טיפול בהפרעת אישיות גבולית

על המטפל להיות מאומן בהפרעת אישיות גבולית ומיומנויות מיינדפולנס
על המטפל להיות מאומן בהפרעת אישיות גבולית ומיומנויות מיינדפולנס, ויסות רגשי, סובלנות לאי נוחות ויעילות בין אישית.
האם אתה תוהה מהם הטיפולים בהפרעת אישיות גבולית? המשך לקרוא את המאמר של היום כדי לגלות אותם.

יש טיפול להפרעת אישיות גבולית. המאפיין העיקרי של מצב זה הוא רפרטואר של התנהגויות לא מסתגלות במצבים שיוצרים תסכול ואי נוחות. ההתנהגות הבלתי מסתגלת קשורה לציפיות גבוהות מדי שהופכות לא נוחות כאשר לא מתממשות.

חשיבה דיכוטומית נפוצה אצל אנשים עם הפרעה זו ומגנה את מערכות היחסים שלהם ואת תפיסת העולם שלהם. באופן דומה, זה מסביר את ההתנהגויות הנוקשות שלהם ומגביל את התחום הרגשי, המקצועי והחברתי שלהם.

זה נכון שאנשים יציבים רגשית עלולים להגיב בצורה לא הולמת במצב שיוצר אי נוחות. ההבדל בין אנשים עם יציבות רגשית אופטימלית לבין אנשים עם הפרעת אישיות גבולית הוא שהראשונים בדרך כלל יודעים עד כמה הם יכולים "לתת לעצמם להיסחף" ברגש. התגובתיות לאי הנוחות בדרך כלל גדולה יותר אצל האחרונים ויש להם נטייה לסוגים מסוכנים של התנהגויות.

הפרעת אישיות גבולית

הפרעה זו נכנסת לקטגוריה של אשכול B של הפרעות אישיות ב- DSM-5. המאפיין העיקרי שלו הוא דפוס של חוסר יציבות רגשית המתבטא ביחסים בין אישיים, דימוי עצמי ורגשות.

אימפולסיביות היא מאפיין מרכזי נוסף והיא מתבטאת בהסלמה רגשית מלאה לנוכח אירועים לא נעימים. במקרה הגרוע ביותר, אימפולסיביות יכולה להוביל להתנהגויות מסוכנות כמו פגיעה עצמית או תוקפנות.

מה שיכול לסכם את התפקוד של אנשים עם הפרעת אישיות גבולית במונחים כלליים הוא שהסלמה רגשית היא בדרך כלל די גבוהה במצבים שיוצרים רגשות לא נעימים. הסלמה זו מרמזת על תגובתיות גבוהה לסביבתו והחזרה לקו הבסיס איטית מהרגיל.

טיפול בהפרעת אישיות גבולית

זה קשור לעתים קרובות להפרעות אכילה, התמכרויות והפרעות אחרות של שליטה בדחפים. לכן, טיפול פסיכולוגי הכרחי וחשוב בכל הטיפול בהפרעת אישיות גבולית.

טיפול איקוני מבוסס על טיפול בהפרעת אישיות גבולית באמצעות שימוש באייקונים
בקיצור, טיפול איקוני מבוסס על טיפול בהפרעת אישיות גבולית באמצעות שימוש באייקונים.

ההתנהגויות הלא אדפטיביות הקשורות להפרעת אישיות גבולית יעילות בטווח הקצר להקלה על אי הנוחות, אך לא בטווח הארוך. בהקשר זה, תרופות יכולות להשלים כל צורה של פסיכותרפיה עבורה והפרעות נלוות דורשות לעיתים אשפוז או טיפול ספציפי.

המשך לקרוא כדי לגלות שני טיפולים להפרעת אישיות גבולית.

טיפול התנהגותי דיאלקטי

טיפול התנהגותי דיאלקטי פותח על ידי ד"ר מרשה לינהן. יתר על כן, הוא קושר בין אסטרטגיות התנהגות וקבלה וכן שינויים באמצעות המודל הדיאלקטי.

לפיכך, דיאלקטיקה היא חלק מהתוכנית הטיפולית להגזים במסקנות אבסולוטיות של חשיבה דיכוטומית. זה מקדם קבלה של אי נוחות ושינויים בדפוסי התנהגות לא מתפקדים מסוימים.

כיצד ליישם טיפול זה

טיפול דיאלקטי התנהגותי סטנדרטי בהפרעת אישיות גבולית הוא מקיף וכולל ארבעה מצבי טיפול:

  • טיפול פרטני. זהו הפורמט הבסיסי. מטפל אחראי על קיום מפגשים פרטניים של 50-60 דקות פעם בשבוע.
  • פיתוח מיומנויות. זה מתאים לאופן של טיפול קבוצתי וטיפול פרטני. על המטפל להיות מאומן בהפרעת אישיות גבולית ומיומנויות מיינדפולנס, ויסות רגשי, סובלנות לאי נוחות ויעילות בין אישית. מפגש אורך 2-3 שעות ומתקיים פעם בשבוע.
  • הכללת פעילויות. מדובר בסיוע למטופל לשלב את המיומנויות הנלמדות בהקשר הטבעי שלו. הם עושים זאת על ידי ביצוע שיחות טלפון בין מפגשים על מנת להפעיל את כישוריהם במצבים אמיתיים.
  • צוותי ייעוץ. זוהי צורה של מניעת שחיקה אצל מטפלים. מתקיימים מפגשי סופרוויז'ן שבועיים בהם כל הצוות נוכח.

בנוסף, המטופל מתחייב להגיע לטיפול למשך הזמן המשוער (בדרך כלל בין חצי שנה לשנה) לפני הכניסה לתכנית הטיפול. אי השתתפות בארבעה מפגשים ברציפות מהווה בדרך כלל עילה להפסקת הטיפול עד תום החוזה, כאשר הם עשויים לשאת ולתת מחדש על כניסה לטיפול.

טיפול איקוני

סוג זה של טיפול התעורר ב- Centro Asistencial San Juan De Dios. טיפול זה הינו מודל משולב הכולל מדריך הסבר על היעדר ויסות רגשי. זהו מודל טיפולי שאוסף את האסטרטגיות השונות לשימוש כאשר עובדים על התנהגות שאינה מסתגלת והיבטים לגבי הפגיעות המגבירה את הסיכון לאי יציבות.

מאפייני הטיפול האיקוני ויישומו

בקיצור, טיפול איקוני מבוסס על טיפול בהפרעת אישיות גבולית באמצעות שימוש באייקונים. יתר על כן, אייקונים אלו הם דרך להביע היבטים מסוימים של התנהגות לא מסתגלת בצורה לא שיפוטית. כמו כן, הם מעודדים תובנה ומאפשרים אימון מיומנויות כגון סובלנות לתסכול. זה גם מקדם אסטרטגיות קבלה. בנוסף, הוא עובד על היבטים נוספים כמו תחושת הריקנות, זהות אישית והערכה עצמית.

לפיכך, טיפול איקוני מורכב מ-32 אייקונים ואדם נתון יכול למקם אותם על מעין מפה המאפשרת לו לעבור מהרגש השלילי לאסטרטגיית ההתמודדות השימושית ביותר. יתר על כן, אסטרטגיית התמודדות זו מיוצגת על ידי סמל. לבסוף, טיפול מסוג זה נמשך כ-12 שבועות והוא נערך במפגשים קבוצתיים, פרטניים ומשפחתיים פעם בשבוע.