הסוגים השונים של התנהגות מופנמת

זיהו סוגים שונים של התנהגות מופנמת והראו שיש מגוון רחב של העדפות וסוגי התנהגות
אנשי אקדמיה, כמו ג'ונתן צ'יק וג'ניפר גריימס, זיהו סוגים שונים של התנהגות מופנמת והראו שיש מגוון רחב של העדפות וסוגי התנהגות.
אנשי אקדמיה, כמו ג'ונתן צ'יק וג'ניפר גריימס, זיהו סוגים שונים של התנהגות מופנמת והראו שיש מגוון רחב של העדפות וסוגי התנהגות. מהמחקר שלהם, אנחנו יכולים לראות שההגדרות הקלאסיות מאוד לא מדויקות.

ההגדרה של התנהגות מופנמת חורגת הרבה מעבר לגישות שאדם נוקט בסוציאליזציה שלו.

אנו יכולים לראות זאת על ידי התבוננות במבחן המופנמות-מוחצנות של 10 פריטים באתר של סוזן קיין, The Quiet Revolution. מאפייני המופנמות המתוארים במבחן מראים לנו שההגדרה של מופנמות, למרבה המזל, עודכנה.

המחקר על מופנמות כבר מזמן חרג מההשוואות האופייניות כמו " אני אוהב להיות לבד/ אני אוהב להיות עם אנשים ". להתנהגות מופנמת יכולה להיות כמה ניואנסים, או אפילו יותר, מהתנהגות מוחצנת.

למופנמים עשויות להיות העדפות מסוימות לסוציאליזציה שלהם שאינן זמינות בדרך כלל. לכן, מסיבה זו, הם עשויים להעדיף להישאר בבית.

הם אולי נהנים מחברתם של אנשים אחרים, אבל בצורה שונה מהמוחצן. ומעל לכל, ההעדפה שלהם לפעילויות מסוימות עשויה להשתנות לאורך זמן, כמו אצל אנשים אחרים.

התנהגות מופנמת וצורותיה השונות

בשנות ה-20, קארל גוסטב ג'ונג יצר את ההבחנה המופנמת/מוחצנת. למרות קיומו, רק בשנות הארבעים החלו להשתמש בו בפסיכולוגיה באופן נרחב יותר.

הם החלו לבצע מחקרים בעיקר בתחום האישיות. יונג זיהה גם סוג אישיות שלישי, למרות שהוא מעולם לא סיגל אותו.

היום יש לנו את המונח אמביברט. הוא נופל בדיוק באמצע המישור המופנם-מוחצן. במובנים רבים, לאמביוורטים יש את הטוב משני העולמות. הם מסוגלים להסתמך על החוזקות של המופנמים והמוחצנים, בהתאם לנסיבות.

מומחים רבים, כמו ג'ונתן צ'יק וג'ניפר גריימס, השקיעו זמן בלימוד וזיהוי הסוגים השונים של מופנמים. הסוג הראשון הוא זה שיישמע הכי מוכר: מופנמים חברתיים.

1. מופנמים חברתיים

זה הפרופיל שהכי דומה לתפיסה הרווחת של מופנמות. אלה אנשים שמעריכים קריאה בבית יותר מאשר לצאת החוצה.

מופנם חברתי מעריך מאוד את מרחב המחיה שלו ואת מערכות היחסים הקרובות ביותר שלהם, ומעדיף לצאת לשתות משקה עם חבריו לכל החיים מאשר ללכת לפסטיבל מוזיקה.

למרות שאנשים עשויים להחשיב אותם כאנשים ביישנים, יש הבדל מכריע. בעוד שאנשים ביישנים חשים חרדה כשהם במוקד תשומת הלב (או שיש סיכוי שהם יהיו), מופנמים חברתיים מרגישים טוב יותר בקבוצות קטנות יותר שבהן רמת הגירוי והשינוי עשויה להיות לא כל כך גבוהה.

2. מופנמים מופנמים

סוג נוסף המזוהה על ידי לחיים ולכלוכים הוא מה שהם מכנים "המופנמים המופנמים". המוקד הזה של סוג זה של מופנמים הוא פנימי יותר. בניגוד למופנם חברתית, למופנם המופנמים אין בעיה להתרועע.

ההגדרה של התנהגות מופנמת חורגת הרבה מעבר לגישות שאדם נוקט בסוציאליזציה שלו
ההגדרה של התנהגות מופנמת חורגת הרבה מעבר לגישות שאדם נוקט בסוציאליזציה שלו.

המאפיין העיקרי של סוג זה של מופנמים הוא שהם אנשים עם עולם פנימי עצום. הם מסוגלים ללכת לאיבוד בעולמות פנטזיה, והדמיון שלהם מאפשר להם להיות מאוד יצירתיים.

פרופסור צ'יק קבע כי המופנמים הללו "מסוגלים ללכת לאיבוד בעולם פנטזיה פנימי; לא בצורה נוירוטית, אלא בדרך דמיונית ויצירתית".

דוגמה אחת שהלחי נותנת היא לונה לאבגוד, אשף הארי פוטר. הטירוף הפנימי שלה, שהופך אותה למסתורית ומטורללת כאחד, מגדיר בצורה מושלמת מופנם מופנם.

3. מופנמים שמורים

הסוג השלישי של מופנמות שיונתן צ'יק הציע מוגדר יותר על ידי מעשיהם מאשר החשיבה שלהם. ה"מופנמים שמורים" חושבים לעשות דברים בקצב איטי יותר מאנשים אחרים. כמו כן, הם מבצעים את הפעולות הללו בצורה מודעת ושקולה יותר.

מופנמים שמורים מעדיפים לחשוב לפני שהם מדברים או פועלים, ועשויים לקחת יותר זמן להתחיל. פרופסור צ'יק אומר, "מעולם לא חשבתי על מופנמות בצורה כזו לפני כן, ולכן אני מעוניין לראות מה מחקר עתידי אומר לנו על מופנמות שמורה וכיצד זה מתאם עם הסוגים האחרים".

הם לוקחים את הזמן שלהם לפני שהם עושים משהו, מתכננים כל מה שהם יעשו במהלך היום, ואוהבים להיות במצבים תחת שליטה. שלא כמו מופנמים חרדים (ראה את הקטגוריה הבאה), הם לא בהכרח צריכים להרגיש חוסר ביטחון בשום אופן. הם פשוט אנשים שמנתחים את העולם בקפידה ואינם פועלים באימפולסיביות.

4. מופנמים חרדים או חרדה חברתית?

פרופסור צ'יק מצביע על סוג אחר של מופנמים, המופנמים החרדתיים. הם עשויים להצהיר הצהרות כגון: "אני מרגיש מודע לעצמי כשאני ליד זרים", או "גם כשאני בקבוצת חברים, אני מרגיש מאוד בודד וחסר מנוחה".

עם אנשים כאלה, לפעמים קשה להבחין בין אלה המופנמים לבין אלה שסובלים מחרדה חברתית.

הרהורים על מופנמות

מופנמים הם אנשים שנהנים מבדידות ובדרך כלל יש להם חיים פנימיים פעילים. הם נוקטים בגישה מכוונת יותר לצמיחה אישית ומרגישים מותשים מסביבות מעוררות יתר.

בהתאם לאדם, המאפיינים האופייניים משתנים בבולטות שלהם, אבל, באופן כללי, לכולם יש אישיות די דומה.

הדבר המפתיע בזנים או מרכיבים שונים של מופנמות הוא עד כמה הם יכולים להיות מעשירים. מוחצנים תמיד נטו להפיק תועלת מההנחה שדרך החיים שלהם הייתה הדרך הבריאה ביותר מבחינה פסיכולוגית.

עם זאת, חוקרים כמו קין ודמבלינג הראו לנו במחקרם עד כמה יכולה להיות התנהגות מופנמת מגוונת ומסתגלת.