מצפון ותודעה: האם הם אותו דבר?

אם היינו צריכים להשתמש בהגדרה בסיסית וכללית כדי להבדיל בין מצפון לתודעה
אם היינו צריכים להשתמש בהגדרה בסיסית וכללית כדי להבדיל בין מצפון לתודעה, זה יהיה הבא: התודעה שלך מאפשרת לך להיות חלק ממציאות נחושה.
אנשים הם יותר מסתם תאים, שרירים, בשר ועצמות. יש לנו מצפון ותודעה, שני מימדים המעניקים לנו אנושיות. לדעת איך להבדיל ביניהם, יעזור לנו להבין את עצמנו הרבה יותר טוב.

אנשים רבים מאמינים שמצפון ותודעה הם אותם דברים, אבל זה לא יכול להיות רחוק יותר מהאמת. שני המונחים נוטים לבלבל אנשים ברחבי העולם, במיוחד אלה שמתעניינים בעניין. ראשית, המצפון הוא זה שעוזר לנו להבחין בין טוב לרע. מצד שני, התודעה שלנו מתייחסת למצב של מודעות.

הביולוג המולקולרי וזוכה פרס נובל פרנסיס קריק נהג לומר שלמרות שצריך לדעת להבדיל מימד אחד מהאחר, במציאות, אנחנו תמיד נופלים בחסר בניסיון להגדיר כל אחד מהם כי הם מורכבים מאוד.

יתרה מכך, אנו יכולים למצוא את עצמנו במצבים מעט מעורפלים שעלולים להוביל אותנו לאי הבנות גדולות. למרות שאולי נראה שכותבים תמיד בטוחים במה שהם מפרסמים, האמת היא שהם לא פטורים מטעויות. עם זאת, אין זה נדיר לראות מחברים מבלבלים מונחים בכתביהם, וזו הסיבה שחשוב כל כך להבחין בין המונחים הללו.

הבה נראה את הניואנסים והפרטים המגדירים כל אחד מהממדים הללו להלן.

מצפון ותודעה: מאפיינים ופרטים

אם היינו צריכים להשתמש בהגדרה בסיסית וכללית כדי להבדיל בין מצפון לתודעה, זה יהיה הבא: התודעה שלך מאפשרת לך להיות חלק ממציאות נחושה. זה מה שעוזר לך לתפוס כל ניואנס, גירוי ותהליך פנימי. זה שונה מהמצפון, שהוא מה שמאפשר לך להתנהג בצורה מקובלת מבחינה מוסרית וחברתית.

בקריאה זו, חלק מכם עשויים לחשוב ששני המונחים הללו נראים די קלים להבדיל. עם זאת, הכל תלוי בהקשר שבו אתה משתמש באחד משני המונחים. זכרו שמצפון ותודעה הם מושגים סובייקטיביים למדי, כלומר המשמעות האמיתית שלהם תלויה בדרך כלל במה שהדובר מנסה להביע.

מה זה מצפון?

מצפון ותודעה: מאפיינים ופרטים
מצפון ותודעה: מאפיינים ופרטים.

המתמטיקאי והפילוסוף בלייז פסקל אמר שהמצפון שלנו הוא הספר המוסרי הטוב ביותר שיכולנו להחזיק אי פעם. תאמין לנו כשאנחנו אומרים שהוא לא טעה בזה. מימד זה מתייחס ליכולת של אנשים להיות מודעים למעשיהם, למחשבותיהם ולביטוייהם. יתר על כן, זה מה שמאפשר לנו להבדיל בין טוב לרע כדי שנוכל לקבל החלטות משלנו.

  • למצפון שלנו אין שום קשר לתהליכים כמו קשב או תפיסה.
  • בזמנו, פילוסופים כמו דקארט ולוק ניסו להבין איך זה קשור, למשל, לשפה, לתהליכי חשיבה ולאינטליגנציה. עלינו גם לזכור שאחד ההבדלים הבולטים ביותר בין מצפון לתודעה הוא שהפילוסופים הללו ראו בראשם "סגולה".
  • לפיכך, כאשר אנו אומרים שלמישהו "יש מצפון גדול", אנו מתכוונים לעובדה שיש לו ערכים מוסריים חזקים. אנו רואים בהם אינדיבידואל שחי את חייהם על פי סגולות כמו כבוד ואיזון. בנוסף, לפעמים אנו גם אומרים שבעלי חיים מפגינים "מצפון" משלהם כי הם מבצעים מעשים מוסריים או "חברתיים" (כביכול) שמזכירים לנו את המעלות האנושיות.

מהי תודעה?

התודעה שלנו מייצגת יותר מסתם להיות ער לגמרי ולהיות מודע למציאות המקיפה אותנו. אבי הפסיכולוגיה האירופית, וויליאם ג'יימס, היה אחד המחברים הראשונים שהתייחסו להבדלים בין מצפון לתודעה. כפילוסוף, פסיכולוג ומדען, הוא הגדיר את התודעה באמצעות שורה של מאפיינים:

  • התודעה היא סובייקטיבית. אין לזה שום קשר לאתיקה או מוסר. זהו תהליך אישי המאפשר לאנשים להיות מודעים למחשבותיהם ולמציאות הפנימית שלהם.
  • זה קשור למחשבה, וזו הסיבה שהיא תמיד בשינוי מתמיד. בעיקרון, זהו רצף שאינו מפסיק, מכיוון שהוא תמיד מעבד מידע ומטפל בגירויים.
  • באופן דומה, התודעה יכולה להיות גם סלקטיבית. ברגע נתון, אדם יכול להתמקד בהיבט אחד (פנימי או חיצוני) כדי להפריד אותו מגירויים אחרים.

התודעה היא חידה

מדען המוח הגרמני-אירופי כריסטוף קוך הוא מומחה מוביל בחקר התודעה והיסודות העצביים שלה. בספרים כמו The Quest for Conscience: A Neurobiological Approach, הוא מציין שההבדל העיקרי בין מצפון לתודעה הוא שהאחרון הוא עדיין חידה, בעוד שהראשון קשור לתחושת אחריות.

קוך, בתורו, מציין שיש שני סוגים של תודעה שעלינו לקחת בחשבון:

  • תודעה ראשונית: זה קשור לתפיסה שלנו, לתחושות, לזיכרון, למחשבות, לחלומות ולרצונות שלנו. כל זה מאפשר לך להפריד את עצמך ממה שמקיף אותך ולבנות את האינדיבידואליות שלך.
  • תודעה רפלקטיבית: היא מתייחסת ל"התבוננות במוחו של האדם", לדעת מה אתה, מה אתה יודע ומה קורה בהוויה הפנימית שלך.

לסיכום, המצפון והתודעה מורכבים באותה מידה שהם מעניינים. זה בטוח לומר שהם בעצם מה שעושה אותנו אנושיים. תומס הנרי האקסלי אמר בזמנו שאלו היו הישויות שגרמו לנו להיות "מודעים" לכך שאנחנו משהו יותר מעצמות, שרירים, תאים ועור.

"המוח הוא כמו קרחון, הוא צף כששביעית מנפחו מעל המים."

-זיגמונד פרויד-