידי היבטים גלובליים של המציאות.
  • הם אינם מסוגלים לנתח ולהמשיג מידע מסוים בקנה מידה, דרגות או ממדים.
  • גם החשיבה שלהם היא בלתי משתנה ובלתי הפיכה.

חשיבה דיכוטומית וסמכותיות

אהרון טי בק גם הראה שסוג זה של מיקוד נפשי אינו מעיד, כשלעצמו, על הפרעה נפשית כלשהי. עם זאת, חשיבה דיכוטומית משולבת לפעמים עם תסמינים אחרים כדי ליצור מצבים קליניים כגון הפרעת אישיות גבולית.

מצד שני, היכן שהפרעה נפשית קיימת לעיתים קרובות הוא בהתנהגות סמכותית. כיום, יש לנו אפילו סולם למדידת חשיבה דיכוטומית. באמצעות מחקרים, כמו זה שערך דר. Atkushi oshio מאוניברסיטת טוקיו, אנו מגלים את הקשר האינטימי בין סמכותיות ו"חשיבה שחור ולבן".

  • על פי מחקר זה, חשיבה דיכוטומית נפוצה אצל אנשים נרקיסיסטים עם הערכה עצמית נמוכה (אנשים שמפגינים גם דפוסי התנהגות אוטוריטריים).
  • הם אנשים שלא סובלים אי בהירות, שצריכים שהכל יהיה תחת שליטה, ונוטים להפחית מערכו של כל מי שחושב הפוך מהם.
  • גורם נוסף המופיע בדרך כלל בסוג זה של אישיות הוא פרפקציוניזם.

הצורך לאמן את הגמישות הקוגניטיבית שלנו

כדי להפוך את החשיבה הדיכוטומית, עלינו לקדם גמישות קוגניטיבית מגיל צעיר מאוד. פונקציה ניהולית זו תאפשר לנו, בין היתר, יכולות גדולות יותר של פתרון בעיות. אחרי הכל, משהו שהאישיות הנוקשה והסמכותנית לא מקבלת הוא סתירה. עם זאת, אם יש דבר אחד ששופע במציאות היומיומית שלנו, זה המורכבות והשונות.

לכן, היכולת לקבל את שפע הגירויים והמידע הזה מנקודת מבט פתוחה, מכבדת וגמישה יותר תעשיר אותנו הרבה יותר כבני אדם. התחשבות בנקודות מבט אחרות היא שם נרדף לאמפתיה ואינטליגנציה.

בנוסף, חשיבה גמישה, בניגוד לחשיבה דיכוטומית ונוקשה, מעצבת אורח חיים שיכול להסתגל הרבה יותר טוב למורכבות חיי האדם.

אם תוציאו את הרעיונות האלה לפועל, אז תרגישו פחות מתוסכלים ותהיו יותר יצירתיים וסובלניים. אתה תהיה מוכן לנתח, להעריך ולהתחבר הרבה יותר טוב עם כל מה שסביבך.

למה שלא תנסה ליישם גישה זו בחיי היומיום שלך ולהילחם באותם רעיונות אוטוריטריים שנחושים ליצור עולם שיתאים להם?