אופטוגרפיה: המדע המקברי של המאה ה-19

גילוי זה פתח את הדלת לעולם חדש של השערות ותיאוריות שהבטיחו לחולל מהפכה במדע המשפטי
גילוי זה פתח את הדלת לעולם חדש של השערות ותיאוריות שהבטיחו לחולל מהפכה במדע המשפטי.
במהלך המאה ה-19, מדעני זיהוי פלילי חשבו שהם מצאו דרך חדשה לתפוס רוצחים. הטכניקה שלהם הייתה אפלה, מסתורית ומפוקפקת.

המאה ה-19 הייתה אחת התקופות המעניינות ביותר בהיסטוריה בת זמננו. תנועות חברתיות, תיעוש, הגברת הנוכחות בבית הספר והתקדמות מדעית הובילו לחידושים ושינויים רבים. אותו שילוב הוליד שפע של אמונות מוזרות וניסויים מדעיים, כולל אופטוגרפיה.

לאנשי התקופה היה עניין נלהב בחיים שלאחר המוות, ברומנים של שרלוק הולמס וג'ק המרטש, אחד הרוצחים הסדרתיים הידועים לשמצה בכל הזמנים. לכן, אין זה מפתיע שהתקופה הזו יצרה כמה שיטות פורנזיות לא שגרתיות. אחד המפורסמים והשנויים במחלוקת היה הניסיון לפתור פשעים מחרידים בצורה ה"מודרנית" ביותר: על ידי שליפת התמונות האחרונות מרשתית העין של הקורבן לפני מותם.

למרות שהרעיון הזה עשוי להיות די אבסורדי עכשיו, זכור שבסוף המאה ה-19 החברה הערצה את הצילום. אנשים חשבו שזה אקזוטי, מסתורי ואפילו קסום. בהקשר זה, זה לא מפתיע מדוע כמה מומחים נלהבים החליטו ליצור מדע מבוסס צילום.

מהי אופטוגרפיה?

המילה אופטוגרפיה מגיעה משני מונחים יווניים: opto (של ראייה) ו- grapho (כתיבה). אקדמאים באוניברסיטת היידלברג בדרום מערב גרמניה היו הראשונים שהשתמשו במונח ב-1877.

פרופסור לפיזיולוגיה בשם וילהלם פרידריך קון היה הראשון שטבע את המונח. תיאוריה מקורית של עמיתו, פרנץ כריסטיאן בול, עוררה לראשונה את התעניינותו בנושא. הפיזיולוגית טענה שיש פיגמנט בתוך הרשתית שדעך בשמש והופיע שוב בחושך.

גילוי זה פתח את הדלת לעולם חדש של השערות ותיאוריות שהבטיחו לחולל מהפכה במדע המשפטי. Kühne היה בטוח שאופטוגרפיה תעזור לחשוף את זהותו של כל רוצח על ידי ניתוח פשוט של הרשתית של הקורבן. התמונה האחרונה שתועדה על הרשתית תספק את הרמזים שהחוקרים צריכים כדי למצוא את הפושע. כל מה שהם היו צריכים לעשות זה לחלץ את הרשתית ולשמר את התמונה האחרונה בכימיקלים המתאימים.

הנזיר כריסטופר שינר היה למעשה האדם הראשון שניתח אופטוגרמה (השם שנתנו המתרגלים לתמונות) יותר ממאה שנים קודם לכן. הנזיר היה מנתח צפרדע כאשר גילה את התמונה האחרונה לפני מותה "מתועדת" על הרשתית של הצפרדע. לגילוי זה הייתה השפעה עמוקה על הנזיר והכינה את הבמה לפרקטיקה השנויה במחלוקת זו.

האכזריות שבחדשנות

אמנם כוונותיו של קון היו טובות, אבל השיטות שלו לא היו טובות. הוא השתמש בכמה טכניקות מפוקפקות מוסרית, אכזריות ומקאבריות למדי למחקר שלו. נראה שלקוהנה לא היו התלבטויות לגבי עבודתו. אחרי הכל, אופטוגרפיה עמדה לשנות את העולם!

הנזיר היה מנתח צפרדע כאשר גילה את התמונה האחרונה לפני מותה "מתועדת" על הרשתית של הצפרדע
הנזיר היה מנתח צפרדע כאשר גילה את התמונה האחרונה לפני מותה "מתועדת" על הרשתית של הצפרדע.

Kühne השתמש בצפרדעים קטנות ובארנבות לניסויים שלו. הוא הכריח אותם להסתכל על אורות בהירים במיוחד במשך פרקי זמן ארוכים ואז ערף את ראשם.

הוא הסיר במהירות את עיניהם והניח אותן בחדר חשוך וסגור. שם הוא חתך את הרשתית שלהם וקיבע את הפיגמנט המפורסם בתמיסה כימית על מנת לשמר אותו.

"המדע אף פעם לא פותר בעיה בלי ליצור עוד עשרה."

-ג'ורג' ברנרד שו-

הזוועות האלה לא היו נפוצות כל כך אם הניסויים לא היו מוצלחים יותר או פחות. קון ערך את הניסוי המפורסם ביותר שלו על ארנב. כביכול, הוא הצליח לתפוס בצורה מושלמת את התמונה האחרונה של החיה של חלון.

קוהנה הרג אינספור בעלי חיים עבור ניסויי האופטוגרפיה שלו. היום אנשים היו ממהרים להתבטא נגד הפעולות האלה. עם זאת, באותה תקופה התרחשו כל כך הרבה חידושים חשובים ברפואה ובביולוגיה, שרק מעטים חשבו על צער בעלי חיים או סבל.

נושאים אנושיים

בשנת 1880, קון הצליח להגשים את משאלתו הגדולה ביותר. תליינים בכלא מקומי ערפו את ראשו של אסיר שהואשם בהריגת משפחה שלמה. זה איפשר ל-Kühne להתנסות ברשתית אנושית בפעם הראשונה.

Kühne טען שתוצאת ניתוח הפיגמנט חשפה תמונה של להב הגיליוטינה. כמה מבני דורו דחו את קביעתו. הם הציעו שזו יכולה להיות תמונה אחרת. אולם בסופו של יום הרעיון המקורי שלו ניצח.

שנה לאחר מכן פרסם קון ספר בשם תצפיות לאנטומיה ופיזיולוגיה של הרשתית.בו הוא טען שהניסויים שלו הצליחו. לרוע המזל של Kühne, אין שום הוכחה מדעית שתגבה אף אחת מהטענות שלו.

האבולוציה של האופטוגרפיה

בסופו של דבר, היעדר ראיות תומכות הוביל את מדעני זיהוי פלילי ואת המשטרה להפסיק לנסות להשתמש באופטוגרפיה כדי לפתור פשעים. עם זאת, זה לא מנע מהתיאוריה להפוך לאגדה אורבנית שכבשה את הדמיון הקולקטיבי במשך שנים.

מיתוס האופטוגרפיה היווה השראה לאינספור ספרים, סרטים ותוכניות טלוויזיה. סופרים מפורסמים כמו רודיארד קיפלינג וג'ול ורן שילבו את הרעיונות האלה בסיפוריהם, כמו גם כמה תוכניות טלוויזיה מפורסמות כמו ד"ר מי.

בני אדם מוקסמים מהמקאברי ואינם יכולים לעמוד בפני הגילטי פלז'ר שלו. עם זאת, אנחנו אחראים להשתמש ביכולות שלנו בצורה הגיונית ומתורבתת. הרי האחריות העתידית לממצאים מדעיים היא בידינו. המדע עדיין טומן בחובו סודות רבים ובני אדם לא יעצור דבר כדי לגלות אותם.