בעיות דימוי גוף אצל צעירים

בעיות דימוי גוף נובעות מהדיסוננס בין תפיסת הגוף שלנו לבין תקני היופי של החברה המודרנית
בעיות דימוי גוף נובעות מהדיסוננס בין תפיסת הגוף שלנו לבין תקני היופי של החברה המודרנית.
בעיות דימוי גוף נובעות מהדיסוננס בין תפיסת הגוף שלנו לבין תקני היופי של החברה המודרנית. במאמר זה ננתח את הגורמים וההשלכות לכך בקרב צעירים ובני נוער.

כאשר אנו מדברים על דימוי גוף, אנו מתייחסים לייצוג הנפשי והסובייקטיבי של המראה שלנו. לפעמים התפיסה הזו קרובה למציאות, אבל יש פעמים שהיא לא יכולה להיות רחוקה יותר מהאמת. לפיכך, בעיות בדימוי הגוף נובעות מגישות, רגשות והתנהגויות כלפי הגוף שלך.

רוב האנשים מראים לפחות חוסר שביעות רצון מהיבט של הגוף שלהם. זה נורמלי כל עוד הפרט לא מרגיש צורך לנקוט בפעולות נואשות כדי לשנות אותן. למשל, לעבור ניתוח לעיצוב או שינוי של חלק הגוף המדובר.

המונח המשמש לתיאור מצב זה ידוע כבעיות דימוי גוף או חוסר שביעות רצון בגוף. כאשר חוסר שביעות הרצון הזה מהגוף שלך מוביל אותך לאמץ התנהגויות מזיקות כדי לשנות אותו ללא קשר לסיכונים הפיזיים והנפשיים, אין ספק שיש לך בעיות בדימוי הגוף.

מקורות וסיבות

יש שכיחות גבוהה מאוד של בעיות דימוי גוף בחברה המערבית. זו הסיבה שמומחים וחוקרים רבים ערכו מחקרים במהלך עשרים השנים האחרונות כדי לקבוע סופית את הסיבות לה. הם חקרו בעיקר שתי קבוצות משתנים שונות:

  • גורמים חברתיים. תקשורת, תרבות, חברים ומשפחה.
  • גורמים פסיכולוגיים. רגשות שליליים המושפעים מגורמים חברתיים. אמונות לא רציונליות שנוצרות על ידי השפעת הוריו ותרבותו של הפרט.

ברור שלגורמים פסיכולוגיים יש כל קשר לגורמים חברתיים. אפשר לומר שהם קשורים מאוד.

חוסר שביעות רצון מהגוף אצל נוער ובני נוער

כפי שהזכרנו לעיל, היבטים תפיסתיים, רגשיים והתנהגותיים משפיעים על דימוי הגוף שלנו. אנו חיים בחברה שנותנת חשיבות מופרזת לאופן בו אנו נראים. למעשה, התרבות המערבית מעריכה רזון אצל נשים ושריריות אצל גברים יותר ממה שצריך.

במובן הזה, התקשורת מפציץ אותנו כל הזמן ברעיון היופי שלה. למען האמת, התעשיות המוקדשות לסגידה ליופי ול"גופים אידיאלים" הגדילו את רווחיהן בשנים האחרונות.

בעיות בדימוי הגוף נובעות מגישות
לפיכך, בעיות בדימוי הגוף נובעות מגישות, רגשות והתנהגויות כלפי הגוף שלך.

"בנות פיתחו הפרעות אכילה כשהתרבות שלנו פיתחה סטנדרט של יופי שהן לא יכלו להשיג בהיותן בריאות. כשרזון לא טבעי הפך לאטרקטיבי, בנות עשו דברים לא טבעיים כדי להיות רזות".

-מרי פיפר-

למרות שבעיה זו משפיעה על כל קבוצות הגיל, מסר זה מזיק ביותר במהלך שנות העשרה של אדם. גיל ההתבגרות הוא תקופה של שינויים. בני נוער שואפים לגלות מי הם באמת, מה שהופך אותם לפגיעים לשינויים. לכן, השפעת המסרים שהם מקבלים מהחברה ומהתקשורת יכולה להשפיע עליהם יותר מכל קבוצת גיל אחרת.

בנוסף לאמור לעיל, מחקרים מסוימים הצביעו על כך שבעיות דימוי גוף מתעוררות לפני גיל ההתבגרות. הגילוי הזה מדאיג למדי, וזו הסיבה שהחברה עצמה צריכה לנקוט באמצעים כדי למנוע את זה לקרות לאנשים צעירים כל כך.

השלכות של דימוי גוף שלילי

חוסר שביעות רצון מהגוף מוביל לפעמים אנשים לאמץ התנהגויות שמזיקות לבריאותם, מתוך כוונה לקבל "גוף אידיאלי". לדוגמה, כשזה מגיע למשקל, אנשים עשויים לעסוק בהתנהגויות כמו הגבלת מזונות מסוימים, צום ופעילות גופנית מוגזמת.

כאשר אנשים מאמצים התנהגויות אלו לפני גיל ההתבגרות, גופם עלול לסבול מעייפות, פציעות בעצמות, בעיות במערכת העיכול או מחסור בתזונה. במקרים חמורים, פעולות אלו עלולות לגרום לעצירת גדילה, התבגרות מאוחרת או הפרעות אכילה. ברוב המקרים, בעיות דימוי גוף קודמות להפרעות מסוג זה.

הפרעות אכילה משפיעות על יותר נשים מאשר גברים. עם זאת, חלה עלייה עצומה בשכיחות ההפרעות הללו בגברים בשנים האחרונות. גברים מראים לעיתים קרובות חוסר שביעות רצון כאשר הם תופסים את גופם כדק מדי או עבה מדי ואינו שרירי. מצד שני, נשים נוטות להיות לא מרוצות ממשקלן.

כדי למנוע את התרחשות כל הבעיות הללו, ישנה גישה שהוכחה כיעילה במוסדות שונים, כמו בתי ספר. הוא מתמקד בעידוד אנשים להיות ביקורתיים כלפי המסרים שהתקשורת שולחת לגבי מראה פיזי. כתוצאה מכך, ילדים, בני נוער ומבוגרים ילמדו לזהות מה בריא ומה לא ולאמץ הרגלים בריאים.

"הבריאות היא עושר אמיתי ולא חתיכות של זהב וכסף."

-מהטמה גנדי-