סוסי אלוהים: רומן על שורשי הטרור

הפתרון ארוך הטווח לטרור הוא לא לחזק את הביטחון באזורים מסוימים ולהתעלם משורש הבעיה
הפתרון ארוך הטווח לטרור הוא לא לחזק את הביטחון באזורים מסוימים ולהתעלם משורש הבעיה.

בעינינו ובלבבותינו כולנו רואים וחשים את הייסורים שספגו מתקפת הטרור האחרונה בברצלונה. רובנו לא יכולים להבין טרור. איך אנשים יכולים לבצע זוועות כאלה נגד בני אדם אחרים?

ואז מגיעה השנאה, הטינה, הצמא לנקמה. אנחנו שופטים את המחבלים, רוצים שהם ישרפו בגיהנום. אנו רואים בהם לא רק פסיכופתים, אלא רוצחים מרצון מלאי רשעות כלפי המערב.

אבל המציאות לא ממש כזו. אף אחד לא נולד שרוצה להשמיד אוכלוסיות שלמות. אף אחד לא מרגיש שנאה רק בשביל זה. בני אדם טובים מטבעם, או לפחות יש לנו את האפשרות להיות. כשאנשים נולדים, הם רק ילדים שרוצים לשחק ולהיות מאושרים. אבל במהלך השנים, כתוצאה מהעולם שיצרנו, הם לומדים בטעות דרכים שונות של חשיבה והתנהגות. זה כאשר הם הופכים למפלצות. אבל הם באמת לא יותר מסתם עוד קורבן.

אם לא נבין מאיפה מגיע הטרור, לא נוכל למגר אותו. זה לא שלטרוריסטים מגיע הבנה שלנו, אבל אנחנו חייבים לפתח אותה אם אנחנו רוצים למצוא פתרון.

סוסים של אלוהים

סוסי אלוהים הוא מאת הסופר המרוקאי מאהי בינבין. השם מתייחס לאלה שמקריבים את עצמם למען אללה. הם מאמינים שכאשר הם ימותו, אם הם נאמנים, הם יגיעו לגן עדן. הם יהיו מוקפים באוריס יפהפיים, דוהרים כמו סוסים.

הרומן של Binebine מבוסס על אירועים אמיתיים מצמררים. הוא מתאר את המציאות הקשה של ילדים שחיים בשכונת עוני בשם סידי מומן במרוקו. הם נולדו למשפחות מפורקות, ומודעים שלעולם לא יהיה להם את העתיד שהם באמת רוצים. הדבר היחיד שהם יכולים לקוות לו, בדיוק כמו הסבים והאבות שלהם, הוא אומללות וחרפה.

הם חולמים להיות שחקני כדורגל כוכבים ומתאמנים מדי יום בשכונה שלהם כדי להפוך את החלום הזה למציאות. רבים מהם מיומנים בכדורגל, כמו גם בדברים רבים אחרים. אבל הם לעולם לא ישיגו את חלומותיהם. הם יודעים שזה לעולם לא יקרה להם, כי קודם כל צריך לתת להם את ההזדמנות.

ילד צריך תקווה

מה לדעתך קורה להערכה העצמית של ילד בלי שום תקווה? זה נהרס. זה לוקח מהם כל סיבה לקום בבוקר. הם יודעים שהכי הרבה שהם יכולים לקוות לעשות זה למכור תפוזים ברחוב ולהתפלל שיהיה מספיק אוכל לאכול.

כשהדמויות הראשיות נמצאות בתחתית, הן מתחילות לראות תקווה לעתיד שלהן. סוף סוף, מישהו נתן לחייו משמעות. אימאם ג'יהאד רדיקלי, ידידותי וחם, נותן להם הזדמנות לצאת מהעוני, או לפחות מראה להם שההזדמנות בהישג ידם. הוא מבטיח תקווה לכל מה שהם חלמו עליו באמצעות מילים יפות שיעלו את ההערכה העצמית של כל אחד. הוא גם מבטיח את גן העדן עצמו, עם כל מה שמתלווה אליו. הוא משכנע אותם שהם יכולים להועיל ולעשות משהו חשוב, שהמטרות מצדיקות את האמצעים.

וכאן נכנס הפרדוקס – כדי שלחייהם תהיה משמעות כלשהי, הם חייבים להסתיים.

אם לא נבין מאיפה מגיע הטרור, לא נוכל למגר אותו
אם לא נבין מאיפה מגיע הטרור, לא נוכל למגר אותו.

האם הם נופלים בהבטחותיו הריקות בגלל שהן לא אינטליגנטיות? בכלל לא. הם היו מגיעים רחוק אם היו מקבלים השכלה. אבל הבעיה היא שהם לא, ובמשך כל חייהם, הצרכים שלהם לא היו חשובים לאנשי השלטון.

כשבן אדם מרגיש כל כך נואש, הוא ייצמד לכל דבר, גם אם הבריחה שמציעים לו תהיה אותה תוצאה סופית. האימאם מפתה את הילדים לקחת את חייהם ולנטוע את זרע האימה.

מהי הדרך הטובה ביותר להילחם בטרור?

ברור שהפתרון למעשי טרור ברבריים, המתרחשים הן במזרח והן במערב, הוא לקדם את שילובם של הילדים הללו בקהילות תומכות; להשקיע זמן, מאמץ וכסף בחינוך שלהם, כדי שלא ירגישו ייאוש כזה ויהפכו לטרף קל לאנשים כמו האימאם בסיפור.

הפתרון ארוך הטווח לטרור הוא לא לתגבר את הביטחון באזורים מסוימים ולהתעלם משורש הבעיה. ככל שננסה להגביר את האבטחה, כך יהיו יותר בעיות. זה רק מקל על רדיקלים לשכנע ילדים שהם במלחמה, שאין להם מנוס מלבד להילחם, שהמעשה היחיד של אומץ שהם יכולים להשיג הוא לשים קץ לחייהם כדי שיוכלו לכבות את אויביהם.

עלינו לטפל בשורש הסיבה: חוסר ההזדמנויות העומדות בפניהם. בדרך זו, יהיה הרבה יותר קשה לסוג כזה של גיוס קיצוני להתרחש. בואו נספק ונאפשר חינוך, בואו נפתח חלון הזדמנויות במקום לסגור את התריסים ולחסום את מעט האור שיכול להיכנס פנימה. זה ייתן להם את הכוח להגיד לא.

אם הם מרגישים מרוצים ומאושרים מחייהם, הם לא יצטרכו לחכות שמישהו יעניק להם ביטחון וביטחון.

בקנה מידה קטן יותר, כמה פעמים היית כל כך מדוכדך עד שנסחפת לרגשות שלך וקיבלת את ההחלטה הגרועה ביותר שיכולת לקבל? אם כולנו היינו יכולים לשים את עצמנו בנעלי הילדים שאנו שופטים בצדק רב, היינו קרובים יותר למציאת הפתרון.

הערת העורך: זכור, מחקרים פסיכולוגיים רבים הוכיחו כי לנסיבותיו של האדם יש כוח עצום על מעשיו. שסטודנטים חפים מפשע יכולים להפוך לרודנים, כמו בניסוי הכלא הידוע לשמצה של סטנלי מילגרם של סטנפורד.

מטרת מאמר זה היא להתחיל להרהר במסרים של "עין תחת עין" שמסתובבים ברחבי האינטרנט לאחרונה. הם מובנים לאחר ההשפעה הרגשית הראשונית של האירוע, אך לא מספקים פתרון אפשרי שישים קץ מוחלט להתקפות הללו.