סינסתזיה במגע מראה - דרך להתחבר

אישה עם סינסתזיה במגע מראה
החוקרים יישמו את זה על 12 אנשים ללא סינסתזיה, וב"C", אישה עם סינסתזיה במגע מראה.
סינסתזיה במגע מראה היא מצב מעניין שהתגלה לאחרונה. אנשים שיש להם את זה מסוגלים להרגיש את התחושות שאחרים חווים. נכון שזה מדהים?

כל יום אנחנו באים במגע עם הרבה אנשים אחרים, אבל עד כמה אנחנו בעצם מתחברים? זה לא קל לעשות רוב הזמן. עם זאת, אפשר לומר שחיבור הוא דרך חיים עבור אנשים עם סינסתזיה במגע מראה.

במאמר של היום, נרצה לחקור צורה זו של חיבור שאין שני לו. ראשית, אנו הולכים לספר לכם מהי סינסתזיה, לאחר מכן נעמיק במאפיינים של סינסתזיה במגע מראה ולבסוף, נספר לכם כיצד חוקרים מודדים תופעה זו.

מהי סינסתזיה?

האם אתה יכול לדמיין לשמוע מוזיקה בצבע? האם אתה יכול לדמיין לטעום מילים? ובכן, אנשים עם סינסתזיה יכולים לעשות את זה.

המשמעות היא שסינסתזיה מורכבת ממעין שינוי חושי. בו, גירוי של חוש אחד מייצר תחושות אופייניות של חוש אחר. למרות שהתופעה עשויה להיראות מוזרה, דרך ההרגשה הזו אינה פתולוגית ואינה נגרמת ממצב רפואי.

ישנן צורות שונות של סינסתזיה:

 • סינסתזיה של צבעי גרף. זה מורכב מהיכולת לשייך את האותיות לצבעים. לדוגמה, "a" יכול להיות משויך לאדום, "b" לצהוב, "c" לירוק וכו'.
 • סינסתזיה של צבע קול. זוהי היכולת לשמוע צליל ולהקצות לו צבע.
 • סינסתזיה לקסיקלית-גוסטטורית. צורה של סינסתזיה שבה אנשים מקשרים בין מילים לטעם. במילים אחרות, הם מקשרים את המילים עם טעמים.
 • סינסתזיה של האנשה. כאשר אנשים מסוגלים לתפוס את האישיות של אותיות ומספרים.

תחום סינסתזיה הוא תחום שנחקר יותר ויותר. לכן, יש הרבה מחקרים עדכניים על זה. סינסתזיה במגע מראה התגלתה בשנת 2005.

מאפיינים של סינסתזיה במגע מראה

סינסתזיה במגע מראה מורכבת מניסוי של תחושות מישוש לאחר התבוננות שנוגעים באנשים אחרים. זה נראה מדהים, נכון?

להלן המאפיינים העיקריים של סוג סינסתזיה מרתק זה:

 • הפעלה של קליפת המוח הסומטוסנסורית המייצרת את תחושת המגע.
 • בדיוק איך שזה מרגיש כשמישהו נוגע בך היא התחושה שחווים אנשים עם סינסתזיה במגע במראה.
 • מודעות היא התנאי לזהות שסינסתזיה במגע מראה היא חוויה מודעת.
 • גירוי שונה מהרגיל הוא זה שגורם לתגובה כזו.
 • אוטומטיות של חוויות אלו, המתרחשת מבלי לחשוב עליהן.

ישנן תיאוריות רבות על הגורם לסוג זה של סינסתזיה. השלושה העיקריים הם:

 • מראה-חושי. זוהי תיאוריה שמציעה שלאנשים יש סינסתזיה במגע מראה כאשר הפעלת מערכת מראה סומטו-חושית מתרחשת מתחת לסף הרגיל.
 • תורת המערכת החזותית והסומטו-חושית. תיאוריה זו מציעה שלאנשים עם סינסתזיה במגע מראה יש את המערכות החזותיות והסומטו-חושיות מקושרות ישירות יחד.
 • תורת התא הבימודאלי. זה מצביע על כך שתאים בי-מודאליים מופעלים כאשר הם עדים למגע, הן עבור גירויים מישוש והן עבור גירויים חזותיים.

הם גם חוקרים נוירוני מראה, שנראים נפוצים יותר אצל אנשים עם סינסתזיה של מגע מראה. לדוגמה, אנשים לא סינסטטיים רק מפעילים תגובות חיקויות בזמן שהם מרגישים אמיתיים מאוד עבור אלה עם סוג זה של סינסתזיה.

אפשר לומר שחיבור הוא דרך חיים עבור אנשים עם סינסתזיה במגע מראה
עם זאת, אפשר לומר שחיבור הוא דרך חיים עבור אנשים עם סינסתזיה במגע מראה.

באופן דומה, נראה שיש קשר בין סינסתזיה למגע במראה לבין אמפתיה. נראה שלאנשים עם סוג זה של סינסתזיה יש הפעלה גדולה יותר במערכות מראה ולכן מפתחים רמה גבוהה יותר של אמפתיה.

האם אתה יכול למדוד סינסתזיה במגע מראה?

מספר חקירות ניסו למדוד סוג זה של סינסתזיה באמצעות שיטות שונות כדי לנסות להבין אותה טוב יותר. לדוגמה, הם השתמשו בשיטות הדמיית תהודה ותרמוגרפיה. הודות לחוקרים הללו, אנו יודעים יותר על אופן הפעולה של סינסתזיה במגע במראה.

בלייקמור, בריסטו, בירד, פרית' ו-ורד הציגו ניסוי בעיצוב משלהם במאמר שכותרתו "הפעלה סומטו-סנסורית במהלך התבוננות במגע ומקרה של סינסתזיה של ראייה-מגע " שפורסם מאוחר יותר בכתב העת Journal of Brain and Neurology. זה כלל חקירת המערכת העצבית המעורבת בתפיסת המגע באמצעות הדמיית תהודה מגנטית.

החוקרים יישמו את זה על 12 אנשים ללא סינסתזיה וב"C", אישה עם סינסתזיה במגע מראה. לאחר מכן, הם ניתחו את הפעילות הנוירונית לצורך התבוננות במגע בפנים ובצוואר האנושי, על מנת לחקור את הטיפוגרפיה הסומטו-סנסורית בשני המקרים.

כתוצאה מכך, הם למדו שדפוסי ההפעלה של "c" שונים מאנשי השליטה (שלא היו סינסתטיים) בשלוש דרכים:

 • ההפעלה בקליפת המוח הסומטוסנסורית הייתה גדולה יותר באופן משמעותי.
 • האזור הפרה- מוטורי השמאלי נדלק ב-"C" במידה רבה יותר מאשר אצל אנשים שאינם סינסטטיים.
 • קליפת האינסולה הופעלה ב-"C", אך לא באנשים שאינם סינסטטיים.

באמצעות מדידות אלו, הם הצליחו להדגים כי ל-"C" יש מערכת מראה למגע שנמצאת מעל הסף לתפיסה מודעת במישוש.

יתרה מזאת, אלווירה סלזאר החליטה לנתח האם התבוננות בגירויים כואבים במישוש מייצרת אסימטריה של הגוף בתרמוגרמה של המתבונן, כחלק מעבודת הדוקטורט שלה. כלומר, הם יצאו לבחון את האסימטריה הזו על ידי יישום תרמוגרפיה, טכניקה שבאמצעותה הם יכלו לתעד באופן גרפי את הטמפרטורה.

למה?

כי צריכה להיות סימטריה במצבים רגילים אלא אם כן יש פתולוגיה. החוקרים רצו לדעת אם אי-סימטריה והתבוננות במצבים של כאב ומגע עלולים לייצר אסימטריה בתרמוגרפיה.

לפיכך, הם מצאו מדד אובייקטיבי, אסימטריה תרמית, כדי להיות מסוגלים לחקור את הביטויים הפיזיולוגיים של סינסתזיה במגע מראה מעבר לדפוסי פעילות המוח, חוויה סובייקטיבית וסמנים התנהגותיים.

תחושת המישוש שאנשים אלה חשים לאחר התבוננות בה אצל אחרים היא כה עמוקה עד שחלק מהאנשים חושבים שמי שיש לו אמפתיה יותר. איזו דרך מדהימה להתחבר לאחרים! אנו באמת מקווים שיהיו מחקרים נוספים שימשיכו לקרב אותנו לצורות סינסתזיה זו וצורות אחרות כדי שנוכל ללמוד יותר על התופעה המדהימה הזו.