7 הציטוטים הטובים ביותר של קארל פופר

אנו ניתן לך כמה מהציטוטים הטובים ביותר של קארל פופר כדי שתוכל להכיר את מחשבותיו קצת יותר טוב
כאן, אנו ניתן לך כמה מהציטוטים הטובים ביותר של קארל פופר כדי שתוכל להכיר את מחשבותיו קצת יותר טוב.

קארל ריימונד פופר נולד בווינה, אוסטריה, בשנת 1902 ומת בלונדון בשנת 1994. הוא היה עד כמעט לכל המאה ה-20, וגם היה אחד ממבקריה הגדולים. הוא היה פילוסוף במקצועו ומורה במקצועו. הוא היה אחד מהמוחות העכשוויים המבריקים ביותר. הציטוטים שלו הם הוכחה לכך.

פופר כונה אבי הרציונליזם הביקורתי. הוא הקדיש את חייו להטיל ספק בהיגיון המודרני. כמה מבני דורו העניקו לו כינוי אלוף השכל הישר. הוא כיבד את הכינוי הזה.

" בורות אמיתית היא לא היעדר ידע, אלא הסירוב לרכוש אותו ".

-קרל פופר-

הוא התבטא נגד השיטה המדעית, המרקסיזם, השמיות, המטאפיזיקה וכל מה שעיצב את תחום המחשבה במאה העשרים. הוא התעלה באנגליה הרבה יותר מאשר במולדתו, שם זכה לתואר אביר. כאן, אנו ניתן לך כמה מהציטוטים הטובים ביותר של קארל פופר כדי שתוכל להכיר את מחשבותיו קצת יותר טוב.

7 ציטוטים מאת קארל פופר

1. גן עדן וגיהנום

פופר אומר: " אלה שמבטיחים לנו גן עדן עלי אדמות מעולם לא יצרו שום דבר מלבד גיהנום. " זוהי ביקורת נוקבת נגד האידיאליזם, עם להט שלו לשלמות מוחלטת או הגשמה מוחלטת.

בחברה, החיפוש אחר מציאויות מושלמות הוביל לביטויים הרדיקליים ביותר של הפשיזם. בחיי הפרט, הרצון לאידיאל מוביל רק לתסכול. זו הסיבה שאולי פופר צודק כשהוא רומז שגן עדן וגיהנום הם שני צדדים של אותו מטבע.

2. שנה

לפעמים אנחנו חושבים על העולם, המציאות ועל עצמנו כאילו הכל סטטי ובלתי משתנה. אבל אפילו עצמים דוממים תמיד משתנים. זו הסיבה שקרל פופר אמר, "אם אלוהים היה רוצה להכניס הכל ליקום מההתחלה, הוא היה יוצר יקום ללא שינוי, ללא אורגניזמים ואבולוציה, וללא חוויית השינוי של האדם והאדם. אבל נראה שיש לו חשב שיקום חי עם אירועים בלתי צפויים אפילו בעצמו יהיה מעניין יותר מאשר מת."

עם האמירה הזו הוא מזכיר לנו ששום דבר אינו אותו דבר משנייה לשנייה. שהכל כל הזמן משתנה. לכן, המציאות ככזו היא בלתי ניתנת לתפיסה והיינו מסוגלים לתפוס רק רגעים או חלקים ממנה.

3. איך עובד הגיון

עבור הפילוסוף הווינאי הזה, האיכות העיקרית של התבונה היא הפתיחות שלה. בהתבסס על הנחת יסוד זו, הוא אינו מהסס לאשר: "כשאני מדבר על היגיון או רציונליזם, כל מה שאני מתכוון הוא לשכנוע שאנו יכולים ללמוד באמצעות ביקורת על הטעויות והטעויות שלנו, במיוחד באמצעות ביקורת של אחרים, ובסופו של דבר גם דרך העצמי. -ביקורת.".

במשפט זה מדגיש את חוסר הוודאות והניידות הנלוות לתבונה. הוא מדבר נגד רעיונות מוחלטים. במקום זאת, הוא מדבר על חקר וחיפוש אחר סיבה מאחורי המחשבות שלנו.

4. שוויון

הפרדוקס הוא שחופש מלא מסכן את היציבות
הפרדוקס הוא שחופש מלא מסכן את היציבות, בעוד אבטחה קפדנית מפחיתה את החופש.

מול השוויון, נושא שעמד במרכז המחשבה המודרנית מהמאה השמונה עשרה עד המאה העשרים, פופר מציין את הדברים הבאים: "... החופש חשוב יותר משוויון; שהניסיון לממש שוויון מסכן את החירות; וכי אם החירות תאבד, אפילו לא יהיה שוויון בין הבלתי חופשיים".

זהו אחד הציטוטים של קארל פופר בו הוא מדגיש שלחופש יש ערך גבוה יותר. ששוויון קשור לחופש, והחופש תמיד יהיה הגורם המכריע.

5. חופש וביטחון

לחופש וביטחון תמיד יש דחיפה ומשיכה כשאנחנו מדברים על כוח. לעתים קרובות אנו מתווכחים על הדיכוטומיה בין השניים. הפרדוקס הוא שחופש מלא מסכן את היציבות, בעוד אבטחה קפדנית מפחיתה את החופש. דוגמה לאחרון היא כאשר ממשלה מציבה "עוצר" מול סכנה כלשהי.

בהקשר זה, קארל פופר אומר: " עלינו לתכנן לחופש, ולא רק לביטחון, אם מסיבה אחרת שרק חופש יכול להפוך את הביטחון לאבטח יותר." בכך הוא מיישב את הוויכוח לטובת החופש. הוא מאמין שביטחון אמיתי מגיע רק עם חופש אמיתי.

6. עצמאות

הפתיחות של החברה קשורה ישירות למחשבה חופשית ולעצמאות או אוטונומיה מוסרית. אלו הם דבריו של פופר בנקודה זו: " ...החברה הפתוחה היא חברה שבה גברים למדו להיות ביקורתיים במידה מסוימת כלפי טאבו, ולבסס החלטות על סמכות האינטליגנציה של עצמם."

מעניין לציין שפופר אינו דוחה לחלוטין טאבו. לכן הוא אומר שעלינו להיות ביקורתיים "במידה מסוימת". פילוסוף זה היה משוכנע שאין לתבונה לבקר שום דבר מחוץ למדע. מצד שני, הוא מדגיש את הרעיון שאנשים חייבים לציית לאינטליגנציה של עצמם ולא לסמכות חיצונית.

7. מדע

השתקפות נפלאה זו של פופר מציינת מה מייחד את המדע מסוג אחר של ידע: " אבל המדע הוא אחת הפעילויות האנושיות המעטות - אולי היחידה - שבהן שגיאות זוכות לביקורת שיטתית ולעתים קרובות למדי, בזמן, מתוקנות. זו הסיבה שאנחנו יכולים לומר שבמדע, אנחנו לומדים לעתים קרובות מהטעויות שלנו, ומדוע אנחנו יכולים לדבר בצורה ברורה והגיונית על התקדמות שם. "

הגישה מעניינת מאוד, חלק מהדתות והפוליטיקה מציגות את עצמן נטולות טעויות. המדע עדיף עליהם, בדיוק בגלל שהוא קריטי, במידה רבה, עם עצמו.

לקארל פופר הייתה אחת המעלות הגבוהות ביותר של הוגה דעות: הוא היה ישר מבחינה אינטלקטואלית. הוא גילה רצון אמיתי להעלות נימוקים ורעיונות שיתנו לו גישה מדויקת למציאות. השפעתו הייתה יוצאת דופן והותירה חותם מתמשך בהיסטוריה של הפילוסופיה.