מושגי סטטיסטיקה בסיסיים

כדי להתמקד במושגי הסטטיסטיקה הבסיסיים
כדי להתמקד במושגי הסטטיסטיקה הבסיסיים, עלינו לפנות לסטטיסטיקה תיאורית.
גלה מושגי סטטיסטיקה שונים במאמר זה!

סטטיסטיקה היא ענף במתמטיקה החוקר את השונות וכן את התהליך המחשיב אותה על ידי שמירה על חוקי ההסתברות ושימוש במודלים שלה. אנו יודעים שסטטיסטיקה נחוצה כדי לבצע חקירות כמו גם כדי להבין אותן. אבל מה הם מושגי הסטטיסטיקה הבסיסיים?

כדי להתמקד במושגי הסטטיסטיקה הבסיסיים, עלינו לפנות לסטטיסטיקה תיאורית. ענף זה עוסק בתיאור נתוני הניסוי. באופן ספציפי, הוא מקיף איסוף, ארגון וניתוח של נתונים. הנתונים מתארים קבוצת מאפיינים של קבוצה של פריטים השייכים לאוכלוסייה.

לדברי פרופסור איגנסיו קסקוס מאוניברסיטת צ'ארלס השלישי במדריד, אלו הם כמה מהמושגים הסטטיסטיים הבסיסיים שכולם צריכים לדעת:

1. אוכלוסייה

אוכלוסייה היא קבוצה מוגדרת היטב של פריטים דומים בעלי מאפיינים מסוימים המעניינים את הצופים.

היבט זה יכול להיות סופי או אינסופי. לכן, גודל האוכלוסייה הוא מספר הפריטים שהיא מכילה. זה בדרך כלל מסומן על ידי N.

אם האוכלוסייה גדולה מאוד, ביצוע החקירה עלול להיות יקר מאוד. לכן, במקרים מסוימים, אי אפשר לשקול כל מרכיב. לכן, חוקרים בדרך כלל בוחרים כמה אלמנטים מהאוכלוסייה או מדגם.

2. פריטים

פריט הוא מרכיב בודד באוכלוסייה. עכשיו, האלמנטים האלה לא בהכרח חייבים להיות אנשים. עם זאת, בפסיכולוגיה, זה בדרך כלל המקרה.

3. גודל מדגם

מדגם הוא אוסף של פריטים באוכלוסייה המשקפים את מאפייניה בצורה הטובה ביותר. אם גודל המדגם משקף את מאפייני האוכלוסייה, אזי המדגם מייצג. יתר על כן, גודל המדגם הוא מספר הפריטים שיש לו. אנו מציינים את גודל המדגם n.

אם המדגם וגודל האוכלוסייה תואמים, אז זה מפקד אוכלוסין.

4. משתנים

משתנה (X) הוא סמל המייצג כל מאפיין, מספר או כמות של האוכלוסייה שחוקרים יכולים למדוד או לספור. נתונים (r) הוא הערך שיכול להשתנות בתוך משתנה (ומכאן השם). ערכו תלוי בפריט שהוא מודד.

סוגי משתנים

משתנה איכותי

גלה מושגי סטטיסטיקה שונים במאמר זה
גלה מושגי סטטיסטיקה שונים במאמר זה!

סוג זה של משתנה מקבל ערכים התואמים לאיכויות בלתי ניתנות לכימות של הפריטים. לכן, אתה לא יכול לומר שאחד שווה יותר מהשני.

דוגמה לסוג זה של משתנה יכולה להיות מגדר. משתנים אלו נקראים איכותיים מכיוון שההבדלים ביניהם הם התכונות או המאפיינים.

משתנה סידורי

ניתן לחלק משתנה סידורי לקטגוריות. בנוסף, החוקרים יכולים לדרג או להזמין אותם בשל ערכם. אם היו לך משתנים איכותיים, אתה יכול לדרג אותם.

לדוגמה, חשבו על ציוני בית הספר. 'A' עדיף על 'B'. באופן דומה, 'B' עדיף על 'F'.

משתנים כמותיים

משתנים כמותיים מקבלים ערכים מספריים. לפיכך, זה אומר שאתה יכול למדוד אותם במספרים. ישנם שני סוגים:

  • משתנה דיסקרטי. הסט סופי או ניתן לספירה. לדוגמה, מספר הילדים במשפחה.
  • משתנה מתמשך. הסט הוא אינסופי או בלתי ניתן לספור. למשל, זמן.

מדדי מיקום

בסטטיסטיקה תיאורית, אתה יכול לקבוע את מיקומם של הנתונים שלך באמצעות מדדי מיקום.

מדדים של נטייה מרכזית

ממוצעים או מדדים של נטייה מרכזית הם ערכים אופייניים או מייצגים של מערך נתונים. לכן מטרתם היא לסכם את כל הנתונים בערך אחד.

המדדים הנפוצים ביותר של נטייה מרכזית הם מצב (משתנים איכותיים), חציון (משתנים קטגוריים) וממוצע (משתנים כמותיים).

  • מצב. המצב הוא הפריט שמופיע הכי הרבה פעמים. אם יש יותר מאחד מהערכים הללו, המשתנה הוא מולטי-מודאלי. יתר על כן, אתה יכול לחשב את המצב עבור כל סוג של משתנה.
  • חציון. אתה מחשב את זה עבור משתנים קטגוריים. בפרט, לפחות מחצית מהנתונים קטן או שווה לחציון. כמו כן, לפחות מחצית מהנתונים גם הם גדולים או שווה לחציון. לכן, אם יש יותר מחציון אחד, עליך לקחת את נקודת האמצע בין החציון הגדול לקטן ביותר. זה יהיה הערך שמופיע במדגם ומשמש כחציון.
  • מתכוון. זה הנפוץ ביותר או המפורסם ביותר. אולי אתה גם יודע שזה ממוצע. באופן ספציפי, אתה צריך להיות משתנים כמותיים כדי לחשב את זה. הממוצע הוא המרכז הגיאומטרי או היכן שהנתונים נוטים. משהו מוזר קורה עם הממוצע, מכיוון שהוא אולי לא מייצג את המדגם, אבל אולי הוא גם לא באמת מייצג שום ערך ממשי מהמדגם. במילים אחרות, ייתכן שהערך הזה לא קיים במדגם.

מחשבות אחרונות

למרות שהרבה יותר מושגים משמשים בסטטיסטיקה, אלו אולי המושגים הבסיסיים ביותר. בעזרתם, אתה יכול לארגן ולחשב סטטיסטיקות כמו גם ייצוגי נתונים. לפיכך, אלו הם כלים נהדרים לחוקרים ולקהילה המדעית. סטטיסטיקה נותנת לך מפה מלאה של תוצאות החקירה.