הניסוי של הרווארד שהוביל לביטול ההפצצה

הניסוי של הרווארד והבלתי מפציץ
הניסוי של הרווארד והבלתי מפציץ.
טד קצ'ינסקי, הידוע יותר בתור ה-Unabomber, היה פעם חלק מניסוי הרווארד על בקרה פסיכולוגית שסובסד על ידי ה-CIA וידוע בתורו כ-MK Ultra. יש אומרים שיש לו את אחד המוחות המבריקים ביותר. עם זאת, הוא שלח 16 פצצות תוצרת בית כדי למחות נגד הקידמה הטכנולוגית בין 1976 ל-1995.

למרות שהוא השתתף בניסוי של הרווארד והוא חכם ביותר, טד קצ'ינסקי מרצה כעת בכלא מאובטח מרבי בקולורדו. הוא נמצא שם מאז 1996. משם הוא מבצע עבודת אפיסטולרית אינטנסיבית שבעזרתה הוא מפיץ את הרעיונות במניפסט שלו "החברה התעשייתית ועתידה". הניו יורק טיימס פרסם אותו שנה לפני לכידתו. זה היה ניסיון נואש של ה-FBI לגרום למישהו לזהות אותו. הם רצו שמישהו יכיר ברעיונות המוזרים והקיצוניים שלו על החברה המערבית.

האסטרטגיה הייתה הצלחה. קצ'ינסקי נשפט לבסוף והורשע לאחר למעלה מ-20 שנות חקירות ושלושה הרוגים ו-11 פצועים. הנחישות שלו לא מדשדשת והוא ממשיך להעביר לעולם את האידיאולוגיה המתוחכמת שלו. ראוי להזכיר שאוניברסיטת מישיגן שומרת ומנתחת את כל מכתביו, יחד עם המניפסט הידוע שלו. הוא תורגם למספר שפות. כמו כן, זה ממשיך להיות די מרתק עבור הקהילה הפסיכולוגית, הכלכלית והסוציולוגית.

היבט לא ידוע בעבר של קצ'ינסקי התגלה בשנת 2003. ההיסטוריון אלסטון צ'ייס פרסם תחקיר חושפני שמסביר כיצד טד השתתף בניסוי של הרווארד, MK Ultra, במשך כמעט שלוש שנים.

"יש סיבה טובה להאמין שהאדם הפרימיטיבי סבל מפחות מתח ותסכול והיה מרוצה יותר מאורח חייו מאשר האדם המודרני".

-טד קצ'ינסקי-

הניסוי של הרווארד והבלתי מפציץ

לקח ל-FBI יותר מ-20 שנה לאתר את טד, האיש שהטמין בסבלנות 16 פצצות לאורך התקופה ההיא במקומות אסטרטגיים. השם "Unabomber" נבע מהמתודולוגיה שלו וממטרותיו המדויקות: "מפציץ אוניברסיטה וחברת תעופה".

לפי הסיפור, החקירה הזו הייתה אחת היקרות באירופה. עם זאת, רק עם הגעתו של הסוכן הפושעים ג'יימס ר. פיצג'רלד, קצ'ינסקי הרגיש שהאויב שלו מתקרב עד שתפס אותו לבסוף. עם זאת, הציבור הרחב הופתע לגלות מי הוא האדם מאחורי כל המעשים הללו. איש לא הבין מדוע פרופסור למתמטיקה מוכר היטב בהרווארד יכול לעבור מהבחנה אקדמית לפשע.

ניסוי זה של הרווארד נמשך כמעט שלוש שנים וקצ'ינסקי היה אחד מאותם נושאי ניסוי
ניסוי זה של הרווארד נמשך כמעט שלוש שנים וקצ'ינסקי היה אחד מאותם נושאי ניסוי.

סכיזופרניה, פרנויה והפרעת אישיות אנטי-חברתית היו חלק מהאבחנות שניסו להסביר את התנהגותו. רעיונות אלה ביקשו להרגיע את האוכלוסייה ולהציע סיבה למשהו שהדהים את הציבור הרחב. עם זאת, דיווחים שונים יצאו בשנת 2003. אלה שוב זעזעו את כל מי שעדיין התעניין בפרשת Unabomber.

תיאודור קצ'ינסקי הגיע לאוניברסיטת הרווארד כשהיה בן קצת יותר מ-15. הוא היה ילד אינטליגנטי למדי. עם זאת, הוא גם היה פגיע רגשית ועדיין צעיר מכדי להתמודד עם מה שעומד לקרות לו. ה-CIA ביצע את תוכנית בקרת המוח שלו באוניברסיטה זו, תוך שימוש בטכניקות המגוונות ביותר למטרה זו. לפיכך, הוא סבל מתן חומרים, היפנוזה, מכות חשמל וטכניקות פסיכולוגיות מתוחכמות.

ניסוי זה של הרווארד נמשך כמעט שלוש שנים וקצ'ינסקי היה אחד מאותם נושאי ניסוי. הם עשו בו מניפולציות בקלות, לאור נעוריו ואי-קיו הגבוה שלו.

כיצד הניסוי השפיע על התנהגותו הפלילית לאחר מכן

בתגובה לשאלה האם ניסוי הרווארד החדיר בו את הזרע האנטי-חברתי והתגובתי שהוביל לייצור של מספר פצצות ולתקיפה שלאחר מכן על הקידמה והטכנולוגיה, עלינו לומר שלא מדובר בסיבה ותוצאה ספציפית. הסיבה לכך היא שגורמים רבים הביאו אותו להתנהגות זו.

קצ'ינסקי היה ילד מיוחס שמעולם לא השתלב בקבוצה. הוא תמיד היה התלמיד הצעיר ביותר בכל כיתה, הילד שנרשם לקולג' כנער. למעשה, הוא נאלץ להתמודד עם התעללות, בוז, לעג, ולהיות חלק מתוכנית ממשלתית שלא הביאה שום תועלת אקדמית ועשתה לו טראומה במקום זאת.

התיאוריה של טד לפיה הטכנולוגיה, רחוקה מלהיות מנחה, הייתה התקפה על האנושות עצמה, נבעה מהניסוי של הרווארד ומההתנסויות הבאות. לדבריו, אנשים הם עבדים של כל ההתקדמות הטכנולוגית הללו, ישויות בחברה צרכנית שבה אנשים איבדו את היכולת לבחור.

לאחר שעזב את האוניברסיטה בה עבד כפרופסור, קצ'ינסקי בנה בקתה ביער מחוץ ללינקולן ופרש כנזיר. שם הוא ביצע את האידיאולוגיות שלו, ניסח את המניפסט שלו במכונת כתיבה ישנה והכין פצצות מתוחכמות.

האיש הזה ממשיך להוות השראה לספרים ולסדרות טלוויזיה. למרות שהוא בן 75, אנשים אומרים שהמוח שלו פעיל יותר מאי פעם ושהוא עדיין נחוש לשים קץ לחברה הטכנו-תעשייתית.