הלוטוס ופאלמר עיון על ערך הדיבור

המחקר של לופטוס ופאלמר משנת 1974 הדגיש כיצד השפה מעצבת מחשבות וזיכרונות
המחקר של לופטוס ופאלמר משנת 1974 הדגיש כיצד השפה מעצבת מחשבות וזיכרונות.
המחקר של לופטוס ופאלמר משנת 1974 הדגיש כיצד השפה מעצבת מחשבות וזיכרונות. למילים יש השפעה מרשימה על האופן שבו אנשים מעבדים או שואבים עובדות מזיכרונם.

המחקר של לופטוס ופאלמר הוא אחד הניסויים המעניינים ביותר שנערכו אי פעם בפסיכולוגיה. זה נערך בשנת 1974 ונכנס להיסטוריה כ"שחזור של השמדת מכוניות ".

ד"ר אליזבת לופטוס היא דמות לא קטנה, גם באירופה וגם מחוצה לה. היא עבדה באוניברסיטת וושינגטון עד שמרכז חינוכי זה סירב לפרסם את אחת מחקירותיה. זה היה אותו אחד שבזכותו היא נודעה מאוחר יותר: "מי התעלל בג'יין איילה?" בו היא פיתחה את התזה שמצאה לה תמיכה אמפירית בניסוי לופטוס ופאלמר. לאנשים יש את היכולת להמציא זיכרונות ואפילו לעורר אותם.

בדיוק מה שתמכו הנתונים מהניסוי של לופטוס ופאלמר הוא שניתן לשנות בעדינות את תפיסת המציאות והזיכרון של אדם. למעשה, זה מה שהם השיגו במחקר.

"הרשעה קנאית היא תחליף מסוכן לראש פתוח."

-אליזבת לופטוס-

חדר העבודה הלוטוס והפאלמר

המטרה המרכזית של הניסוי של לופטוס ופאלמר הייתה לקבוע את המידה שבה השפיעה השפה על תפיסת המציאות. זה דרש מדגם של 45 מתנדבים סטודנטים. כולם צפו בסרטון קצר שבו מכונית אחת התנגשה באחרת.

לאחר הצפייה, החוקרים חילקו את הקבוצה לחמישה. לאחר מכן, הם בעצם שאלו את אותה שאלה לכולם, אלא שהם השתמשו בפעולה אחרת בכל מקרה. זה מה שכל תת-קבוצה שמעה:

  1. באיזו מהירות נסעו המכוניות כשהן ניפצו זו את זו?
  2. בערך באיזו מהירות נסעו המכוניות כשהן התנגשו זו בזו?
  3. בערך באיזו מהירות נסעו המכוניות כשהן התנגשו זו בזו?
  4. בערך באיזו מהירות נסעו המכוניות כשהן פגעו זו בזו?
  5. בערך באיזו מהירות נסעו המכוניות כשהן יצרו קשר זו עם זו?

התוצאה העלתה שהתשובות השתנו בהתאם לפועל שהבדיל בין השאלות, למרות שכל המתנדבים צפו באותו סרטון. אלה ששמעו פועל חריף נטו לחשוב שהמכוניות נוסעות מהר יותר בעוד שלאלה ששמעו מונח רך יותר הייתה הערכה נמוכה יותר של המהירות.

הזיכרון והפלסטיות שלו

חדר העבודה הלוטוס והפאלמר
חדר העבודה הלוטוס והפאלמר.

מה שהמחקר של לופטוס ופאלמר הוכיח, בשלב הראשון, הוא שהשפה משנה את תפיסת המציאות. כמו כן, השפה מעצבת זיכרונות. כל המתנדבים צפו באותו סרטון במהלך הניסוי ובכל זאת כל אחד מהם זכר אותו בצורה שונה משמעותית.

מאוחר יותר, אליזבת לופטוס המשיכה והוכיחה שאפשר ללכת רחוק יותר על ידי השראת זיכרונות. היא ערכה כמה מחקרים שבהם הוכיחה שהיא, למשל, יכולה לשכנע מישהו שהוא הלך לאיבוד בקניון כשהיו קטנים. או שהם ראו תמרור שמעולם לא היה שם.

ספרו של לופטוס מי התעלל בג'יין איילה? עסקה במקרה של אישה שזכרה התעללות מינית שלא קרתה מעולם. זה הוליד את התיאוריה של אפקט דיסאינפורמציה, תופעה שמתרחשת עם עדי פשע. לעתים קרובות הם נגרמים על ידי חוקר לשנות את הגרסה שלהם לאירועים. לפיכך, הליך גביית עדות עדים השתנה מאז רבות.

ההשלכות המעשיות

בנוסף למה שמשתמע מהתגליות הללו בתחום החקירות השיפוטיות, ברור גם שיש להן השפעה על חיי היומיום. השימוש בסוג מסוים של שפה יכול להטות עובדות, להתאים אותן לאינטרסים או אידיאולוגיות מסוימות.

זה קורה בתקשורת ההמונים מכיוון שהם אולי מדווחים על עובדות אמיתיות, אבל שולטים בפורמט - איך הם מציגים את החדשות. ברור שהם מודעים לכך שלשפה שבה הם משתמשים כדי לתאר אותם יש השפעה משמעותית על כונסי הנכסים והם משתמשים בה כדי להעדיף את האינטרסים שהם משרתים. כפי שאתה יכול לראות, אפשר לעשות מניפולציות על אהדה, איבה, ומידת הרלוונטיות הניתנת לאירוע וכו'.

לפי המחקר של לופטוס ופאלמר, אין אפילו צורך לשים שמות תואר על מידע עובדתי. מספיק להשתמש בעבודה אחת במקום אחר. לסיכום, היו מודעים וקריטיים יותר לאופן שבו אמצעי תקשורת מסוימים מדווחים על "עובדות" מסוימות.