פילופוביה: הפחד מאהבה

נראה שפחד זה מאהבה קשור לחוויות ממערכות יחסים קודמות שהותירו חותם של כאב וסבל
נראה שפחד זה מאהבה קשור לחוויות ממערכות יחסים קודמות שהותירו חותם של כאב וסבל.

תתאהב בלי לבקש מעצמך רשות. עזוב את הפחדים שלך! האם אתה יודע על מה אתה מפסיד? האם אתה יודע שאתה נותן לכמה מהחתיכות הקטנות והיפות בחייך לברוח מתוך פחד? הפחד מאהבה יכול להיות די משעבד.

תגיד "די!" ולהתאהב בלי קשר להשלכות. אל תפחד מאהבה. היה אמיץ, קח סיכונים. אתה לא יכול להחזיר את הזמן אחורה ולעשות דברים מחדש. אולי תקבלי הזדמנות שנייה בגוף אחר ובנשמה אחרת, אולי בדרך אחרת, אבל היא לעולם לא תהיה אותו הדבר. תן ללב שלך לפעום בכוח.

תן לאהבה למלא אותך כמו רוח אוקיינוס או שמש זוהרת. לצחוק, לקפוץ, להיות מאושר. תהיה מאושר עם האהבה שדפקה על דלתך ואמרה שלום. אל תסגור את הדלתות ללב ולנשמה. ממה אתה כל כך מפחד? לאבד את זה? בחיים האלה, שום דבר לא בטוח מלבד המוות. קבל שהפסדים פוטנציאליים תמיד יקרו, כולל אובדן האהבה, אבל כל הזמן אתה עדיין בחיים.

הבנת הפחד מאהבה

"מה קורה לי? למה אהבה כל כך מפחידה אותי? זה משהו שאני לא יכול להתחמק ממנו, אבל כשאני שם לב שאני מתחיל להתאהב, אני בורח. אני מסיים את הקשר, ואז אני מרגיש שוב רגוע. אני פשוט בפאניקה, שמתבטאת פיזית כסחרחורת, בחילות ורעידות. ואני לא סובלת את זה".

אולי יש לך פילופוביה, או פחד להתאהב. כשאתם עומדים להיכנס למערכת יחסים, אתם נכנסים לפאניקה ומסיימים אותו ברוב המקרים. לפעמים אתה מבין מה קורה, ופעמים אחרות אתה מתרץ או מוצא אלף ואחת סיבות להצדיק את ההחלטה שלך.

הם מרגישים פחד חסר אונים שמחזיק אותם
כשפילופובים עומדים להתאהב, הם מרגישים פחד חסר אונים שמחזיק אותם.

כשפילופובים עומדים להתאהב, הם מרגישים פחד חסר אונים שמחזיק אותם. אחרי הכל, מי אוהב שהלב שלו פועם מהר מדי? מי אוהב את זה כשהם מזיעים, מרגישים סחרחורת, או בקיצור, מרגישים פגיעים? עבורם, התגובה הנורמלית היא להסיר את עצמם מהמצב הלא נעים בהקדם האפשרי.

נראה שפחד זה מאהבה קשור לחוויות ממערכות יחסים קודמות שהותירו חותם של כאב וסבל. כשהם שמים לב שאותו דבר עלול לקרות שוב או שהם מתחילים להרגיש פגיעים, הם בורחים מהקשר בהקדם האפשרי כדי להגן על עצמם ממה שיכול להיות עוד אכזבה.

"כמה אנחנו מפסידים מחשש להפסיד".

-פאולו קואלו-

איך לנצח את הפחד מאהבה

ניתן לרפא פוביות, ופילופוביה אינה שונה. אתה רק צריך לקבל את מה שקורה לך, להיות מספיק מוטיבציה לרצות לרפא את זה, ולקבל עזרה ממומחים. ישנם טיפולים מסוימים המטפלים בפוביות, כגון:

  • טיפול קוגניטיבי. טיפול זה יעזור לך לזהות את התהליך הנפשי שגורם לך להרגיש פחד. אתה תכיר את הפחדים והדאגות שלך, ותלמד כיצד להחליף את המחשבות שלך במחשבות חיוביות יותר.
  • חוסר רגישות רגשית. טיפול זה כולל חשיפת האדם לדברים שגורמים לו לפאניקה, בין אם זו אהבה או משהו אחר.
  • טיפול בהיפנוזה. היפנוזה יכולה לעזור להעלים אסוציאציות שליליות. זה כרוך בגילוי טראומה פסיכולוגית אצל אנשים הנמצאים במצב היפנוטי. במצב זה, המטפל מבקש מהמטופל לנטוש את פחדיו.
  • תכנות נוירולשוני. טיפול שנוי במחלוקת זה משולב עם היפנוזה. הוא קובע שהמחשבות שלנו מעוצבות על ידי מילים, שבסופו של דבר יוצרות תוכנית במוח שלנו. המטופל לומד על התוכנות שהותקנו במוחו על ידי עצמו, הוריו, הפרופסורים וכו', ומשנה אותן.

"אני לא מפחד משום דבר כמו פחד."

-Michel Equem de Montaigne-

אתה יכול גם לנסות להתמודד עם הפחד שלך מאהבה בעצמך. כדי לעשות זאת, עליך להיות מחויב לתהליך השינוי ולהיות מודע לכך שתנסה לעתים קרובות לתרץ תירוצים. אתה יכול גם לנסות את הדברים הבאים:

  • אל תגזים בנושא. לפעמים אנו מדמיינים השלכות וחששות גרועים ממה שהיה קורה בפועל. שימו לב יותר להרגל שלכם להכליל ולהגדיל את מה שקורה לכם.
  • קרא על פילופוביה. ליידע את עצמך על מה שקורה לך ולזהות את מאפייני הפילופוביה יעזרו לך להבין את עצמך טוב יותר. אז אתה יכול להשיג את הכישורים והאסטרטגיות שאתה צריך כדי להתמודד עם הפחד שלך.
  • תבין למה זה קורה לך.
  • השתמש באינטליגנציה הרגשית שלך. הבנה וניהול של הרגשות שלך, כמו גם הבנת רגשותיהם של אנשים אחרים, יקלו על ניהול הרגשות והיחסים שלך עם אחרים.
  • תחשוב על הגרוע מכל שיכול לקרות אם איבדת את האדם הזה. "אם אתאהב ואאבד אותם, מה הכי גרוע שיכול לקרות לי? שום דבר...החיים ימשיכו". מחשבות כאלה יעזרו לך להילחם בפילופוביה.
  • שוחח על זה עם בן הזוג שלך. ספר להם בלי פחד או מבוכה. זה יעזור להם להבין רבות מהתגובות שהיו לך. תקשורת איתם על הפחדים שלך תאפשר להם להבין אותך ויוכלו לעזור לך.

אז למה לא לנסות את זה ולהפסיק לפחד כל כך מאהבה? אתה לא מבין את כל מה שאתה מפסיד ממנו? הפחדים שלך נמצאים רק בראש שלך, אל תיכנע להם. אם לא תתמודד עם החיים, לא תוכל להתענג עליהם או ליהנות מהם. אם תתגבר על הפחד שלך מאהבה, ההערכה העצמית שלך תגדל ותבנה מערכות יחסים בריאות יותר עם אנשים אחרים.