האושר ממוקם בהמיספרה השמאלית של המוח שלך

מחקרים אחרונים מראים שחלק גדול מהאושר שלנו נמצא בהמיספרה השמאלית של המוח שלנו
מחקרים אחרונים מראים שחלק גדול מהאושר שלנו נמצא בהמיספרה השמאלית של המוח שלנו.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, הרגשות והרגשות שלנו לא שוכנים בליבנו אלא במוחנו. מחקרים אחרונים מראים שחלק גדול מהאושר שלנו נמצא בהמיספרה השמאלית של המוח שלנו. בכל פעם שאנו מרגישים נרגשים, מלאי אנרגיה, חיוביים ומלאי תקווה, האזור שמציג את הפעילות העצבית הגדולה ביותר הוא קליפת המוח הקדם-מצחית השמאלית שלנו.

זה מאוד מעניין. דניאל גולמן דיבר על כך במאמר בניו יורק טיימס שבו הסביר שדיסציפלינות כמו פסיכולוגיה, בודהיזם ורוחניות פועלות יחד כדי למצוא תשובות לשאלות רבות על בני אדם.

במאי 2000 התקיים פגישה משמחת ופוריה. דלאי לאמה נפגש עם מיטב הפסיכולוגים והנוירולוגים באותה תקופה מתוך מטרה אחת בראש. זו הייתה מטרה קשה אך מעשית: לדעת איך הבודהיזם התמודד עם רגשות שליליים. הם גם רצו לגלות מה התרחש במוחו של אדם כאשר הוא עשה מדיטציה והתמקד בטוב לב, אלטרואיזם ואושר.

הם נפגשו לחמישה ימים בדרמשאלה, הודו. זו הייתה פגישה מאוד פורה עבור אחד המדענים, ד"ר ריצ'רד דייווידסון. הוא ראש המעבדה למדעי המוח האפקטיביים באוניברסיטת ויסקונסין ומחבר הספר The Emotional Life of Your Brain. הוא עזב את הפגישה הזו עם השערה:

"מחקרים אחרונים הראו שכאשר אנו מזדהים, המוח מפעיל רבות מאותן רשתות המופעלות כאשר אנו חווים כאב, פיזי או אחר".

-ד"ר. ריצ'רד דיווידסון-

האושר נמצא בהמיספרה השמאלית של המוח שלך

ד"ר דוידסון ידוע במחקריו על מדעי המוח האפקטיביים. הוא חוזר על משפט אחד בכל אחד מהכנסים שלו: המפתח לחיים בריאים הוא נפש בריאה. כיום הוא יושב ראש המרכז לנפשות בריאות באותה אוניברסיטה.

בשנת 2008, הוא התמקד באחד ממחקריו בהדגמת הקשר בין נוירופלסטיות וטכניקות מדיטציה. הוא רצה לראות אם לאנשים שתרגלו טכניקות מדיטציה במשך חלק ניכר מחייהם יש פעילות חשמלית גדולה יותר וריכוז משופר.

"מדיטציה נותנת לך את האמצעים לעצור, להתבונן באיזו קלות המוח יכול להגזים בחומרת הנסיגה, ולהתנגד להיגרר לתהום."

-ד"ר. ריצ'רד דיווידסון-

הוא חושף שהאושר נמצא פחות או יותר בהמיספרה השמאלית של המוח
בו, הוא חושף שהאושר נמצא פחות או יותר בהמיספרה השמאלית של המוח.

מצד שני, אנחנו יכולים למצוא את התיאוריות המעניינות ביותר שלו בספרו The Emotional Life of Your Brain שיצא לאור בשנת 2012. בו הוא חושף שהאושר נמצא פחות או יותר בהמיספרה השמאלית של המוח. בואו נעמיק ברעיון הזה.

האונות הקדמיות והרגשות שלנו

היו מחקרים רבים על מסת מיליארד הנוירונים שנמצאת בתוך הגולגולת שלנו. האמירה שהאושר נמצא בהמיספרה השמאלית של המוח שלנו היא דרך לבטא כיצד הרגשות החיוביים שלנו גם התפתחו לאורך זמן.

 • לדוגמה, עד לאחרונה, אנשים הניחו שרגשות ותחושות ממוקמים באזור הפרימיטיבי ביותר במוח, הידוע גם בשם המוח הזוחל. זה המקום שבו נוכל למצוא את המבנים העתיקים ביותר כמו המערכת הלימבית. זה המופקד על ויסות כל התהליכים הרגשיים.
 • עם זאת, מדעי המוח גילו תגלית נוספת לפני יותר מ-30 שנה. אנחנו כבר יודעים שרגשות אינם ממוקמים באופן בלעדי באותו אזור עמוק של המוח שאנו מכנים "המערכת הלימבית". למעשה, מבנה זה קשור ישירות לאונות הקדמיות, המבנים המעורבים בתהליכי חשיבה מורכבים יותר.

ייסורים, מתח וחרדה ממוקמים בהמיספרה הימנית של המוח

ד"ר ריצ'רד דיווידסון כבר חשב על זה. הוא כבר ידע על הקשר הקיים בין המערכת הלימבית לאונות הקדמיות. עם זאת, לאחר שנים רבות של מחקר וכמה בדיקות MRI, משהו משך את תשומת לבו:

 • התמונות התפקודיות גילו שכאשר אנו חשים ייסורים, לחץ או דיכאון, האזורים הפעילים ביותר במוח הם המעגלים המתכנסים באמיגדלה, כמו גם בקליפת המוח הקדם-מצחית הימנית.
 • קליפת המוח הקדם-מצחית הימנית קשורה לעירנות יתר, דבר שאנו חווים כאשר אנו חשים במתח רב.

חצי המוח השמאלי ורגשות חיוביים

האושר נמצא בהמיספרה השמאלית של המוח או, ליתר דיוק, באונה הקדמית השמאלית. כאשר אנו מרגישים רגועים, אופטימיים, נינוחים ומלאי תקווה, האונה הקדמית הימנית מתחילה להראות פחות פעילות עקב הפעילות העצבית הנוירונית המתרחשת באונה הקדמית. זוהי עובדה חשובה ובולטת מאוד שמדעי המוח אישרו.

"העובדה המדהימה היא שבאמצעות פעילות מנטלית בלבד אנו יכולים לשנות בכוונה את המוח שלנו."

-ד"ר. ריצ'רד דיווידסון-

אם האושר נמצא בהמיספרה השמאלית של המוח, איך נוכל לעורר אזור זה?

ד"ר דוידסון קבע שכדי לשנות את פעילות המוח שלנו, הדבר הטוב ביותר שאנו יכולים לעשות הוא לשפר את המחשבות והפעילות המנטלית הכללית שלנו. זה משהו שהגישה הקוגניטיבית-התנהגותית מגבה מכיוון שהיא משמשת רבות לטיפול בחרדה, דיכאון, פוביות ומתח.

באופן דומה, אם האושר ממוקם בהמיספרה השמאלית של המוח ואתה רוצה "להרגיע" את ההיפראקטיביות של האונה הקדמית הימנית שלך, אנו ממליצים לך לתרגל את הממדים הבאים:

 • מדיטציה.
 • חסד.
 • אלטרואיזם.
 • תן לעצמך קצת זמן לנוח.
 • לטפח חברויות.
 • זכור מטרה (שמור על מוטיבציה).
 • תתלהב.
 • היו חיוביים ומלאי תקווה.

לא משנה היכן ממוקמים תהליך, איכות או מיומנות מסוימת, יש היבט אחד שעלינו תמיד לזכור. אף אחד לא יכול לשנות ולייעל את הפעילות המנטלית שלנו מלבדנו. אנחנו אלה שצריכים לרצות לחיות חיים מאושרים, גמישים ופתוחים יותר. עלינו לתת לעצמנו את ההזדמנות ליישב את היסודות הנוירולוגיים האותנטיים של האושר.

"כתוצאה מכך, הטבע העניק למוח האנושי גמישות וגמישות המאפשרים לו להסתגל לדרישות העולם בו הוא נמצא. המוח אינו בלתי משתנה ואינו סטטי אלא משופץ ללא הרף על ידי החיים שאנו מנהלים".

-ד"ר. ריצ'רד דיווידסון-