המוח הרוחני - מה יש למדעי המוח לומר

המוח הרוחני ומדעי המוח
המוח הרוחני ומדעי המוח.

לכמה מחברים יש הגדרה של רוחניות החורגת מהדתית או אפילו הקוגניטיבית. מחברים אלה כוללים אנשים כמו דניאל גולמן או הווארד גרדנר. אנו מתייחסים לצורך להגיע לרמה עמוקה ורגישה יותר של ידע על המציאות שלנו. העולם הרוחני הוא מקום בו אנו יכולים לראות את עצמנו כחלק ממכלול. מקום שבו אפשר להשיג רווחה גבוהה יותר, נקי מאגו ומאובססיה לדברים חומריים.

מאז ימי קדם, האנושות תמיד ביקשה להתעלות מעל כל מה שנראה לנו יומיומי ורגיל. אנחנו לא מתכוונים רק לאותו צורך קלאסי לבוא במגע עם האלוהי. או אותם מנהגים דתיים שבוצעו כדי לקבל גשם בתמורה לקורבן. או אלה הטוענים שנרפאו, נסלחו או בורכו במזל או במזל. אנו מתכוונים, מעל הכל, לאותו צורך אנושי להגיע ל"מציאות שנייה". במציאות זו, אדם יכול להימנע מעצמו, למצוא שלווה, מימוש עצמי, או אפילו- למה לא? - חוכמה.

"הסוד לבריאות גופנית ונפשית הוא לא לבכות על העבר, לדאוג לעתיד או לחזות בעיות. במקום זאת, לחיות בהווה עם חוכמה ואחריות."
-בודהא-

נוירולוגים מכנים את הצורך הזה מצפון אגואי או מצפון לימבי. כי מעבר למיסטי, אנחנו מדברים על מכלול של רגשות ותהליכים נפשיים שהמוח אחראי עליהם. עם הרעיון הזה, אנחנו לא רוצים להמעיט בערכו או לקחת קרדיט מהדת או הרוחניות עצמה. אנחנו מדברים על מציאות שנמצאת בתוך המוח שלנו ובמערכת של מבנים. מבנים אלו, כאשר הם מעוררים, יוצרים שינויים דייקניים בתפיסה שלנו. כמו כן, באופן שבו אנו מרגישים ותופסים את הסביבה שלנו.

עד כדי כך, שמדענים מוחיים כמו אנדרו ניוברג, מחבר הספר "עקרונות הנוירותיולוגיה", הוכיחו שמוחותיהם של נזירים בודהיסטים עוברים פחות הזדקנות נוירונלית. הנזירים האלה מתרגלים מדיטציה במשך שנים. הם גם מפתחים רמה גבוהה יותר של זיכרון ושימור ועוד יותר התנגדות לתחושת הכאב.

מה שנקרא "המוח הרוחני" הוא בימינו המוקד של מחקרים רבים. לא מדובר ב"לחפש את אלוהים" במוח. גם לא מדובר בשבח או ביקורת על הנוהג של כל סוג של דת או דוקטרינה. מדע זה נועד להבין כיצד רוחניות משפיעה על הנפש ועל הבריאות הפיזית והרגשית שלנו.

אינטליגנציה רוחנית

יש משהו מוזר בהשערה של אינטליגנציות מרובות שהוכרזה ב-1983 על ידי הווארד גרדנר, פרופסור באוניברסיטת הרווארד. בתיאוריה זו, המודיעין התשיעי כבר הוצג. "אינטליגנציה קיומית", כפי שהיא מכונה, קשורה קשר הדוק למושג העולם הרוחני. הוא מוגדר על ידי העקרונות הבאים:

  • היכולת לחשוב על נושאים מופשטים
  • להיות מסוגל להרהר על עצמו (metareflection)
  • לראות את העולם מנקודות מבט שונות
  • רכישת מושג על היקום ועל המצב שלנו בתוכו

כדאי להצביע על משהו שהפילוסוף, פרנצ'סק טורלבה, אמר פעם. "אינטליגנציה רוחנית אינה תודעה דתית." זה יותר על ראיית רוחניות ככלי שבעזרתו אנו יכולים להתעלות מעל המציאות שלנו. נקודת המוצא היא תמיד הידע העצמי של האדם עצמו ושמירה על שאר הידע שלנו נוכח.

מה שנקרא "המוח הרוחני" הוא בימינו המוקד של מחקרים רבים
מה שנקרא "המוח הרוחני" הוא בימינו המוקד של מחקרים רבים.

לא קל, כמובן, לפתח את האינטליגנציה הקיומית הזו עליה מדבר הווארד גרדנר. כי לעתים קרובות יש צורך לא רק לסבול אלא גם ליהנות מבדידות. כמו כן, מומלץ להשתמש במשאבים אחרים בהישג ידך. אלה כוללים פילוסופיה, דיאלוג סוקרטי עם עצמך, מדיטציה ואומנות המודעות המורכבת, כדי לשמור תמיד על הערכה של "כאן ועכשיו".

המוח הרוחני ומדעי המוח

ישנם מבנים רבים בתוך המוח אשר, כאשר הם מעוררים, יכולים ליצור חוויות מיסטיות בנפש. זוהי עובדה שאנו מודעים לה כבר זמן מה, והיא קשורה רבות למצבי ההכרה המשתנים. זה כרוך גם בכמה שינויים באונה הטמפורלית, בהיפוקמפוס או באמיגדלה. לפעמים, זה מספיק כדי לעורר חשמלית אזורים אלה כדי לקבל חזונות, כדי לחוות תחושות מסוימות. חוויות ותחושות אלו דומות לאלו שחווה מישהו שצרך LSD.

"המסע הרוחני הוא אינדיבידואלי, אישי. אי אפשר לארגן אותו או לווסת אותו. זה לא נכון שכל אחד חייב ללכת בדרך. הקשב לאמת שלך".
-רם דאס-

יש ספר מעניין של הפיזיולוגי פרנסיסקו מורה, "נוירו-תרבות, תרבות המבוססת על המוח". בו הוא מסביר מושג שמרחיק לכת הרבה יותר. לפי מורה, הרוחניות קשורה מאוד לתרבות. זה גם קשור לאיזה סוג של תרגול עקרונות פילוסופיים ודתיים יכולים להציע לנו. היבטים אלו יכולים לעזור לנו להכיר אחד את השני טוב יותר, לעשות שינוי ולרכוש ידע. ידע שהוא יותר טרנסצנדנטי ומעשיר בשלב מסוים בחיינו.

לרוחניות ולתרגול שלה יש קשר רב עם הסקרנות הטבעית שלנו, המוטיבציה שלנו, הצורך לתעל רגשות כמו פחד, חרדה, בדידות, מתח וריק קיומי. בני אדם לא מחפשים רק רווחה פנימית, שלווה נפשית וריפוי רגשי. בני אדם גם מחפשים משמעות בעולם שלרוב יש בו יותר שאלות מתשובות.

מדעי המוח מול דת

מדעי המוח לא מקבלים ישויות על טבעיות. הוא מבקש להבין את המניעים שלנו לתרגל פעילויות המייצרות קלות ורווחה. אלה כוללים יוגה או מדיטציה. פעילויות המשחררות דופמין לגוף, מגבירות את הקישוריות של קליפת המוח הקדם-מצחית או מגבירה את הפלסטיות המוחית שלנו.

"טכנולוגיות רוחניות", כפי שכמה מומחים מכנים אותן, פורחות. דרך מעניינת מאוד נפתחת בין המדעי לרוחני כדי להבין את יתרונותיו ולהבין את התהליכים הפנימיים. אלה חורגים מכל דוקטרינה או דת אחרת.

הכוונה של רעיון הרוחניות הזה או העולם הקיומי היא להגיע לתחושת זהות עמוקה יותר. המטרה היא להתחיל את מסע הגילוי העצמי בחיפוש אחר אושר, של ריבוי אישי.